هیچ ایرانی بدون بیمه نمی ماند

برنامه دولت برای بیمه ایرانیان؛

هیچ ایرانی بدون بیمه نمی ماند به گزارش مین فود بر مبنای بند ˮدˮ تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱، افراد فاقد بیمه پایه سه دهک پایین درآمدی، به صورت مجانی و بدون پرداخت حق بیمه زیر پوشش قرار می گیرند و بر همین مبنا هم بیمه درمانی برای ۵ میلیون و ۴۰۰هزار نفر از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه برقرار شده است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، از تصویب قانون بیمه همگانی در سال ۱۳۷۳، حدود ۲۸ سال می گذرد و پوشش بیمه ای پایه برای همه ایرانیان، تکلیفی بود که در این سال ها بر زمین مانده بود؛ هرچند که در دولت یازدهم و در چارچوب طرح تحول نظام سلامت، اقداماتی در این حوزه صورت گرفت و حدود ۱۱ میلیون ایرانی بیمه مجانی شدند، اما در ادامه اجرا، این طرح به علت عدم تأمین منابع مالی گرفتار مشکل شد و ابتر ماند.

وعده رئیس جمهور برای بیمه همه ایرانیان
در هر حال شب گذشته رئیس جمهور از جهشی جدی در این عرصه اطلاع داد و با تکیه بر این که بیمه همگانی آرزوی همه دولت ها بوده، اعلام نمود که« امروز با این ۵ میلیون نفری که زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند، یک جهش بسیار جدی در این عرصه انجام شده و به سمت و سویی پیش می رویم که هیچ کسی بدون بیمه نباشد.»
رییس جمهور همینطور تصریح کرد: « اگر امروز کسی روی تخت بیمارستان خوابیده و بیمه نیست، همانجا او را بیمه و دارو را به خوبی و به سهولت از بیمه دریافت می کند.»

بیمه مجانی سه دهک پایین درآمدی کشور
در مجموع، برپایه بند "الف" ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور و آیین نامه اجرایی آن و بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت ایران، کلیه شهروندان فاقد بیمه پایه، جهت برقراری پوشش بیمه پایه سلامت می توانند با رفتن به سامانه خدمات غیرحضوری شهروندی سازمان بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد این سازمان، نسبت به بیمه کردن خود و خانواده شان اقدام نمایند.


همچنین طبق اعلام سازمان بیمه سلامت، اطلاعات سه دهک پایین درآمدی کشور، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهت برخورداری از بیمه مجانی درمانی در اختیار بیمه سلامت قرار گرفته و در همین راستا ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفر یعنی حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر فرد فاقد پوشش بیمه که جزو سه دهک پایین درآمدی بودند از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه زیر پوشش بیمه همگانی مجانی قرار گرفتند و دولت حق بیمه آنها را پرداخت می کند. در همین راستا اطلاع رسانی به آنها هم از راه پیامک هم صورت گرفته است.
در این زمینه بخوانید:
شناسایی ۵.۵ میلیون "کم درآمد" جهت پوشش بیمه رایگان
حق بیمه هر ایرانی سال جاری چقدر است؟
بیمه همگانی آرزوی همه دولت ها بوده است

البته بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت ایران، از جمعیت حدود ۵میلیون و ۴۰۰هزار نفری که مشمول بیمه مجانی شدند، یک گروه با جمعیت دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اطلاعات هویتی شان کامل است و بر همین مبنا هم برقراری پوشش بیمه ای آنها به اطلاع شان رسیده است و الان می توانند از خدمات بیمه مجانی در مراکز دولتی بهره مند شوند.
اما گروه دوم با جمعیت حدود ۳ میلیون نفر که آنها هم زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند، نقص مدرک دارند و این مورد از راه پیامک به آنها اطلاع داده شده و فرصتی یک ماهه هم در نظر گرفته شده که نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نمایند. افرادی که پیامک نقص مدارک دریافت نمودند می توانند از راه سایت بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان دولت مدارک خویش را تکمیل کنند.
اطلاعات سه دهک پایین درآمدی کشور، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهت برخورداری از بیمه مجانی درمانی در اختیار بیمه سلامت قرار گرفته است.همچنین اگر افرادی فاقد پوشش بیمه باشند، چه مشمول سه دهک درآمدی پایین شوند و چه در این سه دهک نباشند، توسط سازمان بیمه سلامت فراخوان می شوند تا با دو روش حضوری و غیرحضوری برای ثبت نام در سامانه اقدام نمایند. در همین راستا اسامی این دسته از افراد در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می گیرد تا تحت ارزیابی وسع قرار گیرند و دهک بندی شوند تا متناسب با آن زیر پوشش بیمه قرار گیرند.
اما مبحث مهم در این حوزه نحوه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای انجام ارزیابی های وسع، است تا مدت زمان این استعلام کوتاه باشد و افراد بتوانند سریع تر تعیین تکلیف شده و در سامانه های مربوطه ثبت نام کنند.
در این میان شاید سوال آن باشد که نحوه پوشش سایر دهک های درآمدی که بیمه درمانی ندارند و نحوه مشارکت آنها در پرداخت حق بیمه، چگونه خواهد بود، مبحثی که رضایی - معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت درباره آن به ایسنا اظهار داشته بود: « این مورد به مصوبه هیئت وزیران نیاز دارد، اما پیشنهاد ما (سازمان بیمه سلامت) این بوده است که دهک چهارم، ۱۰ درصد در پرداخت حق بیمه خود مشارکت کنند، دهک پنجم و ششم، ۲۵ درصد، دهک هفتم و هشتم، ۵۰ درصد و دهک نهم و دهم، ۱۰۰ درصد حق بیمه را خودشان پرداخت کنند.»
وی در این راستا گفته بود که «شیب پلکانی پرداختی دهک بندی های جدیدِ پیشنهادی ما، با عنایت به وضعیت اقتصادی کشور مقداری به نفع مردم تعدیل شده است تا پرداخت آنها کمتر شود تا بدین سان افراد بیشتری زیر پوشش بیمه قرار گیرند. پیشنهاد سازمان بیمه سلامت حمایت بیشتر از مردم است تا حداقلِ حق بیمه را از آنها دریافت نماییم. این پیشنهاد در انتظار تصویب هیئت وزیران است و خبرهای مثبتی از آن به گوشمان می رسد. »
در هر حال، چراغ بیمه در شرایطی برای همه ایرانی ها فاقد بیمه روشن شده که انتظار می رود با تخصیص بموقع و مکفی اعتبارات، اجرای این طرح با وقفه مواجه نشده و تجربه دولت یازدهم در چارچوب طرح تحول سلامت تکرار نشود و بدین ترتیب طبق آنچه که مقام معظم رهبری عنوان کردند، بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد.1401/02/20
12:23:03
5.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است