ساخت لنزی چشمی كه پرتوهای لیزر را گسیل می كند

ساخت لنزی چشمی كه پرتوهای لیزر را گسیل می كند مین فود: تهران- محققان دانشگاه سن اندروس یك فیلم بسیار نازك و انعطاف پذیر ساختند كه قابلیت گسیل پرتوهای لیزر را دارد و می توان آن را روی لنزهای چشمی قرار دارد.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، ضخامت غشای این فیلم كمتر از یك هزارم میلیمتر است و انعطاف پذیری زیادی دارد؛ در نتیجه به سادگی می توان آن را درون صفحات پلیمری یا لایه های پلاستیكی مورد استفاده برای ساخت لنزهای چشمی تعبیه كرد.
در این فناوری، درون لایه های پلیمری كه روی بستری از شیشه كشت می شوند، یك الگوی شبكه ای تولید می گردد كه قادر است پرتوهای لیزر را گسیل كند. سپس می توان این لایه های پلیمری را روی سطوح دیگری قرار داد.
زمانی كه روی این لایه های پلیمری پرتوهای لیزر تابیده می شود، این لایه ها بسته به ساختار و مواد تشكیل دهنده الگوهای شبكه ای، آغاز به گسیل پرتوهایی با طول موج بین 420 تا 700 نانومتر می كنند.
نور این لیزر توان بسیار اندكی در حدود یك نانووات دارد؛ اما می توان این پرتوها را با استفاده از یك اسكنر دریافت كرد و به همین علت گزینه مناسبی برای برچسب های امنیتی محسوب می شوند.
محققان یك لنز چشمی را كه با استفاده از این فناوری تولید شده است، روی كره چشم گاو آزمایش كردند و این لنز توانست پرتوهای لیز را با موفقیت گسیل كند. نكته قابل توجه اینكه پرتوهای لیزر تولیدشده توسط لنز، در تمام مدت آزمایش در محدوده ایمن برای چشم قرار داشتند.
به اعتقاد محققان به سادگی می توان این فناوری را برای تولید انبوه آماده كرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی**9259**1834


1397/02/15
13:13:26
5.0 از 5
5211
تگهای خبر: علم , لیزر
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است