تضمین ریشه كنی بیماری كووید19 با مداخلات جدی تر

تضمین ریشه كنی بیماری كووید19 با مداخلات جدی تر به گزارش مین فود فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با تاكید بر این كه هرچه شدت مداخلات و همكاری مردم بیشتر باشد شانس استمرار بیماری كووید 19 به حداقل می رسد، اظهار داشت: بعضی از پژوهشگران عقیده دارند انجام مداخلات جدی تر در یك بازه زمانی 2 هفته ای می تواند ریشه كنی زودتر بیماری را تضمین كند


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی كاهش آمار كشوری تعداد مبتلایان جدید در ایام اخیر را حاصل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، طرح ملی غربالگری و تعطیلات نوروزی برشمرد و اضافه كرد: در كاهش این آمار تعطیلات نوروزی و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی كه بطور طبیعی موجب كاهش آمار مراجعان به مراكز درمانی شد، نقش به سزایی داشت.
وی اجرای طرح بسیج ملی غربالگری بوسیله سامانه تلفنی را دلیل دیگری برای كاهش مراجعات بیمارستانی دانست و اظهار داشت: در این طرح بوسیله تماس تلفنی با افراد جامعه سلامتی آنان ارزیابی شده و راهنمایی های لازم به آنان ارائه می شود و درصورت ضرورت به مراكز جامع سلامت هدایت می شوند تا تحت ممیزی بالینی و علائم در آنجا قرار گیرند.
وی ادامه داد: در نتیجه افراد دارای علایم خفیف به بیمارستان مراجعه نمی كنند و مواردی كه علایم شدیدتر دارند به بیمارستان ها ارجاع داده می شوند. این اقدام موجب كاهش مراجعات غیرضروری به مراكز درمانی و بیمارستانها و همین طور جلوگیری از در معرض بیماری قرار گرفتن افراد می شود.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران در امتداد مقابله با كرونا ویروس و كاهش سرایت بیماری اشاره كرد: در این راستا علاوه بر همكاری مردم كه نقش اساسی و بنیادین برای استمرار این مساله دارد. باید یك سری تصمیمات مدیریتی نیز برای كمك به كاهش سرایت بیماری در جامعه ستاندن شود.
وی اشاره كرد: در اپیدمی ها باید همزمان هم مردم همكاری لازم را داشته باشند و هم این كه تصمیمات مدیریتی از جامعیت و كفایت لازم برخوردار باشند تا مانع گسترش بیماری شوند. بدین سبب باید برنامه های فشرده تری را در زمینه مداخلات مدنی محدود شونده انجام دهیم.
دكتر زالی با بیان این كه هرچه شدت محدود شوندگی این مداخلات بیشتر باشد و همكاری مردم نیز افزایش یابد شانس استمرار بیماری به حداقل می رسد، اظهار داشت: درصورتی كه مداخلات ناكافی باشد یا به شكل ناقص اعمال شود و یا در بازه زمانی كوتاه تر صورت گیرد زمان استمرار اپیدمی طولانی تر خواهد بود و دیرتر از این ویروس خلاص می شویم.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا ویروس در كلانشهر تهران با اشاره به بعضی تحقیقات گفت: بعضی از پژوهشگران باتوجه به این كه دوره نهفتگی بیماری ۲ هفته است و بعد از آن امكان سرایت بیماری از مبتلایان وجود ندارد، معتقدند یك بازه زمانی ۲ هفته ای با مداخلات جدی تر می تواند تضمین كند كه بیماری زودتر ریشه كن شود. یعنی در این مدت در كالبد رفت و آمد شهری به شكلی عمل نماییم كه حدودا هیچ رفت و آمدی صورت نگیرد، هیچ تجمعی شكل نگرفته و هیچ خوشه بندی اجتماعی در سطح شهرها ایجاد نشود.
دكتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر مه پاشی و گندزدایی اماكن عمومی شهری در ایجاد آرامش روانی در افراد جامعه، از زحمات تمامی افراد و بخشهای مختلفی كه در امتداد ضدعفونی كردن و مه پاشی فضاها و اماكن عمومی شهری تلاش می كنند، قدردانی نمود.
طبق گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، وی ادامه داد: گرچه هنوز در مورد تاثیر مه پاشی و ضدعفونی كردن اماكن عمومی در تقلیل سرایت كرونا ویروس از نظر علمی مستندات و شواهد متقنی در عرصه جهانی به اثبات نرسیده است، اما این روش در كل جهان استفاده می شود.
بگفته دكتر زالی، سفارش شده است كه گندزدایی و مه پاشی درباب مكان های پر تردد و یا مناطقی كه افراد در معرض مراجعات بیشتری قرار دارند صورت گیرد و بنظر می رسد كه گندزدایی بخش هایی نظیر واگن های مترو و اتوبوسرانی و مكان های عمومی كه تردد بیشتری دارند از كارآیی موثرتری نسبت به سایر مكانهای شهری برخوردارست.
منبع:

1399/01/15
13:04:37
5.0 از 5
3039
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است