بحران آلودگی سرب در جهان و ۸۰۰ میلیون كودك در معرض خطر

بحران آلودگی سرب در جهان و ۸۰۰ میلیون كودك در معرض خطر به گزارش مین فود سازمان ملل متحد در گزارش تازه ای درباره یك بحران بهداشتی عظیم و ناشناخته اخطار داد؛ بحرانی كه به قول این سازمان تا ۸۰۰ میلیون كودك در سرتاسر جهان را در معرض مسمومیت ناشی از این نوع آلودگی آب و هوایی قرار داده است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در این گزارش اعلام نمود تخمین زده می شود از هر سه کودک یک نفر، سطح سرب در خونش به اندازه ای بالا است که احتیاج به اقدام فوری برای جلوگیری از صدمه های طولانی مدت دارد.
این نوع سرب که یک نوروتوکسین قوی دارد با علایم اولیه کم و بی سر و صدا سلامت کودکان را به صورت جدی تهدید می کند.
هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در این خصوص می گوید: اطلاع از چگونگی آلودگی گسترده سرب و درک عواقبی که می تواند به منظور زندگی افراد و جوامع بوجود می آورد باید عزم ما را برای اتخاذ اقدامات فوری در جهت محافظت از کودکان جزم تر کند.
قرار گرفتن در معرض سرب در دوران کودکی عواقب گسترده ای همچون مشکلات رفتاری، صدمه های کلیوی و بیماری های قلبی و عروقی در آینده را برای فرد به همراه دارد.
گفته می شود این مشکل بیشتر در جنوب آسیا اتفاق می افتد و کودکان آن منطقه بیشتر از سایر مناطق در معرض خطر هستند. آلودگی سرب از منابع مختلفی چون کوره های فضای باز رنگ و بنزین حاصل می شود. همینطور لوله کشی سرب در خیلی از کشورها مقادیر خطرناکی از مواد شیمیایی را وارد آب شرب می کند.
در بخش دیگری از گزارش سازمان ملل آمده است که یکی دیگر از منابع برجسته تولید سرب، سم باتری های غیرقابل بازیافت و یا ضعیف باتری ماشین است. نکته دیگر اینکه در کشورهایی که مسمویت با سرب برای کودکان بیشتر اتفاق افتاده از سال ۲۰۰۰ به بعد تعداد وسایل نقلیه در جاده های آن کشورها دو برابر شده است.
این گزارش تحلیلی و تحقیقی از جانب یک انستیتوی ارزیابی معیارهای بهداشتی انجام شده که یک گروه پیشرو در زمینه تحقیقات بهداشت جهانی بشمار می رود.
همینطور این مطالعه نشان داده است در حالیکه سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.
به گزارش یورونیوز، ریچارد فولر، رئیس موسسه خیریه «زمین پاک» که در این تحقیق همکاری داشته است می گوید: مردم می توانند در مورد خطرات سرب بیشتر بدانند و از فرزندان خود محافظت کنند. ضمن اینکه خبر خوب این است که سرب می تواند بدون خطر در معرض بازیافت قرار گیرد. همینطور بازده اقتصادی و اجتماعی حاصل از سرمایه گذاری در کاهش آلودگی سرب می تواند بسیار عظیم باشد.1399/05/10
23:28:18
5.0 از 5
1837
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است