باید برنامه ای برای واكسیناسیون بزرگسالان طراحی شود

رییس مركز تحقیقات ایدز ایران:

باید برنامه ای برای واكسیناسیون بزرگسالان طراحی شود مین فود: تهران- رییس مركز تحقیقات ایدز ایران اظهار داشت: هیچ برنامه ای برای واكسیناسیون بزرگسالان در كشور نداریم و باید به این مورد مهم، توجه جدی شود.


به گزارش مین فود به نقل از ایرنا از تارنمای مركز تحقیقات ایدز ایران، «مینو محرز» امروز (پنجشنبه) در آیین رونمایی از كتاب «دستورالعمل واكسیناسیون بالغین» در بیمارستان امام خمینی (ره)، افزود: باید مانند برنامه منظم واكسیناسیون كودكان، برنامه ای هم برای بزرگسالان در نظر گرفته شود.
وی بر ضرورت تشكیل كمیته كشوری واكسیناسیون بالغان در وزارت كشور تصریح كرد و اظهار داشت: با این كار می توان واكسن های لازم را در اختیار بزرگسالان قرار داد.
به گفته محرز، در بعضی مناطق و روستاها پوشش واكسیناسیون كودكان به بیشتر از 95 درصد رسیده است اما بعضی واكسن های تزریق شده در كودكی باید برای یادآوری در بزرگسالی هم تزریق و تكرار شود.

** واكسن های ضروری برای بزرگسالان
استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: انجام برنامه واكسیناسیون منسجم بزرگسالان علاوه بر پیشگیری از وقوع خیلی از بیماری ها سبب كاهش هزینه های درمانی می گردد.
رییس مركز تحقیقات ایدز ایران تصریح كرد همه مردم باید واكسن آنفلوانزا تزریق كنند؛ در خیلی از كشورهای غربی همه گروه های سنی باید این تزریق را انجام دهند و این امر در بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی همچون بیماران مبتلا به سرطان یا افرادی كه پیوند عضو شده اند لازم است.
محرز اظهار داشت: واكسن پنوموكوك، تكرار واكسن كزاز، دیفتری و سیاه سرفه، واكسن مننژیت، واكسن زونا، هپاتیت بی و برخی واكسن های مناسب برای پیشگیری از اسهال برای بالغان سفارش می شوند اما برنامه خاص و منسجمی در این زمینه تابحال وجود نداشته است.
عضو هیات مدیره انجمن علمی متخصصان بیماری های عفونی و گرمسیری ایران یادآوری كرد: به همت گروه عفونی دانشگاه علوم پزشكی تهران و همكاران گروه داخلی همین دانشگاه برای اولین بار تدوین برنامه واكسیناسیون بالغان در گروه های خاص در نظر گرفته و كتاب اصول دستورالعمل واكسیناسیون بالغین تالیف شد كه امروز (دهم آبان ماه) از آن رونمایی می گردد.
وی اظهار داشت: این كتاب به صورت مجانی در اختیار همه پزشكان و متخصصان قرار می گیرد تا راهنمای كار آنان باشد و آگاهی پزشكان نسبت به لزوم تزریق این واكسن ها را هم ارتقا دهد.
به گزارش مین فود به نقل از ایرنا، كتاب دستورالعمل واكسیناسیون بالغین در 10 فصل تدوین شده است كه به واكسیناسیون در افراد بالغ سالم، بارداران، مسافران بین المللی، دریافت كنندگان داروهای مضعف و تعدیل كننده سیستم ایمنی، بیماران مبتلا به سرطان و تحت پیوند مغز استخوان، دریافت كنندگان اعضای پیوندی و افراد مبتلا به ویروس ایدز اشاره می كند.
در فصل دهم این كتاب هم به عوارض احتمالی و شیوه تجویز واكسن ها پرداخته شده است.
گروه بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشكی تهران این كتاب را با همكاری گروه بیماری های داخلی دانشگاه علوم پزشكی تهران و مركز تحقیقات ایدز ایران تهیه و تدوین كرده است.

علمی*1201*9491 *1961*


1397/08/13
13:18:45
5.0 از 5
4391
تگهای خبر: آب , ایمنی , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است