علل صدای زانو

علل صدای زانو مین فود: تهران – صدای «كلیك» زانو هنگام برخاستن و نشستن امری عادی است و معمولا به علت كشش بافت نرم اطراف مفاصل رخ می دهد، ولی زمانی كه این عارضه با درد و تورم همراه باشد باید جدی گرفته شود.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، بیشترین وزن بدن روی زانو ها قرار دارد، ازاین رو كاملا طبیعی است كه غضروف، رباط ها، تاندون ها و مفاصل این ناحیه به مرور زمان و با افزایش سن صدمه ببینند.
صدای كلیك زانو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زمانی كه راه می روید، دو زانو یا چهار زانو می نشینید یا پاهای خویش را دراز می كنید، صدای كلیك می تواند ناشی از حباب های گاز باشد. زمانی كه فشار روی مفاصل زانو تغییر می كند، حباب های كوچك گاز در آن ناحیه تشكیل می شوند، با حركت سریع، این حباب های گازی می تركند و صدای كلیك در ناحیه زانو شنیده می گردد.
صدای كلیك زانو می تواند ناشی از كشیدگی تاندون یا رباط روی توده استخوانی باشد و زمانی كه این رباط یا تاندون به حالت اول باز می گردد، صدای كلیك شنیده می گردد.
یكی دیگر از دلایل این امر، وجود بافت اسكار در مجاورت استخوان است. تمام موارد ذكر شده كلیك زانو بدون كوچكترین درد است. ولی زمانی كه این صدا همراه با درد باشد، می تواند علایم دیگری داشته باشد كه بعضی از این عوامل عبارتند از:
-وجود بافت اضافی در اطراف زانو
پس از صدمه جدی به زانو، در صورتی كه عارضه به صورت كامل درمان نشود، امكان دارد سبب تولید بافت های اضافی در اطراف زانو شود. در این صورت، هنگام حركت این بافت اضافی بین قسمت های مختلف مفصل گیر می كند و صدای كلیك شنیده می گردد.
-صدای كلیك و درد زانوی دونده
در صورت وارد كردن فشار شدید روی استخوان درشت نِی (tibia)، زانو هنگام حركت صدایی همراه با درد دارد. این حالت بیشتر در ورزشكاران دیده می گردد. پیاده روی غیر اصولی هم می تواند منجر به این عارضه شود. التهاب كشكك زانو مهمترین دلیل این مشكل است. این عارضه گاهی سندرم پتلوفمورال نامیده می گردد.
- صدمه شدید به منیسك
منیسك یك ساختمان غضروفی رشته ای محكمی است كه در سمت داخل زانو، بالای استخوان درشت نی قرار داشته و سبب تطابق سطح مفصلی با سطح مفصلی استخوان ران در سمت داخل زانو می گردد. علاوه بر منیسك داخلی، یك منیسك در خارج زانو به نام منیسك خارجی هم وجود داشته كه عامل تطابق سطح مفصلی در سمت خارج زانو است. صدمه دیدن این بخش و فشار زیاد روی آن می توان منجر به صدمه دیدگی منیسك و پارگی آن شود.
-كیست منیسك
تشكیل كیست منیسك پس از پاره شدن آن اتفاق میفتد. با پاره شدن منیسك، بافت نرم كپسول مفصلی اطراف منیسك آن را احاطه می كند. سپس داخل بافت جدیدی كه در كنار منیسك پاره شده قرار دارد، حفره ای تولید می گردد و یك لایه از سلول سطح داخلی آن را می پوشاند و با ترشح مایعی به داخل این بافت كیست تشكیل می گردد.
- آرتروز
آرتروز یكی از مهمترین دلایل كلیك و درد زانوست.
- كیست بیكر
كیست بیكر به ورمی اطلاق می گردد كه در اثر انباشته شدن مایع خارج شده از مفصل زانو در پشت زانو تولید می شود، بنابراین به آن كیست یا ورم پشت زانو هم گفته می گردد. این عارضه بسیار شایع است و به سهولت هم درمان می گردد.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/04/10
23:20:54
5.0 از 5
4574
تگهای خبر: درد , درمان , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است