تغییر روش جراحی دهان با فناوری نانو

تغییر روش جراحی دهان با فناوری نانو مین فود: تهران- محققان نانوذرات لیپوزومی جدیدی ساختند كه حاوی آنزیم های collagenase هستند و قادرند زمان ترمیم و درد ناشی از جراحی فك و دهان را كاهش دهند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این آنزیم ها می توانند پیوندهای پپتید كلاژن را بشكنند و توانایی تغییر نحوه اتصال فیبرهای متصل كننده دندان به استخوان فك را دارند.
در خیلی از موارد ارتودنسی، انحراف دندان ها به اندازه ای است كه باید پیش از شروع كار تعدادی از فیبرهای متصل كننده دندان به استخوان فك ازطریق جراحی قطع شوند اما با استفاده از نانوذرات لیپوزومی جدید می توان ساختار این فیبرها را با درد كمتر و سرعت بیشتر تغییر داد.
هنگامی كه این نانوذرات لیپوزومی زیر لثه قرار می گیرند، آنزیم های collagenase را آزاد می كنند. این آنزیم ها توسط كلسیم موجود در دهان فعال می شوند و فیبرهای كلاژنی پیونددهنده دندان و استخوان را تضعیف می كنند و بدین سان با استفاده از بست های ارتودنسی به سادگی می توان دندان ها را اصلاح كرد. این شیوه در مقایسه با جراحی های متداول، فرایند جابه جایی دندان را سه برابر سریع تر می كند.
محققان این شیوه جدید را روی موش ها آزمایش كردند. تمام موش ها مانند انسان ها بعد از جراحی مقداری كاهش وزن داشتند. اما آن دسته از موش ها كه با استفاده از این آنزیم درمان شدند، به سرعت وزن طبیعی خویش را به دست آوردند كه نشان دهنده فقدان درد در آنها است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1834
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: ناهید شفیعی


1396/11/27
17:09:39
5.0 از 5
4527
تگهای خبر: درد , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است