آمادگی ایران برای انتقال دانش فنی تولید دارو به كشور عراق

آمادگی ایران برای انتقال دانش فنی تولید دارو به كشور عراق مین فود: وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران در زمینه صنعت داروسازی و تولید داروهای اساسی یكی از قوی ترین كشورهای منطقه شمرده می شود. در سال های اخیر باز در زمینه ساخت داروهای بیولوژیك و نوتركیب باز یكی از مهم ترین قطب های تولیدی منطقه بوده ایم.به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در نشست مشترك با وزیر تجارت كشور عراق، ضمن خوشامدگویی به هیأت عراقی با اشاره به اینكه ایران و عراق دو كشور دوست و برادر هستند، اظهار نمود: روابط دو كشور دوست و برادر نقش استراتژیك و مهمی در منطقه دارد. همراهی این دو كشور با هم بعنوان یك قدرت مهم منطقه می تواند در استمرار حضور ما در عرصه های بین المللی مؤثر باشد. هر دو كشور از حضور تروریسم و قدرت های بزرگ و زورگو در منطقه لطمه های جدی دیده اند و دوستی و صمیمت ما می تواند در جهت توانمند شدن دو كشور مؤثر باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه كشور جمهوری اسلامی ایران تجارب بهادار ای در زمینه نظام سلامت دارد، اشاره كرد: ما در میان ۲۳ كشور شرق مدیترانه رتبه نخست را در زمینه كاهش مرگ و میر گروه های لطمه پذیر داشته ایم.

نمكی اضافه كرد: ایران در زمینه صنعت داروسازی و تولید داروهای اساسی یكی از قوی ترین كشورهای منطقه شمرده می شود. همین طور در سال های اخیر در زمینه ساخت داروهای بیولوژیك و نوتركیب باز یكی از مهم ترین قطب های تولیدی منطقه بوده ایم.

وزیر بهداشت درباب توانمندی های كشور در حوزه سلامت تصریح كرد: در زمینه ساخت تجهیزات پزشكی تقریباً در مرز خودكفایی هستیم. همین طور در حوزه ساخت و راه اندازی بیمارستان های باكیفیت مناسب باز تیم های قوی در اختیار داریم.

نمكی افزود: در حوزه آموزش پزشكی باز دانشگاه های علوم پزشكی خوبی در سطح كشور داریم كه آمادگی آموزش دانشجویان بین لملل در مقاطع مختلف را دارند. هم اكنون باز تعداد قابل توجهی دانشجوی عراقی را در دانشگاه های كشور در رشته ها و مقاطع مختلف آموزش می دهیم. در مجموع كلیه امكانات كشور ایران برای كمك و همكاری با كشور عراق آماده است.

وزیر بهداشت اضافه كرد: امیدوارم قبل از سفر رئیس جمهور كشورمان به همراه هیأت همراه به كشور دوست و برادرمان عراق، بتوانیم راه های همكاری بین دو كشور را هموارتر نماییم.

ضرورت تسهیل در ثبت داروهای ایرانی در عراق

نمكی در ادامه اظهار داشت: هم اكنون انتظار داریم كه دوستان ما در عراق در زمینه ثبت داروهای ایرانی كه یكی از رقبای سرسخت داروهای با كیفیت اروپایی و امریكایی است، مسیر را هموارتر كنند تا ثبت این داروها در كشور عراق تسهیل شود.

وزیر بهداشت افزود: ما یكی از دوستان همراه شما در روزهای سخت در زمینه تأمین دارو و تجهیزات پزشكی خواهیم بود و كشور عراق را تنها نخواهیم گذاشت. همین طور انتظار داریم كه واردات تجهیزات پزشكی به كشور عراق باز تسهیل شود.

نمكی اضافه كرد: آمادگی انتقال دانش فنی در زمینه ساخت دارو و تجهیزات پزشكی به كشور عراق را داریم تا بتوانند در این زمینه تولید مستمر داشته باشند.

۹۸ درصد از داروهای مورد نیاز كشور در داخل تولید می شود

وزیر بهداشت اضافه كرد: هم اكنون ۹۸ درصد از داروهای مورد نیاز كشور در داخل تولید می شود و دستور داده ایم كه برای دو تا سه درصد داروهای وارداتی باز حداكثر تا دو سال آینده، داروهای هایتك در كارخانه های داخلی، تولید شود و آمادگی داریم این میزان تولید و دانش فنی را بعنوان پشتوانه برای صنعت دارویی آینده كشور دوست و برادر عراق در اختیار آنها بگذاریم.

نمكی با اشاره به اینكه ایران تمامی امكانات خودرا در زمینه ساخت، تجهیز و راه اندازی بیمارستان در كشور عراق بسیج می كند، اظهار داشت: ایران آمادگی دارد تا تجارب موفق خود در زمینه بهداشت، واكسیناسیون و كاهش بیماری های واگیردار در اختیار كشور دوست و برادر عراق بگذارد.

ضرورت تدوین یك برنامه مشترك بهداشتی و درمانی بین ایران و عراق

وزیر بهداشت درباب كنترل بیماری های مشترك دو كشوراظهاركرد: با عنایت به تردد بسیار زیاد زائرین در روزهای اربعین، نیازمند یك برنامه مشترك بهداشتی و درمانی بین دو كشور هستیم تا بتوان بیماری های مشترك بین دو كشور ایران و عراق كه می تواند بر هر دو كشور تأثیر بگذارد را به خوبی كنترل نماییم.

نمكی در ادامه اظهار داشت: امیدوارم حضور وزیر تجارت عراق در كشور ایران، بتواند آغازی خوش برای همكاریهای آینده دو كشور در حوزه سلامت باشد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی از طرف وزیر تجارت عراق، مبنی براینكه علت تعلل در ثبت داروهای ایرانی در كشور عراق مشكلات بوروكراسی بوده یا مشكلات فنی دارو، اظهار نمود: تعلل در پروسه ثبت داروها در عراق، بالقطع یك تدبیر در حوزه بوروكراتیك بوده است. ما در كارخانه های تولید داخل تمامی ضوابط مربوط به استانداردهای بین المللی را رعایت می نماییم و پیش از اینكه دارویی به بازار داخل ورود كند، بدون انطباق با استانداردهای بین المللی اجازه ورود به بازار را نمی دهیم.

نمكی اضافه كرد: ایران این آمادگی را دارد تا چنانچه طرف عراقی ضوابط خاصی را طلب كرد، با همكاری بین كشور و مقامات مربوطه، این ضوابط را لحاظ و مشكل را حل نماییم. باید اهتمام نماییم تا مسائل سیاسی سایه افكنده بوسیله فشارهای بیرونی بر روابط بین دو كشور تأثیر نگذارد. در طول سال های گذشته باز عوامل مختلفی وجود داشته كه توانسته روابط بین دو كشور در زمینه تجاری و سیاسی را تحت تأثیر قرار دهد.

وزیر بهداشت اظهار داشت: هرساله میلیون ها ایرانی كه مشتاق زیارت عتبات عالیات كشور عراق هستند، به این كشور عزیمت می كنند و ایران باز پذیرای تعداد قابل توجهی از عزیزان عراقی كه برای درمان، سیاحت و زیارت به ایران سفر می كنند، است. پس جای خرسندی است كه هموطنان ما كه به عراق سفر می كنند باز بتوانند از خدمات و امكانات درمانی مطلوب بهره ببرند. به همین دلیل، رابطه تجاری ما با عراق صرفاً تجاری نیست، اعتلای سطح بهداشت، درمان و دارو در كشور عراق به نفع ایرانیانی كه به این كشور سفر می كنند باز است، پس آمادگی داریم تا هرگونه مشكلی كه در زمینه كیفیت دارو گزارش می شود را سریعاً رفع نماییم.

نمكی در پاسخ به سوالی درباب گسترش همكاری ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی با كشور عراق اظهار داشت: خوشبختانه با همكاری وزیر بهداشت كشور عراق، راهی طولانی و مؤثر را در زمینه همكاریهای حوزه سلامت آغاز نموده و پیموده ایم و وزیر بهداشت عراق با تصمیمات و دستوراتی كه داده اند، روابط دو كشور را بیشتر از گذشته، تسهیل كرده اند اما مسلم است كه در یك رابطه تجاری بین دو كشور، تا زمانی تقاضاها و مطالبات دو كشور مشخص شود، مقداری زمان صرف خواهد شد. اما هر دو كشور می دانند، روابط طولانی مدت آنها باهم برای هر دو كشور مفید می باشد و در سایه این فهم و درك متقابل و دوستی و برادری، خیلی از مشكلات را حل خواهیم كرد.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباب راهكار مناسب واردات كالاهای سلامت محور از مرزها، اشاره كرد: هر دو كشور باید اهتمام كنند به سمت تجارت رسمی پیش روند كه ثبت سریع تر داروها یكی از مواردی است كه به تجارت رسمی و قانونی دارو كمك می نماید. از طرفی تمهیداتی باز اندیشیده شود تا معابر غیر رسمی ورود كالاها به كشور بسته شود. ساماندهی كوله بران باز یكی از مواردی بود كه به ورود رسمی كالاها به كشور كمك شایانی كرد.

بهره گیری از پیشرفت های ایران در زمینه تولید دارو

در ادامه این نشست دكتر محمد هاشم عبدالمجید العانی - وزیر تجارت عراق - اظهاركرد: موضع گیری های ایران در عراق و پشتیبانی های آنها، مخصوصاً در مقابله با داعش و گروهك های تروریستی، بر همه واضح و مبرهن است. ایران در آن شرایط كنار ما ایستاد بدین سبب عراق باز با جدیت تمام درصدد است تا برای مقابله با تحریم های اخیر در كنار ایران باشد و كمك نماید.

وزیر تجارت عراق با اشاره به اینكه در نظر داریم تا در امتداد همراهی كشور ایران در مقابله با شرایط تحریم، چاره هایمان را در كمیسیون مشترك بین دو كشور بیان نماییم، اشاره كرد: امیدوارم بتوانیم این مرحله سخت تحریم را باز پشت سر بگذاریم، چراكه ایران همسایه عزیزی برای كشور عراق شمرده می شود. از طرفی عراق بزرگ ترین خط مرزی را با كشور ایران دارد بدین سبب نسبت به سایر كشورهای همسایه، تبادلات و همكاریهای بیشتری بین دو كشور وجود خواهد داشت.

العانی درباب تولید دارو در ایران تصریح كرد: عراق از این مساله كه ایران به پیشرفت های زیادی در عرصه تولید دارو نائل شده، باخبر است و هم اكنون باز در این زمینه همكاریهای زیادی بین این دو كشور برقرار است، اطمینان دارم وزارت بهداشت عراق تمام تلاش خودرا خواهدنمود تا این همكاری ها را گسترش دهد.

وی اشاره كرد: وزرات بهداشت عراق در زمینه تولید دارو استانداردهایی بالایی را درخواست می كند و این مساله در صنعت تولید دارو در عراق تأثیر گذاشته است البته در تلاش هستیم تا با وزارت بهداشت عراق، در مورد استانداردها و مشخصات فنی دارو به توافقات منطقی برسیم.

وزیر تجارت عراق با اشاره به اینكه درصدد هستیم تا از پیشرفت های ایران در زمینه تولید دارو بهره ببریم، اظهاركرد: البته هم اكنون باز در این زمینه همكاری هایی شكل گرفته است.

وی در ادامه اظهار داشت: ایران در زمینه تكنولوژی و پیشرفت علمی به موفقیت های قابل توجهی دست یافته است. كشور عراق باز علاقه مند است كه نه تنها در حوزه سلامت، بلكه در سایر حوزه ها عمق روابط با ایران را گسترش دهد.

دكتر محمد هاشم عبدالمجید العانی درانتها به تشكیل كمیسیون مشترك بین دو كشور اشاره نمود و اظهار داشت: هدف از تشكیل این كمیسیون مشترك، آن است كه طی هماهنگی با طرف ایرانی، به توافقات قابل قبولی برسیم تا موضوعات مطروحه در حضور رئیس جمهوری ایران در مسافرت آینده به كشور عراق، موضوعات خوب و موثری باشد.
1397/12/17
01:00:55
5.0 از 5
4574
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است