دخانیات و سرطان مثانه

دخانیات و سرطان مثانه مین فود: تهران- ایرنا- وقتی از دخانیات و تاثیر آن در بروز سرطان صحبتی به میان می آید، تصور می گردد كه دخانیات می تواند تنها منجر به بروز سرطان ریه شود؛ درحالی كه به قول متخصصان، دخانیات و بخصوص سیگار احتمال بروز حدود 25 نوع سرطان را افزایش داده و احتمال مبتلا شدن به سرطان مثانه را چهار برابر می كند.


به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا، سرطان یك بیماری چندعاملی است كه این علل به دو دسته ژنتیكی و محیطی تقسیم بندی می شوند؛ علت اصلی حدود 30 درصد سرطان ها ژنتیك و عوامل توارثی است اما بیش از 70 درصد سرطان ها دارای علل محیطی هستند؛ این عوامل محیطی شامل آلودگی هوا، مواد آلاینده زیست محیطی، مصرف دخانیات، مواد تدخینی، چاقی و كم تحركی در اثر زندگی ماشینی است.
سرطان یك بیماری صعب العلاج و پرهزینه است و حجم زیادی از بودجه سلامت كشورها را در سراسر جهان جذب می كند. طبق آمار اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی سالانه بین 90 تا 100 هزار نفر به تعداد مبتلایان به انواع سرطان در كشور افزوده می شود؛ بر این اساس می توان تخمین زد كه چه بار مالی سنگینی بر نظام سلامت كشور و خانواده ها وارد می نماید.
به گفته متخصصان، 30 درصد از موارد مبتلا شدن به سرطان در اختیار افراد نیست مانند سرطان هایی كه عامل ژنتیكی دارند اما می توان از بقیه موارد مبتلا شدن به سرطان كه عوامل محیطی و انسانی در آن دخیل هستند به راحتی پیشگیری كرد.
مصرف سیگار و مواد دخانی بعنوان اصلی ترین عامل بروز سرطان شناخته می شوند؛ این درحالی است كه به قول دكتر حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی آنكولوژی ایران، با حذف سیگار و مواد دخانی از زندگی، 30 درصد از سرطان ها طی 20 سال آینده كاهش خواهند یافت و به عبارت دیگر با ترك سیگار می توان به میزان 30 هزار نفر از موارد ابتلای سالانه به سرطان پیشگیری كرد.

** چرایی ارتباط مصرف سیگار با مبتلا شدن به سرطان مثانه
متخصص آنكولوژی رادیوتراپی و سرطان شناسی در مورد نقش سیگار در مبتلا شدن به سرطان مثانه با تاكید بر اینكه شانس ابتلای افراد سیگاری به سرطان مثانه چهار برابر افراد عادی است، اظهار نمود: شاید سوال شود كه سیگار چه ارتباطی با مثانه دارد؛ حدود 2 هزار سم در تنباكوی سیگار وجود دارد كه خیلی از این سم ها با استفاده از ادرار دفع می شوند و تماس مثانه با این سموم سبب بروز سرطان می گردد.
فودازی در مورد علائم سرطان مثانه اظهار داشت: یكی از نشانه های سرطان مثانه وجود خون در ادرار است كه ممكن است با چشم غیرمسلح دیده و یا فقط در آزمایش ادرار مشخص شود.
وی تغییرات مثانه را از دیگر علائم بروز این بیماری عنوان نمود و اضافه كرد: سرطان مثانه همینطور گاهی سبب تغییر در عادات مثانه مانند تكرر ادرار، درد یا سوزش در هنگام ادرار و خونریزی می گردد اما به صورت كلی سرطان مثانه تمایل به ایجاد هیچ علامتی ندارد تا زمانی كه به مرحله پیشرفته برسد.
دبیر انجمن رادیوتراپی آنكولوژی ایران اظهار داشت: ارتباط بین مصرف سیگار با مبتلا شدن به سرطان مانند ارتباط آلودگی هوا با بروز سرطان ها همچون مواردی است كه در مراجع علمی دنیا ثابت شده است؛ طبق نتایج قطعی تحقیقات صورت گرفته در سطح دنیا دخانیات احتمال بروز سرطان را به میزان قابل توجهی بالا می برد.
فودازی بر ضرورت كنترل سرطان با خودمراقبتی، تشخیص به موقع و درمان مناسب در كشور تاكید و اظهار نمود: درحال حاضر سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است اما پیش بینی ها نشان می دهند در صورت ادامه روند كنونی كم توجهی به پیشگیری از سرطان، تا سال 2030 یعنی حدود 15 سال دیگر سرطان به نخستین عامل مرگ در كشور ما تبدیل خواهد شد.
علمی **1834**1569
خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار: علی حبیبی


1396/10/16
22:23:29
5.0 از 5
4939
تگهای خبر: بیماری , سلامت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است