تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت

در جلسه كمیته ملی شهید خدمت صورت گرفت

تصویب 20 پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت به گزارش مین فود وزیربهداشت در نشست كمیته ملی شهید خدمت اظهار داشت: تكریم شهدا تكریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یك نظام است و بی حرمتی نسبت به شهید و خانواده اش، لرزان كردن پایه های حكومتی است كه مبتنی بر خون شهدا ایستاده است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست کمیته ملی شهید خدمت که بامداد امروز و با حضور دکتر پوراصغری، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه و مهندس سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر مدیران و معاونین در ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، ضمن قدردانی برای پیگیری امور در ارتباط با شهدای خدمت عرصه سلامت، اظهار داشت: تکریم شهدا تکریم ساختارهای قدرتمند و ارزشی یک نظام است و بی حرمتی نسبت به شهید و خانواده اش لرزان کردن پایه های حکومتی است که مبتنی بر خون شهدا ایستاده است. هرچند کسی که شهید شده است، به جایگاهی رسیده که نیازی به تکریم بندگان خاکی خدا ندارد، آنها به پروردگار و اولیا الله بسیار نزدیک هستند و این ما هستیم که نیازمند شفاعت آنها در روز قیامت هستیم.
وی ادامه داد: شهدا در تمام زمینه ها که برای آب، خاک، سرزمین، سلامت، حرمت، دین و آیین یک کشور جنگیده و به فیض رفیع شهادت نایل شوند، در اوج رستگاری اند. شهدایی مانند دکتر زارع که چشم پزشک فوق تخصص قرنیه بود، چنانچه بخواهیم از بعد مسائل مادی به مسئله بنگریم، اگر قرار بود از حرفه اش کسب درآمد کند، از هر جراحی می توانست چند برابر مبالغی که مجموعه های دیگر می خواهند از خانواده هایشان حمایت کنند، درآمد کسب می کرد. ضمن اینکه سایه پرارزش یک دانشمند و فرهیخته از مملکت کم شده است و با هیچ معیار مادی نمی توان آنرا سنجید. بنابراین، تکریم شهدا تکریم یک مملکت، نظام، دیدگاه و عزت و غرور ملی است که مایه سرافرازی و ماندگاری یک ملت در طول تاریخ می شود.
نمکی با اشاره به اینکه تکریم و احترام به شهدا بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: در سفرهای استانی، نخستین کاری که می نماییم رفتن به گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ آنهاست و نخستین دعایی که می کنم این است که "خداوندا مرا شرمنده شهدا نکن. "
شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه ترین نوع شهادت است
وزیر بهداشت با تکیه بر اینکه نباید از خانواده مکرم شهدا غافل شد، اظهار نمود: در روزهای انقلاب به طرق مختلف عزیزانی را قبل، حین و بعداز انقلاب و همینطور روزهای دفاع مقدس از دست دادیم و شهید شدند. اما عده ای مظلومانه و عده ای آگاهانه شهید شدند. اینکه فرد با علم و آگاهی تن به آتش زده و تا خط مقدم پیش رود، بسیار متفاوت می باشد. اما شهادت در عرصه سلامت، آگاهانه ترین نوع شهادت است. یعنی شهادتی که در اوج معرفت و به معنای بریدن از دنیای فانی اتفاق افتاد، یعنی کمال عشق. " کسی می تواند در پای عشق بمیرد که قبل از آن، دنیا در پیش چشمش مرده باشد. "
وی خاطرنشان کرد: شهدای سلامت با علم و آگاهی به خطرناک بودن این ویروس مهلک، در صورتی که با کمبود ماسک و لباس محافظتی روبرو بودیم، دل به آتش زدند و مانند پروانه به دور بیمار گشتند و سوختند.
نمکی بیان نمود: برعکس آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد، ما در عرصه شهدای سلامت، بیشتر از سرباز، ژنرالهایمان از دست دادیم. چونکه می خواستند خط شکن باشند و سربازان پشت سر این فرماندهان حرکت می کردند و بنابراین هرچه آنها را عزیز بداریم، نظام جمهوری اسلامی را عزیز شمرده ایم. حرمت این عزیزان، حرمت نظامی است که در اوج تحریم ها توانست در کمتر از دوماه میزان مرگ و میرها را در اوج مضایق مالی به کمتر از یک پنجم و میزان بستری ها را به ۲۰ درصد برساند و در شرایطی که هنوز کشورهای غربی با ویروس درگیر نشده بودند، رکوردی تاریخی را در کنترل و مدیریت بیماری ثبت کند.
وزیر بهداشت بیان نمود: کادر بهداشت و درمان کشورمان در این ایام سخت توانستند با ۱.۶ تخت بیمارستانی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت، از کشورهایی که حداقل ۷ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر و سه برابر نیروی انسانی نسبت به تخت هایشان دارند، پیشی بگیرند.
همچنین، در ادامه این جلسه دکتر کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت ضمن اشاره به دستورالعمل تعیین مصادیق شهدای سلامت، به توضیح اقدامات اجرایی به منظور تهیه چک فهرست کاملی از مشخصات فردی شهدای مدافع سلامت پرداخت و اظهار داشت: تاکنون از بین ۱۳۹ پرونده که از دانشگاه های مختلف به دست ما رسیده، برپایه مصادیق مورد نیاز، دستورالعمل ها و صحت و سقم اطلاعات و بررسی های همه جانبه، نتیجتا با رای کمیته ها، ۲۰ پرونده را نهایی کرده ایم.
تصویب ۲۰ پرونده شهدای خدمت عرصه سلامت
گفتنی است، در این نشست، ۲۰ پرونده از شهدای خدمت عرصه سلامت مصوب تلقی شد و ادامه بررسی ها در این خصوص به جلسات بعدی موکول شد.
منبع:

1399/08/19
23:17:10
5.0 از 5
1119
تگهای خبر: آب , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است