واكسن ایرانی پاپیلوم انسانی به مرحله پایانی تولید رسید

معاون وزیر بهداشت:

واكسن ایرانی پاپیلوم انسانی به مرحله پایانی تولید رسید مین فود: تهران-معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه محققان دو شركت دانش بنیان ایرانی به پیشرفت 90 و 70 درصدی در تولید واكسن HPV ( پاپیلوم انسانی ) رسیده اند، اظهار داشت: اولین واكسن ایرانی این بیماری بزودی تولید و احیانا از سال 98 وارد بازار می گردد.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دكتر رضا ملك زاده درباره لزوم تولید واكسن های مورد نیاز كشور اظهار داشت: تولید هر واكسن داخلی برای عفونت های ویروسی و بیماری هایی كه افراد باید در برابر آنها واكسینه شوند، یك موفقیت برای كشور است؛ چون كه واردات واكسن، هزینه های سرسام آوری دارد و بسیار گران به دست مصرف كننده داخلی می رسد.
وی خاطرنشان كرد: هزینه واكسیناسیون HPV برای هر فرد، 750 هزار تومان و نرخ استفاده از این واكسن در كشور، 43 هزار دز است ؛ ازاین رو تحقیقات و تلاش ها برای تولید واكسن های موثر و با كیفیت كه این هزینه ها را به شدت كم كند، قابل حمایت هستند.

** اولویت های تولید واكسن در ایران
وی درباره اولویت های تعریف شده در تولید واكسن های داخلی اظهار داشت: این اولویت بندی در كشورها همچون ایران، از سفارش های سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با بیماری های در حال شیوع، سیاستهای ملی سلامت و برنامه های كشوری واكسیناسیون، تبعیت و روند كاملا مشخصی را طی می كنند.
دكتر ملك زاده اضافه كرد: بر این اساس تولید برخی واكسن ها در اولویت نخست قرار دارند و برخی دیگر در اولویت بعدی هستند. اما تلاش های علمی محققان داخلی برای تولید واكسن ها جزو هر اولویتی كه باشند، بطور قطع در پاسخ به نیاز جامعه است و نمی توان حركت علمی دانشمندان كشور را متوقف كرد.

** دو واكسن HPV ایرانی به پیشرفت های قابل توجه در فرایند تولید رسیدند
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به واكسن های HPV در حال تولید توسط پژوهشگران دو شركت دانش بنیان ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: واكسن ایرانی دو ظرفیتی HPV (سروتیپ های 16 و 18 كه نقش عمده ای در بروز سرطان دهانه رحم دارند) مشابه سرواریكس است و در مراحل آزمایشات بالینی و دریافت مجوز سازمان غذا و دارو است و با دریافت مجوز، احیانا از ابتدای سال 98 وارد بازار می گردد و دیگر واكسن چهار ظرفیتی HPV ( سروتیپ های 6، 11، 16 و 18 ) مشابه گارداسیل در مرحله آزمایشات حیوانی است و به پیشرفت 70 درصدی رسیده است.
وی اضافه كرد: از آن جا كه برنامه های تشخیصی ویروس HPV تحت پوشش بیمه قرار ندارد، ساخت واكسن بیماری، ضمن آن كه با كاهش قابل توجه هزینه ها، به نیاز داخلی پاسخ خواهد داد، تولید آن را از انحصار شركت های سازنده دنیا (گارداسیل و سرواریكس) خارج خواهد نمود و از جانب دیگر یك سرمایه گذاری ارزی برای كشور محسوب می شود؛ چون كه این واكسن دومین واكسن پرفروش دنیاست و ما می توانیم نیاز برخی كشورها را تامین نماییم.
بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، HPV یا پاپیلوم انسانی، هم اكنون شایعترین بیماری مقاربتی عصر حاضر است كه به علت روابط محافظت نشده رخ می دهد و مردان بیشترین عامل انتقال این بیماری هستند و مهمترین عواقب مبتلا شدن به این ویروس، بروز سرطان دهانه رحم است.

** تخمین شیوع 7 درصدی HPV در میان زنان كشور
ملك زاده به نتایجی از مطالعات در رابطه با شیوع HPV در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: نتایج برخی تحقیقات انجام شده در ایران شیوع كلی این ویروس در جمعیت زنان را حدود 4 تا 7 درصد تخمین زده می زند.
وی به مطالعه ای اشاره نمود كه در سال 1392 انجام شده و در آن، 30 هزار زن 30 تا 49 سال از جمعیت عادی 4 شهرستان كشور نمونه گیری شدند و نتایج آن نشان داد نزدیك به 3 هزار نفر HPV مثبت داشتند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: همینطور در سال 2017 گزارشی از «ICO HPV INFORMATION CENTRE » در مورد وضعیت HPV در ایران با استناد به نتایج مجموعه ای از مطالعات در چندین شهر جمع آوری و منتشر گردید كه نتایج آن نشان داده است شیوع HPV در زنان مورد بررسی با سیتولوژی نرمال، 7.4 درصد است و حدود 2.8 درصد زنان در جمعیت عمومی، حامل 16/18HPVدر ترشحات دهانه رحم بودند.
ملك زاده افزود: یك مرور سیستماتیك بر روی 14 مطالعه در ایران، شیوع HPV در میان زنان سالم در استانهای مختلف ایران را 9.4 درصد اعلام نموده كه در این میان، شیوع 16HPV، 2.3 درصد و شیوع 18 HPV هم 1.7 بوده است.

** لزوم انجام مطالعات فراگیر برای شیوع HPV
وی تصریح كرد: آنچه از یافته های منتشره بر می آید این است كه تابحال مطالعه فراگیری در كشور كه بتواند با حجم نمونه قابل تعمیم، شیوع HPV را در زنان و گروه های مختلف سنی نشان دهد وجود ندارد و از طرفی اغلب مطالعات در كشور در زمینه HPV در موارد سرطان و تعیین ارتباط آن صورت گرفته است؛ در حالیكه صورت دیگر بیماری، در زنان و مردان زیر 30 سال است كه خویش را با بروز زگیل های آنوژنیتال با تبعات بسیار فراوان نشان داده است.
ملك زاده این را هم خاطرنشان كرد كه هم اكنون، زگیل های آنوژنیتال، توسط متخصصان زنان و متخصصان پوست بخوبی در بیماران رجوع كننده، شناسایی شده و كاملا تحت درمان قرار می گیرند.

** مرگ سالانه 250 هزار زن در جهان بر اثر سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم یكی از خطرناك ترین بیماری هایی است كه مبتلا شدن به ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی علت اصلی آن است. علی رغم این كه سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، سالانه بیش از 500 هزار زن در سراسر جهان مبتلا به این بیماری شده و بیش از 250 هزار زن جان خویش را از دست می دهند.

** مرگ سالانه 370 زن مبتلا به سرطان دهانه رحم در ایران
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، سرطان دهانه رحم را هفدهمین سرطان شایع در میان زنان ایرانی دانست و با استناد به آمارهای تخمینی، مرگ های ناشی از سرطان دهانه رحم در كشور را سالانه 370 مورد اعلام نمود.

** اعلام نتایج دقیق ترین نظام ثبت سرطان دهانه رحم در ایران
ملك زاده، همینطور از انجام جامع ترین و دقیق ترین ثبت سرطان دهانه رحم مبتنی بر كل جمعیت ایران (پوشش بالای 98 درصد) در سال 94 اطلاع داد و اظهار داشت: این نظام جامع، ضمن ثبت 671 مورد سرطان دهانه رحم در كشور نشان داده است میزان بروز بیماری در هر 100 هزار زن، 1.78 است و استان تهران با 164 مورد ( 2.36 در هر 100 هزار نفر) اولین استان مبتلاست و بعد از آن به ترتیب، استانهای خراسان رضوی، فارس، مازندران، گلستان، اصفهان، كرمان، خوزستان، آذربایجان شرقی، كرمانشاه، البرز، گیلان، هرمزگان، آذربایجان غربی، اردبیل، سیستان و بلوچستان، بوشهر، همدان، خراسان شمالی، مركزی، كردستان، سمنان، خراسان جنوبی، لرستان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، كهكیلویه و بویراحمد، ایلام قرار دارند.

** واكسیناسیون یك پیشگیری عالی از سرطان دهانه رحم است
ملك زاده، با اشاره به اهمیت پیشگیری از عفونت ویروس HPV، بعنوان یكی از طریق های مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم و شیوع آن، ضمن تاكید بر اصلاح رفتار و سبك زندگی برای پیشگیری از هر نوع بیماری و در این خصوص، اصلاح رفتارهای جنسی بویژه پرهیز از ارتباطات جنسی محافظت نشده با شركای مختلف اظهار داشت: واكسینه شدن البته در صورتی كه افراد از نظر پزشك و مراقبان بهداشتی، واجد شرایط واكسن باشند، یك پیشگیری عالی است؛ اما باید گفت واكسینه شدن تابع سیاست و دستورالعمل های بهداشتی كشورهاست. این واكسن در بعضی كشورها از سن 9 سالگی تزریق می گردد و در ایران از سن 12 سالگی. سازمان بهداشت جهانی سفارش می كند این واكسن به افراد زیر 26 سال تزریق شود و كشورها آن را در برنامه واكسیناسیون خود بگنجانند. علت تزریق زودهنگام واكسن نیز، كاملا مبنای پزشكی داشته و آن، لزوم تولید مصونیت بموقع در برابر بیماری، در جریان واكسیناسیون است.
وی با بیان این كه عفونت HPV كه عموما مردان عامل انتقال آن هستند، در اغلب موارد توسط سیستم ایمنی پاكسازی می گردد اظهار داشت: اگر بدن نتواند عفونت ویروس را پاك كند، پایداری طولانی مدت ویروس در بدن ممكن است منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. ازاین رو انجام واكسیناسیون یك راه پیشگیری موثر در برابر سرطان دهانه رحم است.

** كاهش بروز بدخیمی ها در زنان كمتر از 50 سال با واكسیناسیون HPV
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: مطالعات نشان داده است كه واكسیناسیون HPV در درازمدت، سبب كاهش 98 درصدی موارد بدخیمی ها در زنان كمتر از 50 سال می گردد. همینطور برنامه های غربالگری زنان سبب كاهش 30 درصدی بدخیمی های مهاجم در زنان بالای 50 سال می گردد. با ادغام این دو رویكرد، می توان تا 81 درصد از بروز بدخیمی ها كاست.

** واكسن HPV هیچ عارضه ای ندارد
وی اضافه كرد: شواهد مطالعات منتشره نشان داده است كه واكسیناسیون از تولید ضایعات دهانه رحم در زنان جوان بویژه افراد 15 تا 26 سال محافظت می كند. این شواهد حاصل 26 مطالعه بر روی 73 هزار و 428 هزار زن عموما زیر 26 سال در تمام قاره ها بوده كه طی 8 سال انجام شده است و اثرات و ایمنی واكسن را بر پیش سرطان دهانه رحم و عفونت HPB 16/18 مورد بررسی قرار داده اند و با اطمینان بالایی از عدم افزایش عوارض ناخواسته جدی ناشی از واكسن خبر می دهند. البته تزریق واكسن به زنان آبستن ممنوع می باشد و باید كاملا زیر نظر پزشك صورت گیرد.
ملك زاده اظهار داشت: بر مبنای مطالعات انجام شده، در صورتی كه میزان پوشش واكسیناسیون HPV در میان زنان جوان تا 70 درصد باشد، كاهش قابل ملاحظه بروز سرطان دهانه رحم مورد انتظار است
وی خاطرنشان كرد: واكسنHPV از ذرات شبه ویروس تهیه می گردد و حاصل فناوری نوتركیب است. این ذرات فاقد هر گونه محصول بیولوژیك زنده با DNA هستند و قدرت بیماری زایی ندارند و بنا بر مطالعات علمی فراوان و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی واكسن موجود برای ویروس HPV ایمنی، كارایی و اثربخشی عالی دارند.

** نقش بسیار مهم غربالگری در پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم
معاون وزیر بهداشت همینطور درباره پیشگیری از سرطان دهانه رحم اظهار داشت: انجام تست غربالگری سرطان دهانه رحم برای افراد واجد شرایط و در معرض خطر مانند افراد دارای فعالیت جنسی، نقش بسیار مهمی در پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری دارد؛ چون كه كشف و شناسایی سلول های پیش سرطانی كه بخشی از غربالگری سرطان دهانه رحم است می تواند بسیار كمك كننده باشد.
به گفته وی، هم اكنون، غربالگری سرطان دهانه رحم توسط متخصصان زنان كشور بخوبی در حال انجام می باشد و در آینده شاهد ثبت دقیق تر میزان بروز این سرطان در كشور خواهیم بود.

** آیا تكرار غربالگری لزوم دارد؟
وی خاطرنشان كرد: از آن جا كه مشاهده زگیل تناسلی یا مبتلا شدن به ویروس HPV لزوما به معنای مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم نیست ازاین رو تست غربالگری سرطان دهانه رحم پیش از هر گونه اطمینان و یا نگرانی لازم است. افرادی كه غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام داده و از عدم مبتلا شدن به آن مطمئن شده اند خطر مبتلا شدن به این سرطان در آینده نزدیك برای آنها كم است اما انجام تست های مجدد تا وقتی فعالیت جنسی دارند ضروری می باشد چون كه خطر كم و بیش وجود دارد.
اطلاع رسانی در مورد پیشگیری از بیماری HPV هر سال، 13 اسفند ماه همزمان با روز جهانی آگاهی از HPV صورت می گیرد اما در برنامه «ماه عسل» به سونامی این بیماری در ایران طی سالهای آینده اشاره و باعث موضع گیری هایی در این خصوص شد.

** بدون اتكا به نتایج مطالعات فراگیر، چگونه می توان از سونامی یك بیماری سخن گفت؟
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ضمن تاكید بر پرهیز رسانه ها بویژه رسانه ملی دراعلام میزان شیوع بیماری ها و پیش بینی اپیدمی آنها در آینده توسط افراد غیرمتخصص از سویی و ضرورت خودداری از به كارگیری توصیفاتی همچون «سونامی» برای شیوع بیماری ها بدون اتكا به اسناد مطالعاتی و علمی مورد تایید اظهار داشت: خوشبختانه ایران در حوزه تحقیقات علوم پزشكی و نظام ثبت بیماری ها بویژه ثبت سرطان به دستاوردهای بسیار مهم بین المللی رسیده است كه نمونه اخیر آن تهیه اولین گزارش « ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران» بود كه برای انتشار در معتبرترین مرجع جهانی «سرطان در پنج قاره» مورد تایید قرار گرفت و نشان داد كه ایران در حوزه ثبت سرطان همپای كشورهای پیشرفته دنیا توانسته یكی از با كیفیت ترین و دقیق ترین گزارشات ثبت سرطان دنیا را عرضه نماید.
ملك زاده، نتایج ثبت سرطان دهانه رحم را یكی از بخشهای نظام ثبت سرطان دانست و اضافه كرد: وقتی كشور ما دارای چنین توانایی علمی و تحقیقاتی در حوزه پزشكی است انتظار می رود كه موضوعات مهم در رابطه با بیماری ها را دستخوش حواشی بی فایده كه هیچ ثمری برای مردم ندارد نكنیم.
ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی، بیش از100 نوع یا سوش مختلف دارد. بیش از 80 درصد افراد مبتلا به HPV علائم قابل مشاهده ای در بدن ندارند و تعداد كمی دارای علائم هستند. مهمترین علامت مبتلا شدن به ویروس HPV تولید زگیل در نواحی از بدن مانند دست، پا، سر و گردن و هم در ناحیه تناسلی است.
اكثر عفونتهای HPV به مرور زمان برطرف می شوند یا به علت ضعیف شدن در بدن تاثیر نمی گذارند اما اگر بدن نتواند عفونت ویروس را پاك كند پایداری طولانی مدت ویروس در بدن ممكن است منجر به تغییرات پیش سرطانی می گردد كه در صورت عدم درمان بعضی از این تغییرات با گذشت زمان به سرطان همچون سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی، سرطان مقعد، سرطان دهان، سرطان زبان، سرطان گلو و بعضی از دیگر سرطانها (عمدتا بسته به رفتارهای جنسی ) تبدیل می شوند.
1201**1440


1397/03/25
14:13:03
5.0 از 5
4611
تگهای خبر: ایمنی , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است