رباتی برای كمك به حركت مبتلایان قطع مچ پا ساخته شد

رباتی برای كمك به حركت مبتلایان قطع مچ پا ساخته شد مین فود: تهران- یك محقق حوزه رباتیك و مكاترونیك موفق به ساخت رباتی بازومانند شده است كه به افراد مبتلا به قطع مچ پا در حركت كمك می نماید.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دانشكده مكانیك دانشگاه علم و صنعت از چهارشنبه (دوم آبان) به مدت دو روز میزبان ششمین كنفرانس بین المللی مكاترونیك و رباتیك با محوریت ربات ­های پرنده و زیرآبی، ربات­ های بیولوژیكی، رباتیك شناختی، ربات­ های همكار، ربات ­های موازی، ربات ­های كابلی، سیستم­های كنترل، ربات های انسان­ نما، سیستم­ های هوشمند و رباتیك، پایداری ربات ­ها، سیستم­ های مكاترونیكی، شناسایی و مدل ­سازی، طراحی حركت و یادگیری، مكاترونیك نوری، ربات­ های احتمالاتی، ربات­ های تغیر شكل پذیر، رباتیك در توانبخشی، كنترل در رباتیك، ربات های خدمات رسان، رباتیك از دور، رباتیك در پزشكی، بینایی و رباتیك، ربات ­های سیار، ربات­ های میكرو و نانو و زمینه­ های پیشرفته در رباتیك و مكاترونیك هوشمند بود.
این كنفرانس كه به همت انجمن رباتیك ایران، فرهنگستان علوم برگزار گردید با نمایشگاهی به نام خلاقیت همراه بود كه به قول دبیر آن 25 تیم رباتیك دانش آموزی و دانشجویی در آن شركت كردند.
فرهاد رجایی یكی از شركت كنندگان در نمایشگاه خلاقیت در مورد طرح خود به نام بازوی رباتیك مچ پا اظهار داشت: پروتز مچ پای هوشمند فعال برای كسانی كه از زانو به پایین قطع عضو هستند؛ دو چالش اصلی داشت یكی بحث طراحی مكانیكی آن بوده است كه این مچ پا به توان خیلی بالایی نیاز دارد. چونكه اگر قرار باشد توان توسط موتور تامین گردد وزن آن خیلی زیاد می گردد و نزدیك به شش هفت كیلو می رسد تلاش كردیم مكانیزمی عرضه دهیم كه وزن را كاهش دهیم.
این دانشجوی مكاترونیك دانشگاه تهران افزود: فنر با موتور استفاده كردیم این مكانیزم چند سال قبل عرضه شده بود ولی ما تغییراتی جزئی در آن دادیم و وزن سیستم را با استفاده از موتور كوچك تر پایین تر آوریم تا نیازهای كاربر را برای راه رفتن و دویدن تامین نماییم.
مجری این طرح تصریح كرد: مشكل دوم كه بحث اصلی ما هم بود ردیابی تمایل كاربر بود كه چگونه میل حركتی فرد را بفهمیم؛ برای این منظور، حسگرهایی به بدن شخص و در واقع ساق پای او نصب می گردد و وقتی او آغاز به حركت می كند بر مبنای اطلاعات ساق پای او رفتار مچ پا به صورت لحظه ای و در زمان واقعی تخمین زده می گردد چونكه مدل راه رفتن هر فرد متناسب با خود او و منحصر به فرد و متفاوت می باشد و نمی توان از یك شیوه راه رفتن برای همه افراد استفاده كرد، اصطلاحا گیت/gait یا شیوه راه رفتن هر فرد فرق دارد.
وی خاطرنشان كرد: این قابلیت بر مبنای حسگرها و پردازش اطلاعات این حسگرها و شبكه های عصبی، ارتباطی را بین رفتار ساق فرد و رفتار مچ پا بوجود می آورد چونكه معمولا در این بیماران ساق پا سالم می باشد و از حس كردن قسمت ساق متوجه می شویم مچ پا چه رفتاری خواهد داشت.
این محقق حوزه رباتیك اضافه كرد: این طرح در آزمایشگاه مركزی پیشرفته دانشگاه تهران انجام شده است و در مرحله تجاری سازی قرار دارد، آنرا نخستین بار در پارك علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی كردیم كه شركت هایی علاقمند به سرمایه گذاری شدند ولی می خواهیم همچنان روی برخی وجوه آن كار نماییم.
كنفرانس بین المللی مكاترونیك و رباتیك همینطور شاهد حضور یك ربات به نام پپر بود كه همراه با مجری اصلی كار اجرا می كرد و بعد از حضور روی سن، مشخص شد كه توان حركت و حرف زدن به زبان های فارسی و انگلیسی را دارد.
دانش آموزان علاقمند به حوزه رباتیك در 17 تیم دانش آموزی همراه با ربات های خود شركت كرده بودند و برخی از مدارس هم دانش آموزان را برای بازدید از نمایشگاه به دانشگاه علم و صنعت آوردند.
علمی**9157*2017


1397/08/05
15:15:48
5.0 از 5
4467
تگهای خبر: آب , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است