موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه از كاسنی

موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه از كاسنی مین فود: مشهد- ایرنا- پژوهشگران مركز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشكی مشهد با بهبود نژاد گیاه كاسنی علاوه بر تولید نوعی تركیبات پروبیوتیك، موفق به تولید قهوه با خواص درمانی مختلف از این گیاه شدند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشكی مشهد، دكتر هادی شوریده یكی از محققان این پژوهش اظهار داشت: 'اینولین' یك تركیب پروبیوتیك است كه با انجام این تحقیق از گیاه كاسنی ریشه ای تولید شده است.
وی بیان كرد: اینولین در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، افزایش جذب كلسیم، منیزیم و آهن، تعدیل فشار خون و حذف كلسترول مضر نقش مهمی ایفا می كند.
وی ادامه داد: امروزه كاربرد اینولین هم بعنوان جایگزین چربی و هم حجم دهنده در صنعت غذا و داروسازی رو به افزایش است.
وی خاطرنشان كرد: اینولین قادر است فاكتورهای مفید روده بزرگ را تقویت و از این طریق سیستم گوارش را سالم نگه داشته و مشكلات آن را برطرف سازد و در این مطالعات موفق به تولید نوع آزمایشگاهی این ماده شدیم.
این پژوهشگر، 'چیكوری كافی' یا قهوه كاسنی را یكی از تولیدات پرمصرف در اروپا دانست و اضافه كرد: برای تولید قهوه كاسنی و اینولین در این پژوهش گیاه 'كاسنی ریشه ای' را برای كشت در اقلیم مشهد، به نژادی كردیم و هم اكنون این گیاه در مشهد كشت و فرآوری می گردد.
به گفته وی، گیاه كاسنی ریشه گیاه بومی ایران نیست و این گیاه در اروپا هم سابقه ای 50 ساله در مطالعات به نژادی را دارد.
شوریده اظهار داشت: گیاه كاسنی به رغم خواص درمانی بسیار در كشورمان گمنام مانده است، و حال آنكه كاسنی یكی از منابع مهم و اصلی تركیبات پروبیوتیك اینولین است، از این رو مصرف بعضی از گونه های این گیاه برای تهیه خوراكی هایی چون سالادها در اروپا رایج است.
وی با اشاره به تولید قهوه از گیاه كاسنی ریشه ای در این مطالعات اظهار نمود: برای تولید این نوع قهوه كه باعث تقویت باكتریهای مفید در بدن می گردد از ریشه كاسنی استفاده شد و چرخه تفت دادن قهوه و پودر كردن آن با استفاده از تجهیزاتی چون 'اسپری درایرها' و 'خشك كن ها' هم انجام شد.
وی در انتها اظهار داشت: هم اكنون طرح قهوه كاسنی به تولید نیمه صنعتی رسیده است.
دانشگاه علوم پزشكی مشهد بعنوان قطب پزشكی شمال شرق كشور مطرح است، این دانشگاه دارای بیش از 40 مركز پژوهشی در رشته های مختلف است.
خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
3027/5132


1396/11/03
13:56:53
5.0 از 5
5126
تگهای خبر: پزشك , دارو , درمان , قهوه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است