چرا واکسن کووید-۱۹ محافظت مادام العمر ایجاد نمی کند؟

چرا واکسن کووید-۱۹ محافظت مادام العمر ایجاد نمی کند؟ مین فود: خراسان رضوی واکسن سرخک برای کل زندگی مفید می باشد، واکسن آبله مرغان 10 تا 20 سال و واکسن کزاز یک دهه یا بیشتر محافظت به وجود می آورد اما مقامات آمریکایی درحال بررسی این مساله هستند که آیا 6 ماه بعد از دریافت واکسن کووید-19، به تقویت کننده برای بزرگسالان واکسینه شده نیاز است یا خیر.


به نقل از نیوز، هدف از واکسن این است که حفاظت ناشی از عفونت طبیعی عرضه نماید و از خطر بیماری جدی یا مرگ پیشگیری کند.
روستوم آنتیا، استاد زیست شناسی در دانشگاه اموری ایالات متحده که پاسخ های ایمنی را بررسی می کند، اظهار نمود: واکسن واقعا خوب، موجب می شود که فرد حتی در معرض ویروس قرار نگیرد اما همه واکسن ها ایده آل نیستند.
وی اظهار داشت: سه سطح دفاع شامل حفاظت کامل در مقابل عفونت و انتقال، محافظت در مقابل بیماریهای جدی و انتقال یا فقط محافظت در مقابل بیماریهای جدی است.
اثربخشی بستگی به میزان پاسخ ایمنی واکسن، سرعت تجزیه آنتی بادی های حاصله، این که ویروس یا باکتری ها تمایل به جهش دارند و محل عفونت دارد. آستانه حفاظت سطح ایمنی نیز یعنی میزانی که از مبتلاشدن به بیماری جلوگیری می کند. این میزان برای هر مورد متفاوت و حتی نحوه تعیین آن نیز مختلف است.
مارک اسلیفکا، استاد دانشگاه بهداشت و علوم اورگان ایالات متحده می گوید: اساسا، سطح آنتی بادی ها یا خنثی سازی آنتی بادی ها در میلی لیتر خون اندازه گیری می شود.
شایان ذکر است، سلول های تی نیز به حفاظت کمک می کنند اما اندازه گیری آنتی بادی ها آسان تر است.
آستانه ۰.۰۱ واحد بین المللی در میلی لیتر برای کزاز در سال ۱۹۴۲ هنگامی تایید شد که دو محقق آلمانی عمدا خودرا در معرض این سم قرار دادند تا یافته های مطالعات قبلی روی حیوانات را آزمایش نمایند.
دکتر اسلیفکا افزود: یکی از آنان دو دوز کشنده کزاز در ران خود تزریق کرد و میزان خوب بودن آنرا کنترل کرد و دیگری سه دوز کشنده تزریق کرد؛ البته هیچکدام مریض نشدند.


آستانه سرخک در سال ۱۹۸۵ بعد از شیوع سرخک در خوابگاه کالجی تعیین شد. پژوهشگران، غلظت آنتی بادی را در خون دانش آموزان بررسی کردند و ۰.۰۲ واحد بین المللی در میلی لیتر را بعنوان سطح مورد نیاز برای جلوگیری از عفونت مشخص کردند.
با این بیماریها، میزان پاسخ به واکسن ها همراه با میزان کاهش آنتی بادی ها موجب ایجاد پاسخ های ایمنی پایدار می شود؛ آنتی بادی های سرخک به کندی کاهش می یابند. آنتی بادی های کزاز سریع تر از بین می روند اما واکسن موجب می شود بدن بسیار بالاتر از نیاز تولید و این کاهش را جبران کند.
دکتر اسلیفکا اضافه کرد: ما در مورد کزاز، دیفتری، سرخک و آبله خوش شانس بودیم و آستانه حفاظت را مشخص کردیم. برای این کار باید کاهش آنتی بادی را در طول زمان ردیابی نماییم و اگر آستانه حفاظت را بدانیم، می توانیم محاسبه نماییم اما دوام حفاظت با واکسن کووید را نمی دانیم.
از نظر تاریخی، موثرترین واکسن ها از ویروس های تکرارشونده بهره برده اند که اساسا ایمنی مادام العمر ایجاد می کنند. در واکسن های سرخک و آبله مرغان از ویروس های تکرارشونده استفاده شده است.
واکسن های بدون تکرار و واکسن های مبتنی بر پروتئین (مانند واکسن کزاز) چندان دوام نمی آورند اما می توان با افزودن یک ماده کمکی، ماده ای که میزان پاسخ را بیشتر می کند، اثربخشی آنها را افزایش داد. در واکسن های کزاز و هپاتیت A از مواد کمکی استفاده شده است.
واکسن های جانسون و جانسون و آسترازنکا از آدنوویروس های غیرتکراری استفاده می نمایند و حاوی مواد کمکی نیستند. واکسن های پیامرسان فایزر و مدرنا که عملکرد متفاوتی دارند و بطور کلی حاوی هیچ نوع ویروسی نیستند.


لازم است بدانید، کنترل ویروس ها و باکتری هایی که برای فرار از پاسخ ایمنی بدن جهش می یابند، مشکل تر است.
به گزارش مجله پزشکی بریتانیا، سرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان حدودا جهش نمی یابند اما حداقل هشت نوع جهش سارس-کوو-۲، ویروسی که موجب کووید -۱۹ می شود، شناسایی شده است.
دکتر اسلیفکا بیان کرد: این کار کارایی واکسن را پیچیده تر می کند و باید به دنبال اهداف مختلفی باشیم. آنفلوآنزا نیز جهش می یابد و هر سال با ساختن واکسن آنفلوآنزای جدید با ویروس جهش یافته سازگار شده ایم و تا حد ممکن این واکسن با نوع جدید آن مطابقت دارد. واکسن های آنفلوآنزا می توانند حداقل به مدت ۶ ماه محافظت ایجاد کنند.
با کنار گذاشتن پیچیدگی های ساخت واکسن موثر برای مقابله با ویروس تغییر شکل دهنده، برخی امیدها پیرامون احتمال شکست دادن کووید -۱۹ با دستیابی به ایمنی جمعی به وجود آمده است اما بگفته دکتر آنتیا، روشی که کروناویروس ها بدن را آلوده می کند چالش برانگیز است.
دکتر آنتیا اظهار نمود: بعید است که واکسن ها برای خیلی از عفونت های تنفسی منجر به ایمنی طولانی مدت جمعی شوند و به سرعت ایمنی از بین می رود.
قسمتی از مشکل این است که ویروس های کرونا در مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی تکثیر می شوند.
دکتر اسلیفکا اشاره کرد: ما گردش خون خوبی در ریه ها و بدن داریم اما در سطوح سوراخ های بینی مان این گردش خون خوب وجود ندارد و خطر عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی می تواند ادامه یابد.
واکسن های کووید -۱۹ برای مبارزه با انواع ویروس به روز می شوند و بگفته پژوهشگران کالج امپریال لندن، نسل بعدی واکسن ها ممکنست بر تقویت ایمنی در سطوح مرطوب بینی و ریه ها متمرکز شود.
در این میان برای مقابله با ویروس ممکنست نیاز به تزریق دیگری داشته باشیم.
منبع:

1400/06/22
12:20:44
5.0 / 5
61
تگهای خبر: آب , ایمنی , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است