افزایش آمار سوختگی در دوران كرونا

رییس انجمن سوختگی ایران اعلام كرد

افزایش آمار سوختگی در دوران كرونا رئیس انجمن سوختگی ایران با اشاره به سالانه حدود 200هزار سوختگی و مرگ 3هزار بیمار سوخته در کشور، اظهار داشت: باتوجه به آماری که داریم فکر می نماییم کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است. افراد بیشتر در خانه هستند، مصرف الکل افزایش یافته و به این علت میزان سوختگی ها بالا رفته است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر محمد جواد فاطمی_ رئیس انجمن سوختگی ایران در نشستی خبری از استودیو سلامت وزارت بهداشت، اظهار داشت: اول دی ماه و شروع فصل زمستان روز ملی پیش گیری از سوختگی است. متاسفانه کشور ایران از نظر آمار سوختگی در رده بالایی قرار دارد و حتی نسبت به کشورهایی که از نظر اقتصادی مشابه ما هستند، وضعیت بدتری دارد. تعداد زیادی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در سال می سوزند که ۳۰ هزار نفر در بیمارستان های سوختگی بستری می شوند.

سالانه ۲۰۰هزار سوختگی و ۳۰۰۰مرگ ناشی از سوختگی در کشور
وی اضافه کرد: میزان مرگ و میر در این خصوص بالا است و حدود ۳۰۰۰ نفر در طول سال بر اثر سوختگی حرارتی، الکتریکی و... فوت می کنند و همه این ها سبب شده که هزینه جاری، روانی و مالی بر کشور تحمیل شود. حالا که با کرونا هم دست و پنجه نرم می نماییم باید اهتمام نماییم از حوادث قابل پیشگیری جلوگیری نماییم. ما در انجمن پشتیبانی از بیماران سوخته تمام تلاشمان را کرده ایم تا این روز بهتر اجرا شود.
فاطمی با اعلان اینکه باید اهتمام نماییم از حوادث قابل پیشگیری جلوگیری کرد، بیان کرد: پیشگیری آسان تر و کم هزینه تر است. سه روش مهم در پیش گیری از سوختگی داریم. یکی اجبار است، در هیچ زمینه ای نیست که نیاز به پیشگیری باشد و اجبار موثر نباشد. در کووید۱۹ اجبار به ماسک زدن، اجبار به محدودیت تردد، اجبار به تعطیلی برخی مراکز و... توانست موثر واقع شود.

سیستم های اطفا و اعلام حریق الزامی شود
وی با اعلان اینکه شایع ترین علت سوختگی حالا وسایل گازسوز شامل گاز پیکنیکی، گازهای کپسولی و... هستند، اضافه کرد: اگر سیستم های اطفا و اعلام حریق الزامی شود و مدارس استاندارد سازی شود و... پیشگیری امکان دارد. دومین اقدام مهم برای پیشگیری، استانداردسازی است؛ یعنی وسایل گرمایشی، مدارس و... استاندارد باشد و مهندسین باید دراین زمینه کمک کنند تا بدون نیاز به انسان، وسایل به شکل اتوماتیک جلوی سوختگی را بگیرند. سومین نکته آموزش است و تا زمانی که این اقدام انجام نشود نمی توانیم موفق باشیم. هزینه کردن برای پیش گیری از سوختگی نوعی سرمایه گذاری برای سلامت است. امیدوارم روزی برسد که مردم هنگام خرید و انجام کاری به ایمنی کارشان دقت کنند.

سوختگی قابل درمان نیست
فاطمی با اشاره به اینکه شایع ترین علت سوختگی کودکان، سهل انگاری مراقبین است، اشاره کرد: اگر کودکان گرفتار سوختگی شوند سخت تر با بیماری مواجه می شوند. بدانید که سوختگی قابل درمان نیست، سوختگی بهبود پیدا می کند اما درمان نمی گردد. پوست سوخته جایگزینی ندارد، با تغییر پیکر شخص بواسطه سوختگی مشکلات زیادی در روابط اجتماعی، احساسی و... برایش به وجود می آید.
وی با تاکید بر اینکه سوختگی خیلی دشوار است، بیان کرد: پیشگیری خیلی ساده است و با راهکارهای ساده می توان با سوختگی مقابله نمود. کسانی که می سوزند باید بدانند که ما در کشوری زندگی می نماییم که منابع محدودی دارد و اختصاص این منابع به سوختگی اصلا کافی نیست و موجب می شود درمان گرفتار اشکال شود، تخت و تجهیزات کافی برای اینکار نداشته باشیم، پانسمان مناسب نداشته باشیم و در نهایت در مرحله بازتوانی هم مشکلات عدیده خواهیم داشت.

بیمه ها جراحی پلاستیک بیماران سوختگی را زیبایی حساب می کنند
وی با اشاره به اینکه شبکه کامل پشتیبانی از بیماران سوخته تشکیل نشده است، اظهار داشت: بیمه ها خیلی اوقات جراحی پلاستیک بیماران سوختگی را زیبایی حساب می کنند و هزینه نمی پردازند و مریض ها مشکلات بالایی در زمینه تامین هزینه ها دارند. البته انجمن پشتیبانی از بیماران سوخته با همکاری بیمارستان حضرت فاطمه (س) و بیمارستان شهید مطهری تمام جراحی پلاستیک بیماران سوختگی را با فرانشیز دولتی انجام می دهد و اگر مریضی دراین زمینه مشکل دارد می تواند به ما مراجعه کند.
وی در پاسخ به سوالی درباب فوت بیماران سوخته به علت عدم رعایت بهداشت، اظهار داشت: اگر مریضی در بیمارستان سوختگی درمان شده باشد و مرخص شود، قاعدتا انتظار نداریم به علت عفونت ها فوت کند. گاهی این افراد به علت سو تغذیه شدید و سایر عوارض ممکنست فوت کنند.

الکل قابل اشتعال است، دقت کنید
فاطمی با اشاره به اینکه الکل ماده سریع الاشتعالی است و گاهی شعله اش دیده نمی گردد، در صورتیکه آتش گرفته است، اظهار نمود: باید مراقب بود که از الکل و مواد قابل اشتعال در کنار شعله استفاده نشود. به علت ترس از کرونا همه چیز را با الکل آغشته می نماییم و این خطرناکست و خیلی از افراد به علت مصرف زیاد الکل گرفتار آتش سوزی می شوند. برای تمیز کردن موبایل هم نباید از الکل استفاده نمود. در استفاده از الکل باید دقت کافی داشته باشیم.

کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است
وی اضافه کرد: با توجه به آماری که داریم فکر می نماییم کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است. افراد بیشتر در خانه هستند، مصرف الکل افزایش یافته و به این علت میزان سوختگی ها افزوده شده است.

کلینیک سینااطهر تذکر آتش نشانی را داشت

آتش نشانی قدرت اجرائی داشته باشد
وی به وظایف آتش نشانی در این حیطه اشاره نمود و اظهار داشت: اتش نشانی هیچ قدرت اجرائی ندارد؛ یعنی اگر به جایی مراجعه کند و اعلام نماید ساختمان غیر استاندارد است، هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. در مورد ساختمان پلاسکو مکررا تذکر داده بودند اما هیچ اتفاقی نمی افتد چون آتش نشانی قدرت اجرائی ندارد. شهرداری بر سر مسائل مالی به آسانی ساختمان ها را پلمب می کند، اما در مورد ایمنی اهمیتی قائل نیست. آتش نشانی به کلینیک سینا اطهر تذکر می دهد که محل نگه داری کپسول اکسیژن و سایر گازها غیر استاندارد است، اما هیچ اتفاقی نیفتاد و حادثه رخ داد. اینکه می گوییم قانون گذار باید کمک نماید تا از سوختگی پیشگیری نماییم یعنی باید کاری نماییم آتش نشانی علاوه بر نظارت قدرت اجرائی هم داشته باشد. آیا اجازه می دهید فرزندتان در مدرسه ای درس بخواند که یک بخاری غیر استاندارد مثل یک بمب کنار اوست و می تواند حادثه شین آباد را رقم بزند. آیا از این حوادث عبرت گرفتیم؟ خیر هنوز عبرتمان نشده است. آتش نشانی باید از مدارس سراسر کشور بازدید کند و مدارس غیر استاندارد را ببندد. چرا باید بچه های شین آباد تا آخر عمر با سوختگی و عوارض آن دست و پنجه نرم کنند؟ ما در ایران مرد پس از حادثه ایم، آیا سیلی که آمد و خسارت زد قابل پیشگیری نبود؟
وی اضافه کرد: مجلس باید قانونی تصویب کند که به سازمان آتش نشانی اجازه دهد ساختمان های نا ایمن را پلمب کند. مجلس باید قانونی تصویب کند که ساختمانی ساخته نشود مگر به شرط رعایت ایمنی، متاسفانه در کشور ما راه های فرار از قانون بسیاری وجود دارد که سبب بروز حادثه سوختگی در همه نقاط می شود و ما پس از حادثه وارد عمل می شویم.
وی در پاسخ به سوالی درباره سوختگی در بیمارستان و حین اعمال جراحی، اظهار داشت: وسیله ای داریم که به ما کمک می نماید جلوی خونریزی را بگیریم و رگ های خونریزی دهنده را بسوزانیم. در گذشته سوختگی با این دستگاه شایع بود اما حالا به علت بروز شدن، احتمال سوختگی این چنینی کاهش یافته است. البته سوختگی به این شیوه قصور پزشکی است و قابل پیگیری می باشد.

درمانهای سخت اسیدپاشی

مجازات اسیدپاشی بازدارنده نیست
فاطمی با اشاره به وضعیت درمان بیمارانی که گرفتار اسیدپاشی شده اند، اضافه کرد: دو نوع اسید پاشی داریم که یا به شکل جرم است و یا حین کار رخ داده است. درمان های این افراد دشوار است و نتایج خوب نیست. حتی بعضی از این افراد برای درمان به خارج از کشور رفته اند. انتظار اینکه این افراد به پیش از اسیدپاشی برسند اصلا ممکن نبوده و نیاز به صبوری زیادی برای پزشک و بیمار وجود دارد. همه این ها در کنار هزینه های مالی بسیار زیادی است که به این افراد تحمیل می شود. متاسفانه مجازات اسید پاشی بازدارنده نمی باشد و بازهم این جرم رخ می دهد. مجازات قصاصی است که خیلی اوقات اجرا نمی گردد. در اسیدپاشی هزینه درمان از دیه بیشتر خواهد شد و قانون گذار بار هزینه درمان را به عهده کسی بگذارد که جرم را انجام داده است. در موارد صنعتی هم صاحب کاری که ایمنی فرد را ایجاد نکرده باید موظف به پرداخت چنین هزینه ای باشد.
وی اضافه کرد: در کشورهای دیگر اسید به آسانی در دسترس نیست ولی در ایران همه چیزهای خطرناک و ممنوع را می توان پیدا کرد. اسید باید در اختیار افراد خاص باشد و افراد باید اسید را با مجوز تهیه کنند.
فاطمی با اعلان اینکه سوختگی برای ما مشکل ملی است، اشاره کرد: در حال حاضر تنها وزارت بهداشت تبعات ناشی از سوختگی را می پذیرد. سازمان استاندارد، وزارت آموزش و پرورش، وزارت نیرو و وزارت مسکن، راه و شهرسازی، وزارت نفت و سازمان دخانیات باید پای کار بیایند. این مشکل همت ملی از طرف مردم و سازمان های درگیر را می طلبد تا بتوانیم آنرا کم نماییم.

صندوق حوادث سوختگی ایجاد شود
او با اشاره به نقش مجلس برای کاهش هزینه های سوختگی، اظهار داشت: امیدوارم همانگونه که صندوق حوادث تصادفات داریم و سبب شده که بیماران حوادث تصادفات دغدغه نداشته باشند، صندوقی بعنوان صندوق حوادث سوختگی ایجاد کرد تا دغدغه مالی این بیماران را کاهش بدهیم و با این اقدام بیمارستان های سوختگی را از ورشکستگی نجات بدهند. بیماران سوختگی می میرند چون امکانات نداریم.1399/10/02
13:58:12
5.0 از 5
1113
تگهای خبر: آب , استاندارد , ایمنی , بهداشت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است