وضعیت کرونا در کودکان در هشتمین موج

در گفت وگو با مین فود مطرح شد

وضعیت کرونا در کودکان در هشتمین موج به گزارش مین فود، رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری های تنفسی در اطفال، در عین حال اظهار داشت: به صورت قطعی به تمام خانواده ها سفارش می کنم که حداقل تا ماه های آخر زمستان از ماسک استفاده نمایند.دکتر فرهاد چوبدار در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت بیماری های تنفسی در کودکان، اظهار داشت: نمای بیماری های تنفسی در هفته های گذشته کمی متفاوت شده است که البته بخشی از آن به این دلیل است که آلودگی هوا کاسته شده بود. موج آنفلوآنزا حدودا درحال سپری شدن است. همینطور بیماری برونشیولیت که با ویروس RSV بود، هنوز ادامه دارد؛ بخصوص در اطفال و کودکانی که زمینه بیماری تحریک پذیری راه های تنفسی یا زمینه ژنتیکی و خانوادگی از آسم دارند، بیشتر دیده می شود.
علائم برونشیولیت در کودکان
وی اضافه کرد: برونشیولیت با ویروس سین سیشیال تنفسی بروز پیدا می کند. بخصوص در کسانیکه به صورت نارس به دنیا آمدند، سابقه ای از بیماری های ریوی دارند، سابقه ای از آسم در خانواده دارند. همینطور شیوع این بیماری در سنین پایین بیشتر است. بخصوص در سنین زیر دو تا سه سال و حتی در شش ماه اول زندگی شیوعش بیشتر است. علایم این بیماری کاملا آسم را تقلید می کند. علائمی مانند خس خس شدید قفسه سینه همراه با تنگی نفس برایشان ایجاد می شود. البته باید توجه کرد که این بیماری هر ساله وجود داشته و چیز جدیدی نیست، اما وقتی علائمی شبیه به آسم بوجود می آورد و در کنار آن آلودگی هوا را هم داریم، این علایم بخصوص برای اطفال زیر شش ماه غیرقابل تحمل شده و حتما نیازمند بستری هستند. خانواده ها با مشاهده این علایم شامل خس خس قفسه سینه، تنفس تند و سخت را در کودکان، به سرعت باید به پزشک رجوع کنند. باید توجه کرد که این ویروس تب بالایی را هم ایجاد نمی نماید.
کرونا در کودکان در هشتمین موج علائم گوارشی کرونا در موج جدید
چوبدار در رابطه با وضعیت انتشار کرونا در کودکان در موج هشتم بیماری که با زیرسویه های جدید اُمیکرون است، اظهار داشت: در زمینه کرونا با عنایت به موج هشتم، هنوز به صورت قابل توجهی در اطفال با تست کووید مثبت نداشتیم، اما کودکانی با علایم کرونا رجوع می کنند و درگیری های ریوی کرونا که در سی تی اسکن هم مشخص است، دیده می شود و کودکان را بدحال می کند. در عین حال در این موج شاهدیم که کرونا علایم گوارشی هم بوجود می آورد که امکان دارد این علایم گوارشی، با بیماری های خاص دستگاه گوارش و داخل شکم، در تشخیص افتراقی قرار بگیرند. با این وجود تست مثبت کووید را به میزان زیاد نداشتیم.

وی افزود: ازاین رو هنوز با تست کرونای مثبت با تعداد قابل توجهی از مبتلایان به کووید ۱۹ که نیازمند بستری شوند، در بیمارستان کودکان علی اصغر مواجه نشدیم. وقتی که سیل بیماران با تست کرونای مثبت بیاید، می توانیم برای تشخیص سوش اصلی نمونه ارسال نماییم، اما از آنجاییکه هنوز تعداد این موارد زیاد نیست، هنوز در این حوزه مطالعه ای انجام ندادیم. ظاهرا که زیرسویه های جدید اُمیکرون در کشورهای اروپایی و آمریکایی نزدیک یک سوم افراد مبتلا به کرونا را درگیر کرده اند، اما در ایران هنوز گزارش قطعی و آمار دقیقی از میزان شیوع زیرسویه های جدید اُمیکرون نداریم.
بزرگسالان دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند
چوبدار در ادامه ضمن اشاره به اقدامات محافظتی در رویارویی با موج جدید کرونا، اظهار داشت: از آنجاییکه هنوز واکسیناسیون ضد کرونا برای اطفال زیر پنج سال اثبات شده نیست، ازاین رو بزرگسالان باید دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند. باید بدانیم که ویروس کرونا شاید صدها سال و شاید هزاران سال با انسان زندگی کرده و اینطور نیست که بتوانیم به صورت کامل و برای همیشه از این ویروس خلاصی یابیم. ازاین رو امکان دارد تا چندین سال، هر ساله احتیاج به تزریق دز یادآور واکسن کرونا داشته باشیم مانند آنچه در آنفلوآنزا انجام می دهیم.
حداقل تا پایان زمستان ماسک بزنید
وی در رابطه با ضرورت رعایت پروتکلهای بهداشتی هم اظهار داشت: سفارش قطعی اینست که در شرایط کنونی مردم از ماسک استفاده نمایند. باید توجه کرد که یکی از ابزاری که مردم را از اپیدمی آنفلوآنزا که سال جاری بسیار شدیدتر و کشنده تر بود، نجات داد، شست وشوی دست ها و استفاده از ماسک بود. اگر هم اکنون هم ماسک بزنند، نصف راه پیشگیری را طی کرده اند. هم اکنون ما در بیمارستان خودمان سطح اخطار را بالا بردیم و استفاده از ماسک را الزامی کردیم. به صورت قطعی به تمام خانواده ها هم سفارش می کنم که حداقل تا آخر زمستان از ماسک استفاده نمایند.

چوبدار تصریح کرد: البته کودکان سنین پایین بهتر است که ماسک نزنند، بلکه اطرافیان شان ماسک بزنند. چونکه استفاده از ماسک می تواند در بدن کودکان سنین پایین سبب تجمع دی اکسید کربن شده و مشکلات تنفسی را برایشان بوجود می آورد. بر این اساس استفاده از ماسک در کودکان زیر دو سال اصلا سفارش نمی گردد. برای کودکان زیر پنج سال هم از آنجاییکه فعالیتهای بدنی زیادی دارند، بهتر است که ماسک را اطرافیان شان استفاده نمایند. با این وجود کودکانی که در سنین پیش دبستانی یا مدرسه هستند، کاملا و به سادگی می توانند مانند بزرگسالان از ماسک استفاده نمایند.

منبع:

1401/10/30
15:49:24
5.0 از 5
205
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است