داروسازان آینده امكان دارد دیگر علاقه ای به تاسیس داروخانه نداشته باشند

درد دل های یك داروساز؛

داروسازان آینده امكان دارد دیگر علاقه ای به تاسیس داروخانه نداشته باشند مركزی كرونا مشاغل بسیاری را تحت تأثیر خود قرار داد، حتی آنها كه با شیوع این بیماری كسب و كارشان ظاهرا نه تعطیل شد و نه خلوت.


آنها بواسطه نوع فعالیت شان، طبیعتا در دوران شیوع یک بیماری همه گیر باید رونق بیشتری را شاهد باشند، اما به نظر می آید، چالش های مالی که کشور به علل مختلف شامل تحریم و انتشار کرونا با آنها درگیر شده، این قشر به ظاهر تعطیلی ناپذیر را هم از دم تیغ خود گذرانده اند.
بخصوص اینکه این قشر که به جهت نوع فعالیات شان همواره از بیمه ها مطالباتی دارند، حالا با افزایش چالش های مالی در کشور، بیشتر از قبل نگران کاهش یافتن ارزش مطالباتی هستند که مشمول زمان شده و وقتی به دستشان برسد نمی توانند به اندازه زمانی که فاکتور را صادر کرده اند، روی درآمد حاصله حساب کنند و حتی امکان دارد کار به ضرر هم بکشد.
فرا رسیدن پنجم شهریورماه روز داروساز فرصت مغتنمی است تا پای درد دل داروخانه داران و داروسازان بنشینیم.
دکتر بهزاد احدزاده رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی اظهار نمود: این روزها داروسازان به مانند کادر درمان در خط مقدم سلامت کشور قرار دارند، چونکه افراد پیش از عیان شدن بیماری و بعد از بیمار شدن برای دریافت دارو به داروخانه ها رجوع می کنند و در این بین داروسازان هم مجدانه در تلاشند تا نیازهای مردم در این بخش پاسخ داده شود.
وی با اشاره به مشکلات موجود در راه تولید و توزیع دارو، اظهار نمود: در بخش تولید، تغییرات قیمت ارز و تقسیم بندی ارز به انواعی چون ارز نیمایی و... با نرخ های متفاوت شرایط آزاردهنده ای را رقم زده است و این چالش ها در واردات و تخصیص ارز هم خودنمایی می کند.
دکتر احدزاده خاطرنشان کرد: در ماه های اخیر در تخصیص ارز به جهت واردات، نوسانات بسیاری وجود داشته است و در کنار مشکلات انتقال پول و ارز، شیوع بیماری کرونا هم عملیات انتقال مواد اولیه را به علت مسدود بودن مرزها و پروازها مشکل کرده است و عملا تولید به چالش کشیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه نتیجه تولید، خویش را در توزیع نشان داده است و با وجود تلاشهای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای رفع مشکلات، هنوز چالش ها باقی هستند، اظهار داشت: داروسازان فعال در داروخانه ها بخصوص داروخانه های خصوصی با مشکل مالیات هم مواجهند. سود و درآمد آنها کاهش یافته، اما مالیات به مانند هر سال افزایش یافته و سقف ارقام مالیاتی برای گروه های مختلف باوجود تغییرات نرخ ارز و مشکلات در تأمین مواد اولیه و... همچنان به مانند سال های قبل است در حالیکه باید تجدید نظر در این راستا صورت گیرد.
رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی یکی از اشکالات همیشگی داروخانه ها که با درآمد آنها گره خورده است را روند پرداخت مطالبات توسط بیمه ها دانست و بیان نمود: بیمه ها باید طبق قانون و قرارداد منعقد شده عمل کنند، اما متاسفانه زمانی پرداخت ها از جانب سازمان های بیمه گر به داروخانه ها انجام می شود که عملا پول مورد نظر ارزش واقعی خویش را از دست داده است به صورتی که برای جبران فاصله بوجود آمده بین هزینه کالا یا داروی فروخته شده با دریافت این هزینه از جانب بیمه ها باید یا خرید خویش را کاهش دهیم یا برای دریافت وام به جهت تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش دست به دامن بانک ها شویم.
وی با تاکید بر اینکه پولی که در واقع سهم داروخانه هاست با این روند پرداخت از جانب بیمه ها تبدیل به چالش مالی برای آنها شده است، اظهار داشت: مسلما این روند پرداخت به روند خدمت رسانی به مردم صدمه می زند، پیش از آنکه به جایی برسیم که با تعطیلی داروخانه ها مواجه شویم باید دولت، سازمان امور مالیاتی، بیمه ها و بخصوص مجلس به این شرایط ورود کنند، نباید اجازه داد که این مراکز بسته شوند و سپس دولت و دیگر ارکان به دنبال احیا و بازگشت به تولید و عرضه آنها باشد.
دکتر احدزاده خاطرنشان کرد: کاهش تعداد داروخانه ها علاوه بر اختلال در خدمت رسانی به مردم، مساله اشتغال را هم تحت تأثیر خود قرار می دهد، البته خوشبختانه تابحال با تعطیلی داروخانه ها مواجه نبوده ایم، اما بهرحال شرایط دشواری حاکم است که چالش آفرین شده است.
وی با اشاره به تصمیمات حمایتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در قبال داروخانه های بخش خصوصی، اضافه کرد: دانشگاه تلاش دارد، داروهایی که مخصوص داروخانه های خاص مانند هلال احمر است را در دیگر داروخانه ها هم توزیع کند که این امر عرصه خدمات رسانی به مردم را گسترده تر می کند و البته در اقتصاد داروخانه ها هم اثرگذار می باشد.
رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی اظهار نمود: متاسفانه این شرایط سبب کوچک شدن اقتصاد داروخانه ها و کاهش سرمایه در گردش آنها شده است، اما با این وجود همچنان فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته داروسازی، جذب بازار می شوند و مشکلی در اشتغال ندارند هر چند که برای تاسیس داروخانه باید مدتی فعالیت داشته باشند ولی با وجود افق پیش رو به لحاظ کاری و درآمدی و مشکلات امکان دارد که آنها تمایلی برای تاسیس داروخانه نداشته باشند یا در صورت تاسیس رضایتمندی کافی از شرایط نخواهد داشت.
وی با اشاره به کم و کاستی های موجود در حوزه برخی داروهای کمیاب، اظهار داشت: با تصمیمات سازمان غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی سامانه هایی وجود دارد که میزان توزیع و سهمیه استان از داروهای مهم و کمیاب را اعلام می کند، همینطور سامانه دیگری به نام کمبود دارویی وجود دارد که اگر در نقطه ای مشکلی وجود داشته باشد با بیان در این سامانه، داروخانه ای که داروی مورد نظر را داشته باشد به سرعت آن را تأمین می کند تا کمبود دارویی رخ ندهد.
احدزاده با اشاره به صدور مجوز تاسیس ۱۵ داروخانه در استان مرکزی که به تازگی از جانب دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شده، بیان نمود: حدود ۷۵ داروخانه در شهر اراک با پراکندگی مناسب مشغول خدمات رسانی هستند و اغلب مجوزهای صادره هم مربوط به شهر اراک است که تعدادی تاسیس شده و تعدادی در حال طی مراحل پایانی تاسیس هستند.
منبع:

1399/06/05
17:32:18
5.0 از 5
1625
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است