برچسب گذاری موادغذایی مشمول تراریختگی، نمونه برداری در كارخانجات

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

برچسب گذاری موادغذایی مشمول تراریختگی، نمونه برداری در كارخانجات مین فود: مدیركل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، به تشریح دستورالعمل برچسب گذاری موادغذایی مشمول تراریختگی، كه به معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ گردیده است، پرداخت.دكتر وحید مفید در گفتگو با خبرنگار مهر، به اجبار كارخانجات تولید مواد غذایی كه می بایست از برچسب تراریختگی استفاده كنند، اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به مشكلاتی كه در اجرای برچسب گذاری محصولات غذایی بر اساس سنجش كمی تركیبات تراریخته در عمل محتمل است، مقرر شد پس از این تمامی محصولات غذایی حاصل از دانه های روغنی نظیر ذرت، سویا، كلزا، و پنبه دانه تراریخته به صورت خاص و یا تركیبی با هر درصدی هم لگو شوند و هم در مقابل جزء تراریخته عبارت «تغییر یافته ژنتیكی یا تراریخته» درج شود.
وی توضیح داد: در واقع بحث كمیت سنجی مطرح نبوده و صرفا وجود و یا عدم وجود جزء تراریخته در فرمولاسیون محصول، برچسب آن را مشمول درج لگو و عبارت ترایختگی می كند.
مفید تصریح كرد: در صورتیكه متقاضی بنا بر مستندات معتبر مدعی عدم تراریختگی محصول باشد باید فرم تعهدنامه عدم تراریختگی مطابق با دستورالعمل اجرایی وزارت بهداشت در مورد موجود زنده تغییر ژنتیكی یافته و فرآورده های آن در رابطه با مواد غذایی را تكمیل كرده و با سایر مستندات در محلی مناسب كه دسترسی همكاران ناظر در دانشگاه های علوم پزشكی به سهولت میسر باشد، نگهداری نمایند.
مدیركل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، اظهارداشت: طبق این دستورالعمل، از محموله های تراریخته به صورت رندم نمونه برداری جهت راستی آزمایی تعهد عدم تراریختگی صورت خواهد گرفت.
مفید اضافه كرد: با عنایت به اینكه در بعضی از كارخانجات از قبل مقادیری برچسب موجود است، لازم است تمامی موجودی برچسب های مواد غذایی مشمول كارخانجات تحت نظارت دقیقا شمارش شده و زمان اتمام آنها از سوی واحد تولیدی به صورت منطقی مشخص شود.
وی اظهار داشت: مقرر گردیده تا آخر برچسب های موجود درج لگو تراریختگی و عبارت تراریخته در مقابل جزء تراریخته با «جت پرینتر» و پس از اتمام موجودی برچسب های هر كارخانه، لگو و عبارت تراریخته در برچسب های جدید با شرایطی كه در بخشنامه های قبلی اعلام شده، چاپ شود.

1397/07/01
00:15:22
5.0 از 5
4767
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است