لزوم آگاهی مادر از وضعیت رشد جنین با غربالگری دوران حاملگی

لزوم آگاهی مادر از وضعیت رشد جنین با غربالگری دوران حاملگی یک پژوهشگر حوزه زنان با اعلان اینکه غربالگری به صورتی واکسینه کردن نسل آینده ایران شمرده می شود، درباره پیشنهاد «لغو اجبار غربالگری دوران بارداری» اظهار داشت: اینکه غربالگری بهانه ای برای سقط جنین باشد، بحثی خام و ناپخته است چونکه راه های مختلفی بدون نیاز به درنوردیدن مراحل آزمایش غربالگری برای سقط جنین وجود دارد؛ از طرف دیگر هدف اصلی غربالگری افزایش سرمایه اجتماعی و داشتن نسلی سالم می باشد.


دکتر ندا حاجی وثوق در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه حتی اگر مادری سختی های به دنیا آوردن فرزند معلول را بپذیرد باید آمادگی این تصمیم را داشته باشد و تحت آموزش های خاصی قرار گیرد اظهار داشت: غربالگری به مادر این اجازه را می دهد که در دوران حاملگی از وضعیت رشد و پرورش جنین خود آگاهی یافته و در صورت وجود نقص و یا معلولیت احتمالی، برای مواجهه با شرایط جدید خودرا آماده کند. مادر شدن به خودی خود تجربه ای منحصر به فرد و متفاوتی است و اگر این مادر شدن در وضعیت سخت تری نظیر به دنیا آوردن فرزند معلول اتفاق افتد، به طور قطع نیاز است که زن به لحاظ روحی و روانی آمادگی کافی را به دست آورد.
حاجی وثوق معتقد می باشد که در جامعه ما آمار افسردگی های بعد از زایمان بالا است و زنان درگیر این مساله هستند، بدین سبب مادری که فرزند معلولی را به دنیا می آورد باید بار سنگین و مضاعفی را تحمل کند، بدین جهت غربالگری این اجازه را به او می دهد ضمن اینکه با آگاهی کافی تصمیم می گیرد و در این راه گام بر می دارد می تواند؛ به آگاهی و رشد و پرورش فرزند معلول هم برسد نه اینکه بطور ناگهانی با شرایطی مواجه شود که قدرت تحمل آنرا ندارد.


نظام اجتماعی توانایی پاسخگویی به معلولان را ندارد


این مشاور سیاسی، اجتماعی شورای شهر تهران همین طور اظهار داشت: تولد یک فرزند معلول متوجه یک خانواده نیست و تمام اجتماع با آن درگیر می شوند. نظام اجتماعی موظف به پاسخگویی در قبال این افراد است. ما هنوز در جامعه ای زندگی می نماییم که شرایط کامل برای ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت های ساده و نه حتی پیچیده را نداریم. شهرها بطور کامل پذیرای این افراد نیستند و حتی برای یک کار ساده بانکی فرد دارای معلولیت جسمی مجبور است از فردی کمک بگیرد چونکه امکانات لازم برای حضور آنان با ویلچر بطور کامل وجود ندارد.
وی همین طور این را هم اظهار داشت که وقتی یک معلول جسمی نمی تواند به آسانی و مستقلا در فضای شهری حاضر شود این سوال را به وجود می آورد که ما چقدر توانایی اهدای زندگی سالم در قبال نیازهای کودکان معلول را داریم؟.
این فعال حوزه زنان مدعی شد: باید به این مساله دقت کنیم که جامعه ما تا چه میزان امکان توان بخشی به کودکان معلول را دارد؟. مطابق آمار از هر ۱۰ کودک معلول تنها یک نفر به مدرسه می رود، بدین سبب باید به این نکات توجه کرد که تا چه میزان جامعه آمادگی پذیرش این فرزندان را دارد و تا چه میزان می توانیم شرایط روحی و روانی لازم برای خانواده های دارای فرزند معلول را فراهم کنیم؟ چونکه این خانواده ها مشکلات روانی، اقتصای و اجتماعی بسیاری دارند.


لغو اجبار غربالگری، پیشنهادی شتابزده است
حاجی وثوق اشاره کرد: اگر بخواهیم عوامل سقط جنین را شناسایی و پیشگیری نماییم عوامل مهم تری نظیر آلودگی هوا، سیگنال ها و پارازیت های موثر بر حاملگی و... در جامعه وجود دارد که می توانیم به آنها بپردازیم. برای افزایش جمعیت و کاهش سقط جنین راهکارهای مختلفی وجود دارد این در حالیست که غربالگری به بحث سلامت یک فرد و خانواده معطوف می شود.
وی در بخش دیگر سخنان خود، درباره پیشنهاد "لغو اجبار غربالگری"، معتقد است: این پیشنهادی شتابزده و عجولانه است، جمعیت ایران رو به پیری است و ما باید دغدغه افزایش جمعیت را داشته باشیم اما می توانیم راه های بهتری را برای آن انتخاب نماییم. در درجه اول نیاز به اصلاحات و بهبود شرایط اقتصادی داریم تا به تبع آن بهبود شرایط روحی و روانی و عاطفی افراد و افزایش ازدواج و جمعیت رخ دهد.
1399/10/29
11:11:32
0.0 از 5
937
تگهای خبر: تجربه , خدمات , زندگی , سلامت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است