تأثیر شیر سینه در جلوگیری از بیماری سپسیس در نوزادان زودرس

مطالعه جدید نشان می دهد؛

تأثیر شیر سینه در جلوگیری از بیماری سپسیس در نوزادان زودرس به گزارش مین فود محققان در مطالعه بر روی موش ها دریافتند وجود مولكولی در شیر سینه مادر از ابتلای نوزاد زودرس به بیماری سپسیس كمك می نماید.به گزارش مین فود به نقل از مهر، محققان دانشگاه واشنگتن و كلینیك مایو آمریكا دریافتند مولكول موجود در شیر سینه معروف به فاكتور رشد اپیدرمال باعث فعال شدن گیرنده های در سلول های روده نوزاد شده و از ورود باكتری های خطرناك روده به جریان خون، نظیر میكروب های عامل بیماری سپسیس (گندخونی)، ممانعت می كند.
در این مطالعه، محققان به موش های تازه متولدشده محلولی حاوی باكتری Escherichia coli جداشده از خون بیمار مبتلا به سپسیس دادند. سپس موش ها یا توسط مادر خودشان یا مادر یك بچه موش دیگر كه اخیرا متولد شده بود و در نتیجه شیر سینه مادر حاوی مقادیر كمتر فاكتور رشد اپیدرمال بود شیر داده شدند.
«كاترین نوپ»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «این امكان وجود دارد كه بتوان فاكتور رشد اپیدرمال را به شیر مادر شیرده یا فرمولی كه دارای مقادیر كمتر این ماده مهم می باشد، افزود.»
وی در ادامه می افزاید: «از آنجائیكه شیر مادری كه مدت ها از شیردهی اش می گذرد خیلی برای نوزاد زودرس سودمند نیست، ما معتقدیم امكان افزایش غلظت فاكتور رشد اپیدرمال در شیری كه فاقد مقادیر كافی این فاكتور است، وجود دارد.»
برخلاف آنتی بیوتیك ها كه تمایل به كشتن هر نوع باكتری ای دارند، شیر سینه حاوی مقادیر بالا فاكتور رشد اپیدرمال است كه باعث كشتن باكتری های سودمند یا مضر در روده نمی گردد، اما این نوع باكتری ها را از جریان خون دور نگه می دارد.
به گفته محققان، این شیوه می تواند راهی برای درمان عفونت باشد.
بیماری سپسیس یا گندخونی، نوعی التهاب است كه سراسر بدن را فرامی گیرد و به علت عفونت ایجاد می شود. بیماری سپسیس حداقل ۷۲ ساعت پس از تولد نوزاد و حداكثر ۶۰ روز پس از تولد در نوزاد بروز می كند و عامل ۲۶ درصد تمام مرگ های نوزادان زودرس است.

1399/01/20
22:48:48
5.0 از 5
3466
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , شیر
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است