تمهیدات برگزاری دومین كنكور در كرونا

در گفت وگو با مین فود تشریح شد

تمهیدات برگزاری دومین كنكور در كرونا به گزارش مین فود معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، تمهیدات و پروتکلهای بهداشتی برای برگزاری دومین کنکور در شرایط کرونایی را شرح داد.


مهندس محسن فرهادی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به این که سال جاری تجربه دوم برگزاری کنکور در شرایط کرونایی است، اظهار داشت: ما در دومین کنکور در کرونا به سر می بریم، سال قبل همکاری خوبی با نهادهای مرتبط و متقاضیان داشتیم و سال جاری هم ایرادات و مشکلات و نقاط ضعفی که احیانا سال قبل در آزمون مشاهده شد را تلاش کردیم برطرف نماییم. بعد از کنکور سراسری برگزاری کنکور ارشد و دکتری را هم خواهیم داشت و درحال همکاری کامل با نهادهای مرتبط همچون وزارت علوم، سازمان سنجش و... هستیم. خوشبختانه کنکور سال قبل در شرایط ایمنی برگزار شد اما سال جاری با عنایت به این که شاهد بروز سوش های جدید ویروس کرونا بخصوص بریتانیایی هستیم تمهیدات ویژه تری اندیشیده شده است و یکی از تاکیدات اصلی ما برقراری تهویه مناسب می باشد.
وی اضافه کرد: جانمایی ها با بازرسی های مشترک انجام شده است و بازرسان بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی با عوامل و برگزار کنندگان سازمان سنجش در استان ها همکاری لازم را انجام دادند و امیدواریم این جانمایی ها مشکل تهویه را به حداقل ممکن برساند. شرط اول ما این است که اگر مقدور بود کنکور در فضای باز برگزار گردد اما با عنایت به گرمای هوا امکان دارد همه حوزه ها در فضای باز نباشد که توجه ویژه ما بر تهویه است. از طرفی استفاده از ماسک برای مراقبین و داوطلبان شرط اصلی است و حتی تمهیداتی اندیشیده شده تا سازمان سنجش در حوزه های امتحانی ماسک داشته باشند تا اگر ماسک کسی خیس شد، پاره شد و... بتوانند ماسک در اختیار او بگذارند تا داوطلب گرفتار استرس نشود. ازاین رو تاکید ما بر جانمایی مناسب بین متقاضیان، زدن ماسک، گندزدایی سطوح و ضد عفونی دست ها است.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، افزود: صندلی داوطلبان با فاصله حداقل دو متری چیده می شود یعنی یک فضای ۴ متر مربعی دور متقاضی آزاد است. همینطور ورود و خروج و پیشگیری از تجمع در این زمان ها مدیریت می شود. همینطور بر خلاف رسم سالهای پیشین سوالات نباید روی زمین قرار گیرد و باید مستقیما تحویل داوطلب شود. هم اکنون عمده نگرانی ما تجمع والدین در مقابل حوزه های امتحانی است که امکان دارد پروتکل ها رعایت نشود و درخواست ویژه ما این است که اگر می خواهند منتظر فرزندشان باشند تجمع نکنند.
وی با تکیه بر این که استعلام کرونا مثبت های ثبت شده در سامانه وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت، اظهار نمود: برای این افراد تمهیداتی دیده شده است اگر حالشان مناسب می باشد به صورت قرنطینه در حوزه امتحان می دهند و اگر در بیمارستان بستری هستند با عنایت به امکانات و هماهنگی هایی که با معاونت درمان وزارت بهداشت شده، در بیمارستان آزمون خواهند داد و مراقب هم با لباس و تمهیدات مراقبتی فعالیت خواهد نمود. ما سال قبل متقاضی امتحان مبتلا به کرونا چه در بیمارستان و چه به شکل مستقل نداشتیم که از او امتحان گرفته نشود و با تجربه سال قبل سال جاری هم چنین مشکلی نخواهیم داشت.
فرهادی تصریح کرد: داوطلبان حتما ماسک و نوشت افزار شخصی به همراه داشته باشند و هنگام خروج هم جهت بررسی سوالات تجمع نکنند.
وی با اشاره به اینکه ناظران بهداشتی محیط جهت بررسی شرایط در همه حوزه ها حضور خواهند داشت، اظهار داشت: این مطلب به معنای این نیست که ناظران درون حوزه مستقر شوند؛ چون نیازی به استقرارشان نیست چونکه هم سبب شلوغی حوزه می شوند و هم تعداد همکاران ما بگونه ای است که باید حوزه های مختلف را زیر پوشش قرار دهند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا مقرر است مراقبین امتحانی قبل از جلسه تست کرونا بدهند یا خیر؟، اظهار داشت: پروتکل ها نمی گوید از کسی که با بیمار در تماس نبوده و علائمی ندارد تست گرفته شود اما حتما سلامت شان از سامانه وزارت بهداشت استعلام می شود.
فرهادی اضافه کرد: سال قبل داوطلبین موظف بودند با ثبت نام در سامانه salamat.gov.ir مبادرت به خود اظهاری درمورد سلامت خود کنند اما، سال جاری کارشان راحت شده و ما کد ملی متقاضیان را از سازمان سنجش گرفته ایم و خودمان استعلام کرده ایم و بیماران را شناسایی می نماییم.
فرهادی در ارتباط با نحوه گزارش تخلف در اجرای پروتکل ها، خاطرنشان کرد: اگر داوطلبین بازرسین ما را می بینند می توانند تخلف احتمالی را گزارش دهند در غیر این صورت طی تماس با شماره تلفن ۱۹۰ مشکل را گزارش دهند.
منبع:

1400/04/08
12:47:49
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است