پیشگیری از دیابت نوع یك با مصرف داروی فشار خون

پیشگیری از دیابت نوع یك با مصرف داروی فشار خون مین فود: تهران- محققان می گویند دارویی كه برای كنترل فشار خون استفاده می شود، می تواند برای پیشگیری و درمان دیابت نوع 1 هم موثر باشد.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، این تحقیق جدید كه توسط محققان دانشگاه كلرادو انتشار یافته است، نشان داده است كه داروی methyldopa كه اغلب برای درمان فشار خون بالا تجویز می شود، می تواند برای پیشگیری یا درمان دیابت نوع 1 هم مصرف شود.
دیابت نوع 1 وضعیتی است كه در آن سلول های بتا در لوزالمعده قادر به تولید انسولین كافی نیستند؛ انسولین هورمونی است كه سطح قند خون را تنظیم می كند.
در حالی كه علت اصلی مبتلا شدن به دیابت نوع 1 هنوز ناشناخته است، محققان متذكر می شوند كه حدود 60 درصد افرادی كه در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند، در بدن دارای مولكولی به نام DQ8 هستند كه در تحقیقات قبلی مشخص شد با دیابت نوع 1 ارتباط دارد.
محققان با عنایت به این موضوع، بر این باورند كه مسدود كردن مولكول DQ8 می تواند روشی برای پیشگیری از مبتلا شدن به دیابت نوع 1 باشد و در این راستا، دارویی موثر را در این زمینه شناسایی نمودند.
محققان با استفاده از یك 'ابررایانه' تمامی داروهای مولكولی كوچكی را كه به تایید اداره نظارت بر غذا و داروی آمریكا رسیده است، تجزیه و تحلیل كردند تا به صورت خاص دریابند كه كدام یك از این داروها می توانند مولكول DQ8 را هدف قرار دهند و مهار كنند.
آنها متوجه شدند دارویی به نام methyldopa كه اغلب برای درمان فشار خون بالا و یا پرفشاری خون تجویز می گردد می تواند این كار را انجام دهد.
این مطالعه نشان داد كه methyldopa علاوه بر مهار DQ8، در عملكرد سلول های ایمنی اختلال تولید نمی نماید. محققان این یافته های خویش را در آزمایش روی موش ها و هم در یك آزمایش بالینی بر افراد مبتلا به دیابت نوع 1 تایید كردند.
به گفته محققان، این یافته ها می تواند دستاوردهای قابل توجهی برای پیشگیری و درمان دیابت نوع 1 داشته باشد.
نتیجه این تحقیق در مجله Clinical Investigation انتشار یافته است.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور


1396/11/29
13:57:47
5.0 از 5
4639
تگهای خبر: دارو , درمان , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است