ساخت سیستم پایش اكسیژن مغز هنگام جراحی قلب باز

با حمایت ستادعلوم شناختی معاونت علمی آغاز شد؛

ساخت سیستم پایش اكسیژن مغز هنگام جراحی قلب باز مین فود: تهران -طرح تحقیقاتی ؛طراحی و ساخت سیستم پایش میزان اكسیژن در بافت مغز در حین عمل های جراحی قلب باز؛ بر پایه استفاده از فناوری طیف نگاری با امواج نزدیك مادون قرمز (NIRS) با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی در دانشگاه تهران شروع شد.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید كمال الدین ستاره دان استاد گروه مهندسی پزشكی دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران با بیان این مطلب اعلام نمود: این روش نوعی سیستم اصلاح شده از دستگاه طیف نگاری كاركردی مغز با امواج نزدیك مادون قرمز(FNIRS) است.
وی اضافه كرد: این دستگاه طی دو سال قبل با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد و الان با تغییراتی در ساختار 'پروب ' آن (برای انتقال سیگنال های الكتریكی ) بهینه سازی می گردد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: با استفاده از این روش می توان به كاهش احتمالی اكسیژن رسانی به بافت مغز در حین انجام عمل های جراحی قلب باز كه در آن پمپ قلب مصنوعی موقتا جایگزین قلب بیمار می شود، پی برد و در نتیجه بروز خطرات احتمالی صدمه به بافت مغز در اثر نقصان اكسیژن را كاهش داد.
وی با اشاره به اینكه این سیستم بر پایه تابش نور نردیك مادون قرمز به بافت مغز و دریافت و پردازش نور منعكس شده كار می كند، اضافه كرد: با این روش امكان مطالعه تغییرات مقدار درصد اكسیژن اشباع شده در بافت هر نیمكره مغز توسط 'پروب ها ' فراهم می گردد.
ستاره دان همینطور بیان كرد: به طور كلی طیف نگاری كاركردی مغز با امواج نزدیك مادون قرمز(FNIRS) روشی نوین جهت انجام مطالعات مختلف بر روی نحوه عملكرد مغز است و هم اكنون مطالعات وسیعی جهت تشخیص بیش فعالی در كودكان، پایش میزان اكسیژن مغز نوزادان در بخش NICU، تعیین عمق بیهوشی هنگام عمل جراحی، میزان تمركز و حافظه كوتاه مدت در افراد سنین مختلف و مطالعات مشابه با استفاده از آن در مراكز تحقیقاتی مختلف دنیا در حال انجام می باشد.
مجری طرح طراحی و توسعه نخستین سیستم (FNIRS) در ایران اظهار داشت: یك پروژه تحقیقاتی دیگر هم با استفاده از این دستگاه برای اندازه گیری میزان اكسیژن رسانی به مغز كودكان دارای مشكلات تنفسی در بدو تولد با همكاری دو تن از متخصصان كشورمان و دانشگاه بریتیش كلمبیا (UBC) كانادا در بیمارستان كودكان مفید تهران به اجرا در آمده است.
علمی ** 1836 **1440


1397/05/21
14:33:13
5.0 از 5
4668
تگهای خبر: بیمار , دستگاه , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است