سفارش های پزشکی برای کیف و کفش دانش آموزان

سفارش های پزشکی برای کیف و کفش دانش آموزان مین فود: یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی سفارش هایی را درباره ی خاصیت هایی که کیف و کفش دانش آموزان باید داشته باشند تا به سلامت فیزیکی آنها لطمه نرسد، ارائه نمود.دکتر فتانه اکبری در گفت و گو با ایسنا، درباره نحوه انتخاب کیف مدرسه برای دانش آموزان، اظهار داشت: باتوجه به قرار گرفتن دانش آموزان در سن رشد، باید جنس کیف مدرسه و لوازم التحریر دانش آموزان تا حد ممکن از انواع سبک انتخاب شوند تا حجم زیاد و وزن سنگین آن آزار دهنده نبوده و کمترین وزن را به بدن دانش آموز وارد کند؛ چونکه دانش آموزان در سن رشد هستند و تحمیل وزن سنگین به بدن در این سن لطمه های اسکلتی را بدنبال دارد. بنا بر این وزن کوله پشتی مناسب برای کودکان حداکثر معادل حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن شان است.

وی استفاده از کیف های کوله پشتی را مناسب تر از انواع دستی و بندی آن دانست و اظهار داشت: نحوه تنظیم دو بند کوله پشتی باید طوری باشد که بالاترین قسمت کیف در بین دو کتف در ناحیه پشت قرار گیرد و وزن کیف بر روی لبه استخوان لگن وارد شود. همین طور بندهای کوله پشتی ها نباید آنقدر بلند باشند که کیف از بدن کودک فاصله بگیرد و در حالت آویزان باقی بماند. از جانب دیگر کوله پشتی های یک طرفه مناسب نبوده و غیراستاندارد هستند؛ چونکه برای حمل آن، فرد ناچار است به یک طرف متمایل شود.

این متخصص طب فیزیکی افزود: سفارش می کنم کیف های بنددار یا کیف های دستی بطور متناوب با دست یا شانه چپ و راست حمل شوند تا وزن کیف بطور متناسب در هر دو طرف بدن تقسیم شود. عادت کردن به حمل کیف با یک دست یا یک طرف بدن، می تواند زوایای کمی از کج شدن ستون فقرات، افتادگی شانه و عوارضی از این قبیل را در دانش آموزان به همراه داشته باشد.

وی، تحمیل وزن زیاد به بدن دانش آموزان را یکی از عوامل لطمه به مفاصل دانست و اظهار داشت: وزن نامناسب کیف ها در دراز مدت در بدن دانش آموزان، افتادگی شانه به یک طرف یا حتی انحراف ستون فقرات، افزایش قوس کمر و بدشکلی در ستون فقرات را بدنبال دارد.

این متخصص طب فیزیکی اظهار داشت: عوارض ناشی از حمل روزانه کیف های سنگین و نشستن های نادرست، با اصلاح عادت ها و ورزش و تقویت عضلات تا حدودی برطرف می شود. اما سفارش می شود که برنامه مدارس طوری تنظیم شود که دانش آموزان مجبور نباشند در طول روز وزن زیادی را با خود حمل کنند.
کفش مناسب برای دانش آموزان
اکبری درباب انتخاب کفش مناسب برای دانش آموزان نیز اظهار داشت: کفش های اسپورت مخصوص پیاده روی جهت استفاده دانش آموزان در مدارس مناسب می باشد. کفش مدارس باید راحت باشد. بدین سبب کفش های پاشنه دار برای مدارس مناسب نیستند. بهتر است کفش مدارس حداکثر دو تا سه سانتی متر پاشنه داشته و کف و داشته ای پهن و قابل اتکا داشته و جنس کف کفش نیز از اسفنج فشرده و تا حدی قابل انعطاف باشد.

وی اضافه کرد: کفش های بندی با پنجه پهن جهت استفاده دانش آموزان در مدارس مناسب می باشد. بمنظور تحمل فشارهای کف زمین و عدم انتقال آن به پا، جنس کف کفش ها نباید بیش از اندازه نازک و انعطاف پذیر باشد؛ چونکه کفش های دارای کف نازک، درد و ناراحتی در پا را سبب می شوند. همین طور کف کفش ها نباید بیش از اندازه سفت و سنگین باشد.

اکبری در ادامه با تأکید بر این که میز و نیمکت مدارس باید متناسب با جثه دانش آموز باشد، بر نشستن صحیح دانش آموزان اصرار کرد و اظهار داشت: نحوه نشستن دانش آموزان به ویژه در طولانی مدت باید به روشی صحیح باشد تا به سیستم اسکلتی لطمه نرسیده و فرصت رشد مناسب به دانش آموز داده شود. دانش آموز در صورتی می تواند به روشی صحیح و استاندارد بنشیند که از میز و نیمکت های استاندارد استفاده گردد. میز و نیمکت های مورد استفاده در مدارس باید متناسب با قد و قواره دانش آموز باشد؛ چونکه عمده اشتباه نشستن ها هنگام خواندن و نوشتن به سبب نامناسب بودن اندازه میز و نیمکت هاست و دانش آموز برای انطباق خود با میز ناچار قوز کرده و یا به یک سمت متمایل می شود.

اکبری ضمن اشاره به خاصیت های میز و نیمکت استاندارد، اظهار داشت: ارتفاع صندلی نیمکت باید به اندازه ای باشد که با چسباندن بازو به کنار تنه و خم کردن ۹۰ درجه ای آرنج، دست همسطح نیمکت باشد. همین طور ارتفاع صندلی باید به میزانی باشد که زمانی که فرد تا آخرین قسمت نشیمنگاه روی آن قرار گرفت، کف پاها به آسانی روی زمین قرار گیرند.

وی اظهار داشت: لازم است میز و نیمکت ها این توانایی را داشته باشند که دانش آموز بتواند موقعیت خودرا جابجا کرده و یا تغییر دهد. میز و نیمکت های نامناسب و بدنبال آن حالت های نادرست نشستن می تواند در طولانی مدت افزایش قوز پشتی، مشکلات عضلانی و اسکلتی را در ستون فقرات، کمر، پشت و گردن و گاها مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

منبع:

1401/07/03
14:19:20
5.0 از 5
168
تگهای خبر: استاندارد , برنامه , پزشك , درد
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است