بیماران خاص در ایلام كمبود دارو ندارند

بیماران خاص در ایلام كمبود دارو ندارند مین فود: ایلام - معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی استان ایلام با اشاره به اینكه باید به داروهای تایید و عرضه شده وزارت در سطح بازار اعتماد نماییم، اظهار داشت: با برنامه ریزهایی كه در سازمان غذا و دارو در استان انجام شده هم اكنون برای رفع نیاز بیماران مشكل كمبود دارویی نداریم.


دكتر مهتاب شاهماری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: اقلام دارویی بصورت روزانه رصد می شوند و درگیر سیاه نمایی عده ای سودجو در زمینه كمبود دارو بویژه كالاهای خارجی و سلامت محور نشویم.
وی اضافه كرد: كمبود واقعی داروهای گزارش شده توسط سازمان جمع آوری در كل كشور حدود 50 قلم از كل داروهایی است كه مصرف و در سبد دارویی كشور وجود دارند.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی استان ایلام با اشاره به اینكه كمبودهای بیشتر از این اقلام كه در انبارها گزارش می شوند مربوط به داروهای غیرژنریك (داروهایی كه مطابق تقاضای بیمار یا پزشك تجویز می شود) است، اظهار داشت: این كمبودها شامل 70 تا 170 قلم دارو است كه مربوط به داروهای غیر ژنریك است یعنی بیمار نیاز ژنریكش برطرف می گردد اما سلیقه پزشك یا درخواست بیمار تقاضای برند یا نوع خاصی از دارو است.
دكتر شاهماری تصریح كرد: سیستم بهداشتی بر مبنای اولویت هایی همچون حفظ سلامتی بیماران برنامه ریزی كرده و تمام توان خویش را برای پاسخگویی به تقاضا و خدمات به بیماران بكار می گیرد.
دكتر شاهماری افزود: در شرایط كنونی و سیاست های كلان برای كل محصولات، باید بپذیریم استفاده از كالای داخلی در كنار كیفیت و قیمت مناسب در اولویت است.
وی در مورد تاثیر تحریم ها بر تامین داروها اظهار داشت: در شرایط كنونی نمی توان اثر تحریم ها را بر تامین دارو انكار كرد اما بشدت ادعای تحریم كننده ها و رسانه ها نیست و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
دكتر شاهماری با اشاره به اینكه كشور تجربه گذر از شرایط سخت را در سال های های گذشته داشته، اضافه كرد: با برنامه ریزی مسئولان و دولتمردان نگاه ویژه به این مورد در دستور كار است و قرار گرفتن دارو در زمره كالاهای دسته اول و استراتژیك بودن این مقوله اهمیت آن را نشان داده است.
به گفته معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی استان ایلام منظور از كالاهای دسته اول كالاهایی است كه با ارز 42 هزار ریالی برای مردم تامین می شوند.
وی در مورد قیمت داروها هم تصریح كرد: ملاك ما برای بررسی قیمت داروها سایت سازمان وزارت غذا و دارو است كه در بخشی از آن قیمت داروهاها بارگذاری شده است.
وی اضافه كرد: با عنایت به لزوم اطلاع رسانی، فهرست و قیمت مصوب اقلام دارویی، جزئیات لیست و قیمت مصوب تمام اقلام دارویی قابل عرضه در داروخانه های سراسر كشور در قسمت جستجوی دارو، سامانه اطلاعات دارویی سازمان غذا و دارو به نشانی اینترنتی http: //irc.fda.gov.ir/nfi قابل جستجو و بازیابی است.
دكتر شاهماری مشكل تفاوت در قیمت داروها را بالا بودن میزان تقاضا برای دارو اعلام نمود و اظهار داشت: امكان دارد داروخانه ای كالا را با قیمت جدید خریداری نموده در صورتی كه داروخانه دیگری هنوز خرید جدیدی از آن كالا نداشته و خرید قبلی را در داروخانه داشته باشد.
وی تصریح كرد: شهروندان هر موردی چه در حوزه كمبود دارو و چه در حوزه مغایرت قیمت را با استفاده از سامانه تلفنی 190 یا شماره تماس32232520 به همكاران ما در معاونت غذا و دارو اطلاع دهند، به طور قطع پیگیری و چنانچه تخلف محرز باشد، با آن قاطع برخورد می گردد.
7180/6119


1397/06/15
13:26:03
5.0 از 5
4454
تگهای خبر: برند , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است