تشخیص به موقع كودكان دچار اختلال تكاملی ضروری می باشد

مشاور وزیر بهداشت:

تشخیص به موقع كودكان دچار اختلال تكاملی ضروری می باشد مین فود: تهران - ایرنا - مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور توانبخشی با اشاره به لزوم تشخیص به موقع و غربالگری كودكان دچار اختلال تكاملی به خصوص اوتیسم، فعالیت مراكز جامع اختلال تكاملی كودك را در دانشگاه های بزرگ علوم پزشكی همچون اصفهان، شیراز و تهران ضروری دانست.


محمدتقی جغتایی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: دنبال روش های كم هزینه و عمومی برای تشخیص صحیح اختلال تكاملی كودك به خصوص اوتیسم هستیم و به واقع، این مراكز برای تشخیص صحیح و عرضه خدمات مناسب به این بیماران راه اندازی شده اند.
وی ادامه داد: این كار در سایر دانشگاه های علوم پزشكی به صورت مجازی انجام می گردد. آزمایشات مختلف توسط متخصصان انجام و نتیجه كار در اختیار پزشكان و روانپزشكان اطفال قرار می گیرد تا آنان تشخیص نهایی را در این زمینه بدهند.
جغتایی با اشاره به اینكه اختلالات تكاملی، زمینه ساز بروز انواع مختلفی از معلولیت های حركتی، ذهنی، گفتاری، شنوایی و بینایی می شوند، اظهار داشت: برای پیشگیری از این موضوع، لازم است كه تشخیص زودرس و مداخلات به موقع، صورت گیرد.
وی هدف از فعالیت مراكز یاد شده را اجرای مناسب برنامه غربالگری اعلام نمود تا كودكانی كه روند تكاملی غیرطبیعی دارند، سریعتر تشخیص داده شوند و با مداخله به موقع برای اصلاح یا كاهش مشكلات این كودكان گام برداشته شود.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور توانبخشی همینطور به بهره گیری از ظرفیت خانه ها و مراكز بهداشت در غربالگری اختلالات تكاملی همچون اوتیسم اشاره نمود و اظهار داشت: این مجموعه ها بستر مناسبی هستند تا در كنترل بیماری های غیرواگیر هم نقش موثری داشته باشند.

** اجرای آزمایشی برنامه ملی مداخله اوتیسم در یكی از استان ها
جغتایی اضافه كرد: برنامه ملی مداخله اوتیسم شامل غربالگری، ارزیابی، تشخیص و مداخله به صورت آزمایشی در یكی از استان ها توسط سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشكی و سازمان های مردم نهاد اجرا می گردد.
وی اظهار نمود: وزارت بهداشت، سازمان آموزش و پرورش و بهزیستی استان به صورت مجزا فعالیت می كردند، اما قرار شد غربالگری و تشخیص اوتیسم در قالب این برنامه به صورت هماهنگ، صورت گیرد.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور توانبخشی اضافه كرد: غربالگری در استان های دیگر به تدریج با همكاری سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و سازمان های مردم نهاد استان و دانشگاه های علوم پزشكی صورت خواهد گرفت.
اوتیسم نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی، كلامی غیرطبیعی مشخص می گردد. علایم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می كند و علّت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.
علمی ** 1201 ** خبرنگار: عبدالكریم جبارپور* انتشار: امید غیاثوند


1396/10/22
01:40:51
5.0 از 5
4649
تگهای خبر: پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است