چند سفارش در رابطه با مصرف مسکن ها

چند سفارش در رابطه با مصرف مسکن ها به گزارش مین فود، خیلی از ما بارها مجبور به مصرف داروهای مُسکن شده ایم اما شاید به ندرت به این نکته توجه کرده ایم که چطور میتوان سرعت اثربخشی دارو را بعد از مصرف افزایش داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، نتایج یک تحقیق جدید در همین رابطه نشان داده است که بلع صحیح و وضعیت بدن بعد از خوردن دارو می تواند زمان اثرگذاری آنرا تا چند برابر تسریع کند بویژه زمانی که فرد گرفتار درد شدید می باشد.
این مطالعه که توسط متخصصان دانشگاه جانز هاپکینز انجام شده، نشان داده است که وضعیت بدن در حین مصرف دارو و بعد از بلع، تاثیر قابل توجهی بر سرعت تسکین دهندگیِ آن دارد.
این متخصصان از یک مدل طراحی شده خاص برای ترسیم سفر یک قرص از مسیر معده به سمت دوازدهه استفاده کردند. این مدل که "استامک سیم" (StomachSim) نام دارد، اتفاقاتی را که هنگام هضم غذا یا دارو در معده رخ می دهد، شبیه سازی می کند.
از آنجاییکه بیشتر داروها تنها زمانی تأثیر می کنند که معده، مواد فعال را در روده آزاد می کند در این تحقیق لازم بود مشخص شود که یک قرص در کدام موقعیت سریع تر به پشت معده می رسد.
برای انجام این کار متخصصان چهار وضعیت شامل ایستاده، نشسته، درازکشیده به سمت راست و درازکشیده به سمت چپ بدن را آزمایش کردند.
بر مبنای نتایج این تحقیق هنگامی که فرد به پهلوی راست دراز می کشید، ماده فعال با سریع ترین سرعت به عمیق ترین قسمت معده می رسید و می توانست ۲.۳ برابر سریع تر از حالت ایستاده حل شود. به صورت خاص، مدت زمان تأثیر دارو به شرح زیر متفاوت بود:
- در وضعیت ایستاده و نشسته: ۲۳ دقیقه تا زمان اثرگذاری
- در حالت درازکشیده به پهلوی راست: ۱۰ دقیقه تا زمان اثرگذاری
- در حالت درازکشیده به پهلوی چپ: ۱۰۰ دقیقه تا زمان اثرگذاری
متخصصان توضیح می دهند که در حالت خوابیده به پهلوی چپ، یک قرص در معده ۱۰ برابر کندتر از خوابیده به سمت راست حرکت می کند. همینطور در وضعیت خوابیده به پشت به اندازه وضعیت ایستاده زمان می برد تا دارو اثر کند.
همانطور که محققان می نویسند، گرانش و شکل نامتقارن معده بر سرعت انتشار مواد فعال در جهت دوازدهه تاثیر می گذارد. اگر به پهلوی راست دراز بکشید، اثر متقابل جاذبه، انقباضات معده و جریان شیره معده به شیب دارترین زاویه می رسد. این سریع ترین راه برای سر خوردن قرص در معده است. به قول محققان، این یافته ها بخصوص برای بیماران مسن تر یا در بستر مفید می باشد.
علاوه بر وضعیت بدن، پارامترهای دیگری هم بر سرعت عمل قرص تاثیر می گذارد و به قول متخصصان، قرص های مسکن باید ۱) چند دقیقه پیش از غذا مصرف شوند، چونکه معده پُر سبب کاهش تأثیر قرص می شود و همینطور ۲) همیشه با مایع کافی بلعیده شوند.
به گزارش دویچه وله به نقل از نشریه آلمانی فوکوس آنلاین، قطره های مسکن هم معمولاً سریع تر از قرص ها عمل می کنند، چونکه از راه غشاهای مخاطی دهان یا بینی وارد جریان خون می شوند و ازاین رو سریع تر جذب می شوند.1401/08/21
09:50:07
5.0 از 5
187
تگهای خبر: بیمار , تسكین , دارو , درد
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است