اعتیاد تزریقی دلیل ابتلای 15 و نیم درصد HIV مثبتها

اعتیاد تزریقی دلیل ابتلای 15 و نیم درصد HIV مثبتها به گزارش مین فود، معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه ۱۵.۵ درصد افراد مبتلا به HIV به علت اعتیاد تزریقی، صفر درصد به دلیل فرآورده های خونی، ۲.۱ درصد به دلیل انتقال مادر به کودک، ۵۴ درصد به علت روابط جنسی محافظت نشده و ۲۸ درصدِ افراد مبتلا به HIV به علل نامعلوم مبتلا به ویروس HIV شده اند، اظهار داشت: آمارها نشان داده است درصد معتادان تزریقی کاهش پیدا کرده و با اجرای برنامه های کاهش صدمه تلاش شده اعتیاد تزریقی در معتادان را به سمت روش های مصرف کم خطرتر مثل خوراکی تغییر دهیم.


فرهاد اقطار در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شعار روز جهانی مبارزه با ایدز در خصوص "برابری دسترسی همگان به خدمات تشخیص و پیشگیری" اظهار داشت: خدمات پیشگیری و درمانی باید در دسترس افراد قرار گیرد؛ بر این اساس سالهاست سازمان بهزیستی برنامه های حمایتی خود از افراد مبتلا به ویروس HIV یا افراد در معرض خطر را آغاز نموده است.

ارائه خدمات کاهش لطمه توسط مراکز گذری به بالای ۱۳ هزار نفر
وی با اشاره به برنامه های حمایتی سازمان بهزیستی کشور از افراد مبتلا به اچ آی وی و در معرض خطر مبتلاشدن به این بیماری، اظهار داشت: ۸۱ مرکز گذری (۷۲ مرکز ویژه مردان و ۹ مرکز ویژه زنان) در امتداد کنترل یا کاهش رفتارهای پرخطر به افراد دارای اختلال مصرف مواد و معتادان سخت در دسترسی که به مراکز درمان مراجعه نمی کنند، خدمات کاهش لطمه (آموزش تزریق و رفتار جنسی سالم، ارائه سوزن و سرنگ، کاندوم، غذا، پوشاک و استحمام) ارائه می کنند که بر طبق آمارهای موجود در ۶ ماه اول سال جاری به ۱۱ هزار و ۵۴۱ مرد و ۲۲۰۳ زن تحت پوشش خدمات ارائه شد.
وی با اشاره به مراکز گذری- سرپناه شبانه (DIC/shelter) که علاوه بر خدمات روزانه مرکز گذری خدمات شبانه و اقامت در شب را نیز به مراجعان ارائه می کند اضافه کرد: در سطح کشور ۴۰ مرکز گذری سرپناه شبانه وجود دارد که ۳۱ مرکز آن به مردان و ۹ مرکز به زنان خدمات ارائه می دهند و طی ۶ ماه سال جاری درمجموع ۵ هزار و ۷۸۶ مرد و یک هزار و ۳۷۵ زن خدمت گرفته اند.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه برخی از افرادی که از مراکز کاهش لطمه همچون شلترها (سرپناه شبانه) یا مراکز گذری خدمات می گیرند مبتلا به HIV و تعدادی در معرض خطر بیشتری به این بیماری قرار دارند، اظهار داشت: همین طور سازمان بهزیستی در ساعات معینی از روز در منطقه تحت پوشش خود، خدمات کاهش لطمه اعتیاد را با بهره گیری از موبایل ون ها( مراکز سیار) به افراد در معرض خطر بیشتر ارائه می دهد.
به گفته ی ایشان، هم اکنون ۳۷ دستگاه موبایل ون به عنوان مرکز سیار نیز خدمات کاهش لطمه ارائه می دهند که ۱۲ هزار و ۷۰۱ مرد و یک هزار و ۶۶۸ زن را تحت پوشش گرفته است.

فعالیت ۶۰ ایستگاه کاهش لطمه (کانکس) برای ارائه خدمات

اما از آنجا که سازمان بهزیستی نمی تواند در بعضی از نقاط فضای فیزیکی اشغال کند و از طرف دیگر به سبب این که برخی معتادان در معرض خطر از زیر پل ها به مناطقی دیگری می روند، اقطار از راه اندازی و فعالیت ۶۰ ایستگاه کاهش لطمه (کانکس) در ۲۲ استان همچون تهران، خراسان رضوی، تبریز، قم، البرز و... آگاهی داد و اظهار داشت: فعالیت این ایستگاه های کاهش لطمه (کانکس ها) همچون مراکز کاهش لطمه است که طی ۶ ماه سال جاری به ۱۰ هزار و ۳۱۵ مرد و یک هزار و ۲۷۹ زن خدمت ارایه داده اند.

استقرار ایستگاه ها بسته به شرایط اجتماعی دارد
وی درباب نحوه فعالیت این ایستگاه ها توضیح داد: ممکنست ایستگاه ها به مدت یک ماه برای پوشش دادن افراد جامعه هدف در محلی مستقر باشند، اما از طرف دیگر امکان دارد به سبب طرح های پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر در منطقه ای، معتادان در معرض خطر، پراکنده و به منطقه دیگری بروند، پس از فردای آن روز ایستگاه ها (کانکس ها) نیز در منطقه ای که معتادان در آنجا حضور دارند مستقر خواهند شد، پس استقرار این ایستگاه ها بسته به شرایط اجتماعی دارد.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که باتوجه به نوع فعالیت مراکز کاهش لطمه و اثرگذاری این مراکز، آیا بهزیستی با پلیس دراین زمینه هماهنگی نمی کند؟ اظهار داشت: در جلسات هماهنگی، سازمان بهزیستی درباب استقرار این مراکز با پلیس هماهنگی می کند و اهتمام می شود در آن مناطق طرح های پلیس اجرا نشود اما برخی اوقات به سبب شرایط اجتماعی حضور این تیم ها تحت تاثیر قرار می گیرد؛ بطور مثال سازمان بهزیستی در محله هرندی دارای مرکز و ایستگاه خدمات کاهش لطمه است، اما به سبب اجرای طرح های پلیس در این مناطق، معتادان از حضور در این مراکز هراس دارند.
اقطار با اعلان اینکه علاوه بر مراکز کاهش آسیب، باشگاه های مثبت نیز به افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی (PLHIV) خدمات ارائه می دهند، اظهار داشت: بعد از اجرای برنامه های HIV در دهه های گذشته، آمار مبتلاشدن به اچ آی وی در معتادان تزریقی کم شد، اما به سبب استفاده قرص های روانگردان، ممکنست مصرف کنندگان این قرص ها در روابط جنسی از وسایل بهداشتی استفاده نکنند و بنا بر این به HIV مبتلا شوند. از طرف دیگر باید دقت کنیم افرادی که از شیشه و متامفتامین ها استفاده می نمایند به سبب هوشیار نبودن ممکنست در معرض خطراتی مثل تجاوز یا رابطه ناامن قرار گیرند که در این حالت نیز HIV بروز می یابد.

تحت تاثیر قرار گرفتن خدمات کاهش لطمه به سبب کرونا

خدمات کاهش لطمه و اچ آی وی حتی در اوج کرونا تعطیل نشد
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه امسال به ۶۳۰۸ نفر (۴۵۸ کودک و ۳۹۶۸ مرد و ۱۸۸۲ زن) خدمات حمایت اجتماعی توسط باشگاه های مثبت (که حامی بیماران مبتلا به اچ آی وی هستند) ارائه شد، افزود: البته به سبب شیوع ویروس کرونا در سه سال گذشته، برنامه های کاهش لطمه سازمان بهزیستی تحت تاثیر قرار گرفته و اجرای برنامه ها تاحدودی کم شد چونکه حضور فیزیکی نیروها در پاتوق ها کمتر و شرایط کرونا سبب شد محدودتر شدن پذیرش ها شد. اما در شروع سال جدید تلاش شده خدمات رسانی دراین زمینه ها افزایش یابد.

آمار مبتلاشدن به اچ آی وی به سبب روابط جنسی پر خطر بیشتر شده است

کاهش درصد معتادان تزریقی
به گفته ی ایشان، آمارها نشان میدهد درصد معتادان تزریقی کم شده است و با اجرای برنامه های کاهش لطمه تلاش شده اعتیاد تزریقی در معتادان را به سمت روش های مصرف کم خطرتر مثل خوراکی تغییر دهیم. از طرف دیگر معتادان یاد گرفته اند در روابط جنسی خود از عوامل محافظت کننده بهره گیرند و در صورت مصرف مواد مخدر بصورت تزریقی مواد را در مرکز و با بهره گیری از سرنگ غیرآلوده تزریق کنند به طوریکه هم اکنون در خیابان ها و پارک ها کمتر سرنگ های استفاده شده مشاهده می شود و این درحالیست که سالیان گذشته تعداد زیادی از ماموران شهرداری به سبب همین سرنگ ها مبتلا به ویروس اچ آی وی شدند ولی حالا تیم های سیار (outreach) سرنگها را جمع آوری و امحاء می کنند.
اقطار با تأکید بر انگ زدایی از بیماران مبتلا به اچ آی وی بیان کرد: جامعه باید بپذیرد که همه افراد جامعه امکان مبتلاشدن به این بیماری را دارند اما افرادی در جامعه هستند که بیشتر در معرض مبتلاشدن به بیماری عفونی سرایت پذیرند پس نیاز به کمک و توجه بیشتری دارند تا انگ و تبعیض از آنها برداشته و خدمات درمانی به آنها ارائه شود، طبیعتا در این حالت این افراد آسان تر تحت درمان قرار می گیرند و می توانند زندگی عادی و طول عمرهای بالا داشته باشند.
منبع:

1401/09/12
10:16:26
5.0 از 5
289
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است