6 خاصیت غربالگری های قبل از زایمان

به مناسبت هفته ملی جمعیت مطرح شد

6 خاصیت غربالگری های قبل از زایمان به گزارش مین فود مسئول دبیرخانه قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت وزارت بهداشت اظهار داشت: عمده زنان ما که در سنین باروری قرار دارند، از دهه 60 هستند که فرصت طلایی برای جبران سالخوردگی جمعیت هستند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر جباری در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت هفته ملی جمعیت برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم وظایف خودمان را در حوزه جمعیت انجام داده و از سالخوردگی جمعیت جلوگیری کرده و همچنان نشاط و جوانی جمعیت را حفظ نماییم.
جباری درباره بحث غربالگری های قبل از زایمان، اظهار داشت: در قانون جدید غربالگری شش خاصیت پیدا کرده است؛ اول این که کار تخصصی تر شده و از سطح یک درآمده و از طرف متخصصین انجام می شود. دوم این که کار استانداردتر شده است. در عین حال نقش والدین را پررنگ تر کردیم و با درخواست والدین غربالگری انجام می شود و در نتیجه زور و الزامی برای غربالگری وجود ندارد. چهارم این است که قانون پوشش بیمه ای غربالگری را کامل تر کرده است. پنجم این که این کار هوشمند شده و کل پروسه غربالگری باید در سامانه الکترونیک ثبت گردد و ششم این که غربالگری شفاف تر شده است و برای مردم و متولیان امر سلامت قابل رصد و پایش است و متناسب با نتایجی که در سامانه ثبت می شود، تصمیم گیری می شود.
وی افزود: درباره افزایش سن ازدواج باید توجه کرد که وقتی سن ازدواج بالا می رود، سن باروری نیز بالا می رود. در زمینه معاونت بهداشت تدبیری که اندیشیده شده، این است که نظام مراقبت از حاملگی ها درحال بازبینی و ارتقاء است و متناسب با نیاز روز و افزایش سن باروری خدمات به روزتر و کامل تری به زنان حامله ارائه می نماییم.
جباری با اعلان اینکه برای سن حاملگی هیچ خط و مرزی نداریم، اظهار داشت: اینطور نیست که بگوییم در فلان سن حاملگی اتفاق نیفتد. حتی در دنیا از حاملگی در سن زیر ۱۷ و بالای ۴۰ سال را بعنوان "Golden baby" یعنی کودکان طلایی یاد می کنند. در عین حال ما داریم نظام مراقبتی مان را در این عرصه تغییر می دهیم تا اگر در بعضی سنین مراقبت خاصی در دوران حاملگی لازم است، صورت گیرد. سفارش عمومی ما در وزارت بهداشت این است که هرچه حاملگی در سنین پایین تر اتفاق افتد، موفق تر بوده و فرزند سالم تر است. همین طور خیلی از تحقیقات نشان می دهند که ضریب هوشی فرزند هم بالاتر است. در عین حال هرچه تاخیر بیندازند، چه در حاملگی اولیه و چه در حاملگی های دیگر، احتمال ناباروری ثانویه شان بیشتر است. بدین سبب سفارش ما این است که به تاخیر نیندازند. برنامه ما در وزارت بهداشت این است که یک تا دو فرزند حتما اشتباه است و خانواده ها برمبنای سبک زندگی شان سه یا چهار فرزند داشته باشند.
وی همین طور درباره باروری دهه ۶۰ و ۷۰ نیز اظهار داشت: عمده زنان ما که در سنین باروری قرار دارند، از دهه ۶۰ هستند که فرصت طلایی برای جبران سالخوردگی جمعیت هستند. هم در قانون امتیازاتی که دیده شده مبتنی بر شکوه مادری از خودرو گرفته تا زمین و تسهیلات خدمات زایمانی و مرخصی های دوره بارداری، شیردهی و زایمان و... در نظر گرفته شده تا فرزندآوری برای مادران دهه ۶۰ تسهیل شود. به همین نسبت دهه هفتادی ها هم نقش دارند. رویکرد ما این است که در مجموعه اقدامات وزارت بهداشت در نظام شبکه، حتی در شاخص هایی که دانشگاه های علوم پزشکی برمبنای آن ارزیابی می شوند و مراقبین سلامت و بهورزان ما برمبنای آنها ارزیابی می شود و حتی نظام کارانه شان بر این مبنا است که ازدواج زود اتفاق بیفتد، فرزندآوری پس از ازدواج به تاخیر نیفتد و خانواده های بدون فرزند، فرزندآوری داشته باشند، خانواده هایی که کم فرزند هستند، حداقل سه فرزند داشته باشند و مجموع این نظامات موجب شود که مردم به این نتیجه برسند که فرزندآوری بموقع و با تعداد مناسب داشته باشند.
جباری اظهار داشت: ما باید در جهت بحث کاهش طلاق هم با آموزش مهارت های زندگی، صبر و... اقدام نماییم. در عین حال باید توجه کرد که زنان سرپرست خانواده ما در کشور از دو درصد در ابتدای انقلاب به ۱۳ درصد رسیده است. باید نگاه مان را نسبت به زن سرپرست خانوار تغییر داده و زمینه ازدواج مجدد این زنان را فراهم نماییم.
منبع:

1401/02/21
20:23:55
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است