راه های پیشگیری از پیشرفت پوكی استخوان

راه های پیشگیری از پیشرفت پوكی استخوان به گزارش مین فود فوق تخصص هیپ و لگن بیمارستان طالقانی، پوکی استخوان را بیماری خاموش و بدون علامت اولیه برشمرد که با استفاده از راهکارهایی ساده نظیر ورزش و تغذیه مناسب می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر رضا زندی با اشاره به اینکه پوکی استخوان عارضه ای است که طی آن استخوان ها اصطلاحا متخلخل می شوند، توضیح داد: ساختار میکروسکوپی استخوان ها به صورت لانه زنبوری است، اما در فردی که گرفتار استئوپروز یا پوکی استخوان شده این منافذ بسیار بزرگتر از استخوان سالم می باشد، در این حالت استخوان ها به تدریج جرم و چگالی خویش را از دست داده و بسیار حساس و شکننده می شوند.
وی بیان نمود: از آنجاکه پوکی استخوان هیچ علامت اولیه ای ندارد و زمانی تشخیص داده می شود که یکی از استخوان ها (معمولا استخوان لگن یا مچ) گرفتار شکستگی می شود، از آن بعنوان بیماری خاموش یاد می شود.
زندی ضمن اشاره به وجود دو نوع سلول به نامهای خورنده و سازنده استخوان خاطرنشان کرد: زمانیکه سلول های خورنده استخوان فعال باشند به اصطلاح شاهد بروز پوکی استخوان در فرد هستیم.
این جراح ارتوپد در ادامه تصریح کرد: با استفاده از سنجش تراکم استخوان می توان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد.
وی ژنتیک و میزان فعالیت بدنی را مهم ترین عامل تعیین تراکم استخوان ذکر کرد و پس از این دو عامل میزان مصرف کلسیم و ویتامین دی را در متراکم کردن استخوان ها موثر برشمرد.
به قول دکتر زندی، افرادی که در سنین کودکی ورزش را آغاز کرده و منظم و مداوم ادامه می دهند و به میزان کافی لبنیات کم چرب مصرف می کنند، در جوانی دارای استخوان های متراکم تری هستند و سیر پوکی استخوان در آنها کندتر خواهد بود.
این جراح ارتوپد بیمارستان طالقانی، ستون فقرات، مچ دست، هیپ و لگن را جزو نواحی از بدن برشمرد که بیشتر مستعد پوکی استخوان هستند و هیپ و لگن را به دلیل وجود استخوان کنسلوس پر عارضه ترین اندام در مبتلا شدن به پوکی استخوان برشمرد و اظهار داشت: استخوان اسفنجی یا استخوان کنسلوس یکی از دو نوع بافت استخوانی است که استخوان های بدن را می سازد.
وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در پیشرفت پوکی استخوان موثر است، افزود: با چند راهکار ساده می توان از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری کرد که از مهم ترین روش های پیشگیری و توقف این بیماری خاموش می توان به تغذیه مناسب، استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D، ورزش، پیاده روی تند و آهسته در طول روز، استفاده از مکمل های ویتامین D و کلسیم اشاره نمود.
وی خاطرنشان کرد: مصرف استخوان ساز هم در پیشگیری نقش بسزایی دارد ولی تأثیر آن در درمان هنوز ثابت نشده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، رئیس بیمارستان طالقانی در انتها در مورد استفاده طولانی مدت از داروهای مکمل و استخوان ساز اخطار داد و اظهار داشت: استفاده از مکمل ها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص باشد چونکه استفاده از آنها در طولانی مدت سبب از بین رفتن استخوان می شود.
منبع:

1399/11/01
14:01:51
0.0 از 5
1047
این مطلب مین فود مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است