اثرات سوء تغییرات آب و هوایی بر جسم و روان انسان

اثرات سوء تغییرات آب و هوایی بر جسم و روان انسان به گزارش مین فود چندی قبل سازمان ملل متحد در گزارشی اخطار داد که فرصت جهانیان برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی رو به پایان است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، این سازمان تصریح کرد که ۲۰۲۱ میلادی باید سال اقدام به منظور حفاظت از انسان ها در مقابل نتایج فاجعه بار تغییرات اقلیمی باشد. زمان برای مقابله با این بحران زیست محیطی به سرعت رو به پایان است و همه گیری بیماری کووید-۱۹ هم نتواست روند پیشروی بی امان این بحران را مهار کند.
دبیر کل سازمان ملل هم یادآور شده است که سال قبل حوادث جوی و اختلالات اقلیمی ناشی از تغییرات آب و هوایی تحت تأثیر فعالیت بشر، زندگی مردم دنیا را در خیلی از نقاط زمین تحت تأثیر قرار داده، معیشت آنان را از بین برده و میلیونها نفر را از خانه های خود آواره کرده است.
علاوه براینها، بدیهی است که تغییرات آب و هوایی و نتایج در رابطه با آن نظیر گرمایش زمین، سلامت جسمی و روانی خیلی از ساکنان این سیاره را به خطر انداخته است.

تغییرات اقلیمی، تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی
متخصصان طب عمومی در ایرلند در یک مطالعه بار دیگر بر اثرات بیماری زای تغییرات اقلیمی و تهدید آن برای سلامت بشر تاکید نمودند.
یک متخصص بهداشت عمومی در این مطالعه اخطار داد که پدیده تغییرات جوی از تهدیدات مهم برای سلامت انسان امروزی است.
دکتر "اینا کِلِی"، کارشناس طب عمومی و رئیس گروه سلامت و محیط زیست بهداشت عمومی در آژانس دولتی "اچ اس ایِ" انگلیس در اینباره اخطار داد: تغییرات اقلیمی یکی از عوامل موثر در افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری های ناشی از آب آلوده، سرطان پوست، بیماری های ریوی و افزایش مرگ ومیرهای در رابطه با تغییرات دماست.


وی خاطرنشان کرد در صورتی که اغلب تمرکز بحث های در رابطه با تغییرات اقلیمی بر نتایج محیط زیستیِ آن است اما باید تصریح کرد که این پدیده همینطور بر سلامت انسان ها اثرات منفیِ جدی دارد.
دکتر کِلِی می گوید: نتایج تغییرات جوی شامل سیلاب ها، تغییرات دمایی شدید و آتشسوزی های گسترده می تواند چالش های بسیاری برای سلامت عمومی به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: اقلیم، بر آب و هوا اثر می گذارد و پدیده های آب و هوایی شدید هم به نوبه خود بر تمام انواع موضوعات زیست محیطی مانند زیرساخت های جاده ای و مسائل در رابطه با خودرو و حمل و نقل تاثیرگذارند و تمام این تغییرات بگونه ای به سلامت انسان صدمه وارد می کنند.
به گزارش روزنامه آیریش تایمز، اثرات سیل بر آلودگی آب ها، خطرات اشعه UV برای پوست با گرمتر شدن هوا و هم افزایش دما و آلودگی هوا به دنبال افزایش آتشسوزی های طبیعی که خشکسالی از عوامل آن است، همگی ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت عمومی ساکنان زمین دارد.


متخصصان در مطالعه جدید تاکید نمودند که چاره این معضل، اقدامات همگانی و گسترده در زمینه بهبود شرایط اجتماعی - زیست محیطی موثر و طولانی مدت است.

تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی بر سلامت روان
به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، علاوه بر اینها تحقیقات نشان می دهد بلایای طبیعی که از تغییرات اقلیمی ناشی می شوند می توانند به شکل ضایعه روحی یا شوک بر سلامت روان افراد تأثیر بگذارند.
کارشناسان انجمن روان شناسی آمریکا در تحقیقات اخیر به بررسی تاثیرات بالقوه تغییرات اقلیمی بر سلامت روان پرداخته و اظهار داشتند: حوادث جوی و بلایای طبیعی می توانند بر سلامت روان افراد تأثیر منفی داشته باشند.
به قول کارشناسان آمریکایی، از دست دادن اعضای خانواده، صدمه دیدگی جسمی و خسارت های وارد شده به اموال که در نتیجه وقوع بلایای طبیعی است، می تواند به ضایعه روحی، ترس، عصبانیت، شوکه شدن و دیگر احساسات منفی دیگر منجر شود. همینطور تاثیرات این احساسات برای مدت زمان طولانی در فرد باقی می ماند. در عین حال زمانیکه افراد بر تاثیرات منفی اولیه ناشی از حوادث بلایای طبیعی غلبه می کنند، مبتلا به اختلال استرسی بعد از ضایعه روانی می شوند.


به گزارش نیچر ورلد نیوز، متخصصان آمریکایی در این بررسی به صورت مثال به حادثه طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ اشاره کرده و اظهار داشتند: به دنبال وقوع این طوفان مبادرت به خودکشی در بین ساکنان مناطق گرفتار طوفان افزایش دو برابری پیدا کرد. علاوه براین، حدود ۴۹ درصد از ساکنان این مناطق به اختلال های روحی یا روانی از قبیل افسردگی گرفتار شدند.

تغییرات اقلیمی عامل یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از گرمای جهان
در عین حال نتایج یک تحقیق تازه نشان داده است که از هر سه مورد فوت ناشی از گرما یک مورد بر اثر گرمای جهانی است.
آخرین بررسی ها از ارزیابی هزینه های تغییرات اقلیمی بر بشر از آن حکایت می کند که بیشتر از یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از گرما در جهان به صورت مستقیم بر اثر گرمای جهانی است.
هرچند محققان اظهار داشتند که این تنها بخشی از خسارت کلی آب و هوایی است و تعداد بیشتری از مردم بر اثر شرایط آب و هوایی شدید همچون طوفان، سیل و خشکسالی که با گرمای جهانی تقویت می شود، جان خویش را از دست می دهند و آمار مرگ و میرهای ناشی از گرما با افزایش دما به صورت تصاعدی رشد می کند.


تعدادی از پژوهشگران به بررسی آمار فوتی های ناشی از گرما در ۷۳۲ شهر در سرتاسر جهان در فاصله سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۸ پرداختند و مشخص شد: ۳۷ درصد این موارد ناشی از بالا رفتن دما ناشی از فعالیت های بشر بوده است.
محققان تاکید کردند: این موارد فوت ناشی از گرمای جهانی قابل پیشگیری است و بشر به صورت مستقیم عامل آن است. بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از گرما که بر اثر تغییرات اقلیمی بوده در شهرهای آمریکای جنوبی بوده است. همینطور جنوب اروپا و آسیا از دیگر کانون های این دسته از موارد مرگ و میر بوده است.
به گزارش مین فود به نقل از هندوستان تایمز، همینطور حدود ۳۵ درصد از عوامل فوت ناشی از گرما در ایالات متحده را میتوان بر اثر تغییرات اقلیمی دانست.1400/03/11
22:59:57
5.0 از 5
539
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است