عجیب ترین پیوند قلب به انسان برای بار دوم

عجیب ترین پیوند قلب به انسان برای بار دوم به گزارش مین فود، ایسنا به نقل از سی ان ان نوشت: مرکز پزشکی دانشگاه مریلند اعلام نمود برای بار دوم در تاریخ، قلب یک خوک اصلاح ژنتیکی شده را به یک گیرنده انسانی زنده پیوند زده است.نخستین پیوند قلب خوک به انسان در ژانویه ۲۰۲۲ با موفقیت انجام شد، اما بیمار پس از چند ماه جان سپرد. حالا برای بار دوم این جراحی تعجب آور انجام شده است.

این جراحی پیشگامانه در تاریخ ۲۰ سپتامبر در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند(UMMC) توسط همان تیم پیوند انجام شده است.

گیرنده این قلب، لارنس فوست(Lawrence Faucette) ۵۸ ساله است که هم اکنون بدون کمک هر دستگاهی به تنهایی نفس می کشد و قلبش بدون هیچ گونه کمکی از دستگاههای حمایتی به خوبی کار می کند.

فوست بیماری قلبی حاد و به پیوند قلب نیاز داشت. تیم پیوند در اطلاعیه ای اعلام نمود که او از قبل بیماری عروق محیطی و عوارض خونریزی داخلی داشت که او را حائز شرایط پیوند قلب سنتی نمی کرد. وی در نهایت در ۱۴ سپتامبر بعد از شناسایی علایم نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد.

فوست در یک مصاحبه چند روز پیش از عمل جراحی اظهار داشت: تنها یک امید برای من باقی مانده و آن، پیوند قلب خوک است.

این عمل جراحی آزمایشی پیوند بیگانه یا بیگانه پیوندی(Xenotransplantation) از جانب سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) مجوز داشت. طبق گفته این سازمان، این برنامه یک مسیر بالقوه برای یک بیمار با یک بیماری یا شرایط جدی یا تهدید کننده زندگی را در دسترس قرار می دهد که هیچ گزینه درمانی جایگزینی ندارد.

قلب مورد استفاده در این جراحی، از یک خوک اصلاح شده ژنتیکی تهیه شد. این حیوان دارای ۱۰ ژن ویرایش شده همچون سه ژن غیرفعال شده برای از بین بردن قند آلفا گال در سلول های خون خوک که می تواند واکنش شدیدی در سیستم ایمنی بدن انسان ایجاد نماید و سبب رد پیوند شود، بود. همینطور یک ژن اضافی برای کنترل رشد قلب خوک اصلاح گردید، در حالیکه ۶ ژن انسانی به ژنوم حیوان افزوده شد تا پذیرش به وسیله سیستم ایمنی انسان افزایش یابد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای نخستین بار خوک های ویرایش شده ژنتیکی را در سال ۲۰۲۰ جهت استفاده و مصرف درمانی بالقوه تایید نمود.

پزشکان همینطور درحال درمان فوست با یک پادتن آزمایشی برای سرکوب بیشتر سیستم ایمنی و پیشگیری از رد پیوند هستند. او برای شناسایی هرگونه نشانه رد پیوند یا هرگونه ایجاد ویروس های در رابطه با خوک به دقت تحت نظر خواهد بود. ضمن این که خوک اهداکننده هم از نظر هر گونه علایم ویروسی یا پاتوژن به دقت غربالگری شده بود.

دکتر بارتلی گریفیث جراحی که این پیوند را انجام داده و استاد جراحی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند است، اظهار داشت: ما بار دیگر به یک بیمار درحال مرگ فرصتی به منظور زندگی طولانی تر عرضه می دهیم و از آقای فوست به خاطر شجاعت و تمایلش جهت کمک به پیشرفت دانش در این حوزه بسیار سپاسگزاریم.فوست به صورت کامل با این درمان آزمایشی موافقت نموده و از تمام خطرات بالقوه آن آگاه شده است. علاوه بر این، او تحت ارزیابی کامل روانپزشکی قرار گرفته و پرونده او با یک متخصص اخلاق پزشکی هم در میان گذاشته شده است.

لارنس فوست پدر دو فرزند و یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکاست که پیش از بازنشستگی بعنوان تکنسین لابراتوار در مؤسسه ملی بهداشت کار کرده است.

همسرش می گوید: ما هیچ انتظاری جز امیدواری برای گذراندن زمان بیشتر با هم نداریم. این می تواند به آسانی نشستن در ایوان و نوشیدن قهوه با هم باشد.

همانطور که اشاره شد، دانشگاه مریلند در ژانویه ۲۰۲۲ نخستین جراحی آزمایشی از این دست را روی دیوید بنت ۵۷ ساله انجام داد که متاسفانه وی دو ماه بعد از جراحی درگذشت.

در حالی که در مورد بنت، هیچ نشانه ای از رد پیوند در هفته های اول بعد از پیوند وجود نداشت، تیم کالبد شکافی به این نتیجه رسید که بنت در نهایت به علت نارسایی قلبی به علت «تعداد پیچیده ای از عوامل» همچون وضعیت بنت پیش از جراحی درگذشته است.

بنت پیش از پیوند در بیمارستان بستری شده بود و ۶ هفته پیش از پیوند به دستگاه کمک به ریه و قلب متصل شده بود. با این وجود، یک مطالعه موردی توسط پزشکان نشان داد که شواهدی از ویروس خوک در وی وجود داشت که قبلاً شناسایی نشده بود.

به گواه آمار رسمی دولت آمریکا، بیشتر از ۱۱۳ هزار نفر در این کشور در صف پیوند اعضا وجود دارند که همچون ۳۳۵۴ نفر به قلب نیاز دارند. کارشناسان می گویند هر روز ۱۷ نفر در انتظار یک عضو جان خویش را از دست می دهند.۲۳۳۲۳۳منبع:

1402/07/02
20:25:07
5.0 از 5
212
تگهای خبر: ایمنی , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است