ضرورت هم پایی قوانین با دانش علمی سلول درمانی

رئیس پژوهشگاه رویان تاكید كرد

ضرورت هم پایی قوانین با دانش علمی سلول درمانی به گزارش مین فود رئیس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: قوانین و بخشنامه های اجرایی نیز باید همپای دانش سلول های بنیادی به روز شود تا خدای ناكرده در این حركت علمی خللی ایجاد نشود. به كمك قوانین سودجویی ها به حداقل می رسد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، عبدالحسین شاهوردی در حاشیه همایش روز جهانی خون بند ناف كه امروز ۲۴ آبان در پژوهشگاه رویان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز روز گرامیداشت همه همكارانی است كه در حوزه ذخیره خون بند ناف فعالیت كردند. امیدواریم این نشست ها برای فرهنگ سازی و توسعه این دانش خیر و بركت داشته باشد. در دنیا در حوزه پزشكی تغییرات زیاد و سریعی را مشاهده می نماییم. تكنولوژی با پزشكی همراه شده و باعث شده است شناخت بیشتری نسبت به سلول و ارگان های مختلف داشته باشیم. امروزه می گویند سال ۲۰۵۰ سال تولید قطعات یدكی انسان است و از الان می بینیم كه با همكاری مهندسان مختلف ارگان های مختلفی در حال شكل گرفتن هستند.
وی ادامه داد: امروز با كمك سلول بیماری های زیادی در حال درمان هستند. محور اصلی اتفاقات جدید مثل پزشكی مبتنی بر فرد و یا پزشكی بازساختی سلول است و در دنیا در این زمینه سرمایه گذاری های زیادی می شود. كشوری در آینده می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد كه بانكهای سلولی آن ذخیره و تنوع بیشتری داشته باشد. خدا را شكر می نماییم كه پژوهشگران ما در این زمینه فعال می باشند و دانش خودرا در سطح جهانی انعكاس داده اند و موجب ارتقای جایگاه علمی كشور شده اند. تمام سازوكارهای این روند باید به خوبی شكل گیرد. قوانین و بخشنامه های اجرایی نیز باید همپای دانش به روز شود تا خدای ناكرده در این حركت علمی خللی ایجاد نشود. به كمك قوانین سودجویی ها به حداقل می رسد.

شاهوردی افزود: امیدواریم كارآزمایی بالینی تحقیقاتی كه تكمیل شده اند، در زمینه های مختلف بزودی آغاز شود. بتازگی چند مجموعه به همكاران ما پیوسته اند كه یكی از آنها مركز تحقیقات بیماری های غیرواگیر با تمركز بر روی دیابت است كه با همت یك نیكوكار به وجود آمده و امكان خوبی را برای پژوهشگران به وجود آورده كه با نگاه سلول درمانی سوژه دیابت را پیگیری كنند. در این مجموعه، آموزش، پژوهش و درمان در كنار هم قرار گرفته اند. مركز تحقیقاتی كه در زعفرانیه قرار داشت، به مركز آموزش كوتاه مدت رویان تبدیل گشته است.

در بخش دیگری از برنامه روز جهانی خون بند ناف، مرضیه ابراهیمی عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان و نخستین مدیر فنی بانك خون رویان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اهدای خون بند ناف برای ذخیره در بانك عمومی خون بند ناف رویان رایگان است و هیچ هزینه ای برای فرد ندارد؛ اما فقط یك سوم نمونه ها حائز شرایط برای نگهداری هستند.

وی ادامه داد: هزینه پروسه پردازش نمونه ها بسیار زیاد است و NGOها می توانند كمك كنند كه بانك عمومی گسترش بیشتری پیدا كند.

در بخش پایانی همایش روز جهانی خون بند ناف، دكتر حسین بهاروند، عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان درباره اهمیت سلول درمانی و شكل گیری جنین و سلول های بنیادی انسان ایراد سخنرانی كرد. در انتهای مراسم از برخی از پزشكان، اهداكنندگان و مدیران دفاتر نمایندگی شركت فناوری بن یاخته های رویان تقدیر گردید.

منبع:

1398/08/25
01:41:51
5.0 از 5
4204
تگهای خبر: آب , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است