پسوریازیس زمینه ساز مبتلا شدن به كدام بیماری ها است

پسوریازیس زمینه ساز مبتلا شدن به كدام بیماری ها است مین فود: تهران-عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه خطر مبتلا شدن به ام اس، دیابت، سكته قلبی، قند و چربی خون در مبتلایان به پسوریازیس بیشتر است، اظهار داشت: بیماران پسوریازیس 2 تا 3 برابر افراد سالم در معرض مبتلا شدن به بیماری قلبی - عروقی قرار دارند.


به گزارش گروه علمی ایرنا، هفتم آبان ماه (29 اكتبر) روز جهانی پسوریازیس نامگذاری شده و هدف از تعیین این روز جلب توجه پزشكان، بیماران، عموم مردم و اطلاع رسانی گسترده در مورد این بیماری پوستی است.
دكتر امیر هوشنگ احسانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: در سال های گذشته تصور می شد، پسوریازیس فقط بیماری پوستی است اما هم اكنون محققان به این نتیجه رسیدند كه فرد مبتلا امكان دارد بیشتر در معرض بیماری های قند و چربی خون، دیابت، قلبی - عروقی و سكته قلبی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه همراهی پسوریازیس با بیماری ام اس گزارش شده است، اظهار داشت: مطالعاتی نشان داده است كه این افراد در معرض خطر ام اس قرار دارند.
پسوریازیس (ریشهٔ لغت پسوریازیس از یك كلمهٔ یونانی به معنای خارش است)، صدفك یا داءالصدف بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می دهد كه سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی می فرستد. این سیگنال ها سبب افزایش سرعت چرخه رشد سلول های پوست می گردد.
پسوریازیس بیماری التهاب پوستی است كه چرخه تولید سلول های آنرا برهم می زند و با افزایش سرعت ساخت سلول ها بر سطح پوست، سبب بوجود آمدن لكه های قرمز رنگ و خشك پوشیده شده با فلس های نقره ای و تولید ضخامت در ناخن ها و تغییر شكل آنها می گردد.
این لكه ها كه بیشتر در اطراف پوست سر، آرنج ها و زانوها ظاهر می شود، با خارش و گاهی با درد همراه می باشد.
در موارد شدید مبتلا شدن به بیماری پسوریازیس، بیمار دچار درد و ورم مفاصل می گردد و در صورتیكه این بیماری به موقع كنترل نشود، از كارافتادگی مفاصل را بوجود می آورد.

** ابتلای حدود 2 میلیون ایرانی به پسوریازیس
وی شیوع این بیماری را یك تا 3 درصد جامعه یعنی از هر 100 نفر 1 یا 3 نفر به این بیماری مبتلا می شوند، اظهار داشت: در ایران برآورد می گردد كه حدود 2 میلیون نفر به این بیماری مبتلا باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران بیان داشت: پراكندگی این بیماری در كشور ما یكسان است و شیوع بیماری هم در میان زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و به عبارتی یكسان است.
متخصص بیماری های پوست و مو ادامه داد كه بیشترین بروز این بیماری در 30 تا 40 سالگی است.
وی با اشاره به اینكه پسوریازیس یك نوع بیماری خود ایمنی به حساب می آید، ادامه داد كه این بیماری كشنده نیست اما فرد بیمار را دچار مشكلاتی می كند و همینطور ظاهر خوبی ندارد.

** بیماران پسوریازیس روغن ماهی و عسل مصرف كنند
وی تصریح كرد: با عنایت به اینكه روغن ماهی، میوه و سبزیجات و عسل از شدت این بیماری می كاهد به این بیماران سفارش كرد كه از این مواد غذایی استفاده كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران همینطور به بیماران پسوریازیس سفارش كرد كه كمتر نمك و چربی كمتر بخورند.
وی با اشاره به اینكه این بیماری درمان دارد ولی ریشه كن نمی گردد، اضافه كرد: افراد مبتلا به این بیماری با مصرف دارو، ضایعات برروی بدنشان بهتر می گردد ولی امكان دارد بعد از سپری شدن مدتی این بیماری در بعضی از مبتلایان دوباره عود كند.
احسانی این بیماری را مسری ندانست و تصریح كرد: اگر ضایعات بر روی بدن محدود و كم باشد با پمادهای موضعی برطرف می شود؛ اما اگر بیماری گسترده باشد نیاز به داروهای خاص یا نور درمانی است.

** بعضی از داروها پسوریازیس را تشدید می كند
رئیس مركز آموزش و پژوهش بیماری های پوستی و جذام دانشگاه علوم پزشكی تهران هم اظهار داشت: بعضی از داروها هم می توانند ضایعاتی شبیه به پسوریازیس تولید كنند یا بیماری را تشدید كنند.
دكتر علیرضا فیروز به خبرنگار علمی ایرنا تصریح كرد: داروهایی مانند فشارخون، هورمونی و آرام بخش می توانند این بیماری را تشدید كنند.

** ژنتیك مهمترین عامل مبتلا شدن به پسوزیاریس
وی مهمترین عامل مبتلا شدن به این بیماری را ژنتیك دانست و اظهار داشت: هرچند علت اصلی بیماری معلوم نیست ولی بطور قطع عوامل ژنتیك نقش بسزایی در مبتلا شدن به آن دارند.
رئیس مركز آموزش و پژوهش بیماری های پوستی و جذام دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه پسوزیاریس یكی از شایع ترین بیماری های پوستی است، اضافه كرد: استرس، سیگار و الكل همچون عواملی هستند كه در مبتلا شدن و حتی تشدید این بیماری نقش دارند.
وی با اشاره به اینكه تابحال مشخص نشده چرا در سن خاصی ژن این بیماران فعال می شود، اظهار داشت: این بیماری قابل كنترل است اما عود، شدت و روند این بیماری قابل پیش بینی نیست.
علمی ** 1201 **1440


1397/08/07
15:22:42
5.0 از 5
4449
تگهای خبر: آب , ایمنی , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است