نامه تعدادی از پزشكان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

نامه تعدادی از پزشكان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم تعدادی از پزشكان و كادر درمان كه در صف نخست مبارزه با ویروس كرونا حضور دارند در آستانه محرم حسینی (ع) در نامه ای از مراجع معظم تقلید و حوزه های علمیه درخواست كرده اند كه با استفاده از فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند.به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، در این نامه که در کانال اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی قرار گرفته، با اشاره فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب در عید قربان در خصوص اینکه «در عزاداری ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما می گویند. بنده خودم شخصاً هرچه را که آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. سفارش من به هیئات، منبری ها و مداح ها و دیگران این است که هر کاری می کنید ببینید ستاد ملی کرونا چه می گوید. اگر ضابطه ای تائید کردند همه ما موظفیم آنرا رعایت نماییم. اگر وضعیتی که داریم را شل بگیریم، فاجعه ی بزرگی رخ خواهد داد.» آمده است: به رغم جان فشانی کادر بهداشت و درمان کشور که در بحران شیوع کرونا، تابحال قریب به ۲۰۰ شهید در راه خدمت به سلامت هم وطنانمان تقدیم کرده اند، متأسفانه در موج جدیدی از مبتلاشدن شمار قربانیان کرونا در کشور از موج اولیه فراتر رفته است. با وجود همه کوشش های انجام شده و تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی، برگزاری مجالس و اجتماعات در بسیاری موارد موجب افزایش تعداد مبتلایان و افزایش فوت هم میهنان گردیده است.

در قسمتی از این نامه امده است: برگزاری هرگونه اجتماعات ازجمله مجالس عمومی عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین مقابل السلام، راه اندازی دسته های عزاداری و توزیع غذای نذری بطور قطع و یقیناً موجب افزایش شمار مبتلایان و مرگ هم میهنان خواهد شد. هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل های بهداشتی توسط میلیون ها عزادار سیدالشهدا در مراسم سوگواری محرم را ندارد. در صورت ارائه مجوز، ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور نا ممکن است و در این شرایط حتی با بهره گیری از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد. گسترش بیماری به هر نحو، تضییع حق الناس است.

در این نامه از مراجع تقلید، علما و روحانیان، مداحان و مبلغان مذهبی سراسر کشور درخواست شده است که با بهره بردن از ظرفیت های فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند و با تاکید بر شیوه های نوین عزاداری ازجمله تبدیل کردن هر خانه به یک حسینیه، بهره گیری حداکثری از رسانه ها و فضای مجازی و توزیع بسته های مواد غذایی بین نیازمندان به صورت کمک مؤمنانه از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری فرمایند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: با توکل به خداوند بزرگ امیدواریم این مرحله سخت را پشت سر گذاریم و مراسم محرم و صفر در سال های آینده هرچه باشکوه تر اجرا شود.

منبع:

1399/05/18
16:01:46
5.0 از 5
1913
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است