چگونگی حفظ باروری در افراد مجرد و بانوانی كه هم اكنون تمایل به فرزندآوری ندارند

در لایو اینستاگرامی مین فود و پژوهشگاه رویان مطرح شد

چگونگی حفظ باروری در افراد مجرد و بانوانی كه هم اكنون تمایل به فرزندآوری ندارند عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در خانم های جوانی كه شرایط ازدواج را ندارند، یا به خاطر تحصیلات یا شغل امكان بچه دار شدن ندارند و یا خانمی كه درگیر مسائل سرطان شده، می توان مبادرت به فریز كردن تخمك كرد تا در آینده نیازی به تخمك اهدایی نباشد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر مریم حافظی در برنامه لایو اینستاگرامی امروز که با مشارکت ایسنا به مناسبت چهلمین سال تشکیل جهاد دانشگاهی برگزار شد، با بیان این که: «یکی از دلیلهای ناباروری، بالا رفتن سن خانم ها است»، اضافه کرد: امروزه با افزایش درگیری های شغلی و اجتماعی زنان و ورود آنها به جامعه، حاملگی در سنین بالاتر رخ می دهد.
دکتر حافظی سندرم تخمدان پلی کیستیک را بعنوان یکی از زمینه های ناباروری معرفی نمود و اظهار داشت: «بعضی از خانم ها پریودهای نامرتب دارند که این می تواند نشانه ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. افرادی که تخمدان پلی کیستیک دارند، به صورتی تخمک گذاری ماهانه ندارند و زمینه ناباروری در آنها وجود دارد».
وی ادامه داد: «با اصلاح وزن، سبک زندگی سالم تر و در نهایت مراجعه به پزشک و تحریک تخمدان این مشکل رفع خواهد شد».
بگفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان، برخی افراد متاسفانه به سبب سبک زندگی یا استفاده از مواد سنتتیکی (مصنوعی) که وارد زندگی ما شده و گاهی حتی بدون دلیل خاصی گرفتار نارسایی زودرس تخمدان می شوند. این نارسایی به صورت یائسگی بروز پیدا می کند و موجب ناباروری می شود.
این پژوهشگر یکی دیگر از دلیلهای ناباروری را بیماری های زمینه ای رحم و تخمدان دانست و تصریح کرد دلایلی مثل اندومتریوز، اعمال جراحی، عفونت های مقاربتی و... موجب ایجاد چسبندگی داخل لگن می شوند و این مشکلات انسداد لوله های رحمی را به وجود می آورد و ممکنست سبب ناباروری در خانم شود.
وی تصریح کرد: علت ناباروری ها در ۱۵ درصد از موارد، ناشناخته است و در این موارد خانم و آقا مشکلی ندارند. دراین موارد هم خانم از نظر ذخیره تخمدان بررسی می شود و تا جای ممکن، برای درمان این بیماران اقدام می شود.
حفظ باروری در افراد مجرد
دکتر حافظی با اشاره به این که هم اکنون بواسطه تکنولوژی، کیفیت تخمک فریز شده، همانند تخمک عادی است، اظهار نمود: شرایط فریز طوری فراهم گشته است که میزان لقاح پذیری اسپرم و تخمک در حد تازه قرار دارد و عملکرد تخمک پس از فریز مانند یک تخمک طبیعی و تازه است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: «به دلیل شرایط جامعه گاهی زوجی به ما مراجعه می کنند و درخواست فریز تخمک و جنین را دارند. ما به افرادی که ازدواج کرده اند، سفارش به فریز تخمک و جنین نمی نماییم و سفارش ما فرزندآوری است. اگر ما حتی بتوانیم تخمک را حفظ نماییم یا جنین را فریز نماییم، مشکل این زوجین حل نخواهد شد. چون حاملگی در سن بالا عوارض زیادی ایجاد می کند».
وی ادامه داد: سن باروری ۱۸ تا ۳۵ سال است و بهترین شرایط برای باروری است که هرچقدر عقب بیفتد، فرد با مخاطرات مادری و جنینی روبرو خواهد شد.
دکتر حافظی درباب مواردی که سفارش به فریز تخمک می کنند، اظهار داشت: ما به اجبار درباب خانم های جوانی که شرایط ازدواج را ندارند، یا به خاطر تحصیلات یا شغل امکان بچه دار شدن نداشته باشند و یا خانمی که درگیر مسائل سرطان شده باشد و داروهای سرطان موجب کاهش ذخیره تخمدان شود، می توانیم تخمک را فریز نماییم تا در آینده بتوان از آن بهره برد و نیازی به تخمک اهدایی نباشد.
وی افزود: البته پیشنهاد ما به ازدواج و فرزندآوری است، اما اگر در نهایت به دلیلهای شخصی یا شرایط اقتصادی اجتماعی امکان این کار را نداشته باشند. امکان فریز تخمک، برای این افراد برقرار است.
تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین
استادیار ناباروری زنان، به روش PGD یا «تشخیص پیش از لانه گزینی» برای تشخیص مشکلات ژنتیکی جنین اشاره و اظهار نمود: برخی زوج ها مبتلا به مشکل کروموزومی هستند که در کاریوتایپ آنها مشخص است یا بیماری خونی دارند و یا خانم یا آقا گرفتار بیماری هستند که ژن شناخته شده دارد. در این مواقع به جهت اینکه در نسل این افراد اصلاح گردد و فرزند این خانواده با بیماری ژنتیکی پدر و مادر متولد نشود، می توان با انجام میکرواینجکشن و انجام روشی به نام PGD کروموزوم های جنین های آنها را بررسی کرد.
وی ادامه داد: در بعضی موارد نیز زوج بیماری ندارند، ولی فرزند آنها گرفتار بیمار ژنتیکی است. در این موارد نیز برای تشخیص بیماری در فرزند بعدی از روش PGD استفاده می نماییم و جنین های سالم را منتقل می نماییم.
دکتر حافظی به کاربرد روش PGS در سقط مکرر و یا عدم تشکیل جنین در IVF اشاره نمود و اظهار داشت: «در بعضی موارد که فرد چندین بار انتقال جنین داده و موفقیت آمیز نبوده، ممکنست مسائل ژنتیکی منجر به سقط یا تشکیل جنین شده باشد. در این موارد نیز جنین ها را که با روش میکرواینجکشن تولید شده اند، از نظر ژنتیکی با روش PGS بررسی می کنند تا مشخص شود جنین های به دست آمده سالم هستند یا خیر».
اهمیت سن در بارداری
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان با بیان این که «برای تایید ناباروری خانمی که پس از ۳۵ یا ۴۰ سال ازدواج کرده، نمی توان یک سال صبر کرد»، اظهار نمود: این افراد بعد از ۶ ماه باید ارزیابی شوند. ذخیره تخمدانی خانم ها پس از ۳۰ سالگی کاسته می شود، این کاهش پس از ۳۵ سالگی شدت پیدا می کند و در ۳۷ سالگی ذخیره تخمدان بطور دراماتیک کاهش می یابد.
وی افزود: این کاهش تا جایی ادامه می یابد که یک خانم ۴۲ ساله ممکنست یائسه باشد و در نژاد ایرانی در سن ۴۲ سالگی یائسه شدن طبیعی است.
بگفته دکتر حافظی، باروری به صورت نمودار زنگوله ای و در رنج سنی ۱۸ تا ۳۵ سال است. هر چقدر از پیک آن فاصله گرفته شود، احتمال ناباروری و کاهش ظرفیت تخمدانی افزایش می یابد.
عضو گروه ناباروری زنان پژوهشگاه رویان با تاکید بر اهمیت سن در باروری آقایان، تصریح کرد: با آنکه اسپرم سازی در آقایان تا آخر عمر ادامه پیدا می کند ولی درصدی از ناباروری و اختلالات ژنتیکی برای آقایان، بالای ۴۰ سال ایجاد می شود. بدین سبب اگر افراد تمایل به باروری دارند باید نمودار سنی باروری را مد نظر قرار دهند.
وی درباب درمان های باروری پس از چهل سالگی، توضیح داد: در افراد بالای ۴۰ سال، اگر بعد از ۶ ماه حاملگی صورت نگرفت، باید ارزیابی ها صورت گیرد و از نظر سلامت تخمدان، کیفیت اسپرم و... بررسی ها صورت گیرد تا هر چه سریع تر برای درمان های ناباروری اقدام گردد و فرصت از دست نرود. با رسیدن خانم به سن یائسگی کار خاصی نمی توان انجام داد».1399/05/16
23:22:32
5.0 از 5
1911
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است