تامین سخت تجهیزات پزشكی و تحریم هایی كه دور زده می شوند

تامین سخت تجهیزات پزشكی و تحریم هایی كه دور زده می شوند به گزارش مین فود به دنبال انتشار اخباری در خصوص كمبود و گرانی برخی تجهیزات و ملزومات پزشكی، مدیركل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشكی وزارت بهداشت، اعلام نمود كه شرایط تامین تجهیزات پزشكی در شرایط تحریم دشوار است، اما لحظه به لحظه بازار را پایش كرده و در هر موردی كه حس گردد ذخایر استراتژیك مان كاهش یافته، بلافاصله اقدام می نماییم تا فرآیندهای درمانی متوقف نشود.مهندس سیدحسین صفوی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت تامین و دپوی تجهیزات و ملزومات پزشكی در كشور با عنایت به شرایط تحریم، اظهار داشت: تامین ملزومات مصرفی در شرایط تحریم دشوار می باشد.
تحریم نبودن دارو و تجهیزات، دروغ است
وی تصریح كرد: اینكه اعلام می كنند دارو و تجهیزات پزشكی كه كالاهای سلامت محور هستند، شامل تحریم ها نمی شوند، دروغ است. به هر حال تامین تجهیزات پزشكی و انتقال پول خرید آنها به كمپانی های تولیدكننده و تهیه مواد اولیه كار دشواری است. البته این مورد برای ما تازگی ندارد و در دوره ها و سال های گذشته هم كه با تحریم مواجه بودیم، وضعیت به همین منوال بوده است. ازاین رو ما پیشبینی كرده بودیم كه با آغاز تحریم ها شرایط برایمان دشوارتر می شود.
تكذیب افزایش قیمت و كمبود "باتری قلب"
وی اضافه كرد: بر همین مبنا تمهید ما این بود كه كالاها به نحوی تامین گردد كه نگرانی بابت كمبود آنها نداشته باشیم. بعنوان مثال در زمینه باتری قلب كه خبر كمبود و گرانی آن چند روز قبل انتشار یافت، به شدت تكذیب می شود. ما به هیچ عنوان چنین چیزی نداریم كه باتری قلب از ۴۰ میلیون تومان به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته باشد؛ چونكه تامین ارز این تجهیزات و ملزومات در اسفند ماه انجام شد و كالا اوایل امسال ترخیص شده است و در حال تامین است. برای مراكز دولتی و خصوصی به صورت مرتب تامین انجام می شود.
چرا بیماران نیازمند ملزومات پزشكی در صف قرار می گیرند؟
صفوی با اشاره به در صف قرار گرفتن بیماران برای تامین و استفاده از تجهیزات و ملزومات پزشكی، اظهار داشت: در همه جای دنیا به این صورت است كه كالایی كه تحت پوشش بیمه است و دولت آنرا پوشش می دهد، بیماران با عنایت به فوریت و وضعیت شان در صف قرار می گیرند و به مرور زمان ملزومات مورد نیازشان تامین می شود و با همان نرخ مصوبی كه از جانب وزارت بهداشت مشخص شده، برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرند.
وضعیت قیمت تجهیزات پزشكی
مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هم اكنون كمبود و افزایش قیمتی در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشكی چون باتری قلب نداریم، درباره نحوه قیمت گذاری ها و نظارت بر اعمال آنها، اظهار نمود: با عنایت به مصوبه ای كه هیات دولت در سال ۱۳۹۳ تصویب كرد، اختیار قیمت گذاری در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشكی به وزارت بهداشت داده شد. ازاین رو هم اكنون حدود ۷۰ هزار تجهیزات و ملزومات پزشكی كه واجد قیمت هستند، بر روی خروجی سایت اداره كل تجهیزات قرار دارند و مراكز درمانی آنها را با همین قیمت تعیین شده، تهیه می كنند.

صفوی با اشاره به اینكه در عین حال ما در سطح بازار نظارت هایمان را انجام می دهیم، افزود: از آنجایی كه استفاده كنندگان تجهیزات و ملزومات پزشكی مراكز بیمارستانی هستند و ما برای تهیه ملزومات پزشكی چیزی بعنوان ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان را نداریم، ازاین رو یك دایره بسته ای در تهیه و استفاده از تجهیزات و ملزومات پزشكی وجود دارد كه كاملا مورد نظارت قرار می گیرد و تخلفات هم در این زمینه خیلی كم است.
كیفیت؛ خط قرمز وزارت بهداشت
وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به بحث كیفیت تجهیزات و ملزومات پزشكی و احتمال كاهش كیفیت آنها در شرایط تحریم بخصوص در حوزه هایی مانند دندان پزشكی یا ارتوپدی، اظهار داشت: كیفیت خط قرمز ما بوده و وزارت بهداشت مسئول حفظ سلامت مردم است. بر همین مبنا به جهت اینكه یك كالای پزشكی به بازار عرضه گردد، نهایت دقت را انجام می دهیم و استانداردهایی كه رعایت می نماییم، بر مبنای استانداردهای بین المللی است. اگر هم بخواهیم به ورود كالای پزشكی به كشور مجوز دهیم، حتما باید از كیفیت آن مطمئن باشیم. آن دسته از كالاهایی هم كه در داخل كشور تولید می شوند، هم بر مواد اولیه و هم بر خط تولید آنها نظارت می نماییم. ازاین رو به هیچ عنوان مساله اُفت كیفی در حوزه تجهیزات پزشكی اتفاق نمی افتد.

صفوی تصریح كرد: به هر حال تحریم ها وضعیت دشواری را برای تامین تجهیزات پزشكی بوجود آورده است. ما در این وضعیت باید توزیع و مصرف مان را مدیریت نماییم تا به مشكلی برنخوریم. در حال حاضر كمبود خاصی در حوزه تجهیزات پزشكی نداریم. در این زمینه تیمی را تعیین كرده ایم كه لحظه به لحظه بازار، وضعیت واردات و ترخیص مان را پایش می كنند. در هر موردی كه حس گردد، ذخایر استراتژیك مان كاهش یافته و یا امكان دارد در مواردی در بحث های انتقال پول احساس نماییم كه كالایی در بازار نیست، بلافاصله اقدام می نماییم تا فرآیندهای درمان متوقف نشوند. باید توجه كرد كه ذخایر استراتژیك ما به صورت سه ماهه در نظر گرفته می شود و برای برخی كالاهای مهم بیشتر از این هم پیشبینی كرده ایم.
تغییر هدف گذاری صادراتی تجهیزات پزشكی صادركنندگان تحریم ها را دور می زنند
وی در ادامه صحبت هایش درباره هدف گذاری صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشكی كه در دوره قبلی عنوان شد و وضعیت دستیابی به این هدف با عنایت به شرایط تحریم، اظهار داشت: تحریم ها وضعیت را سخت می كند. زمانیكه این هدف گذاری انجام شد، شرایط سیاسی به گونه دیگری بود، اما هم اكنون كار صادركنندگان ما بسیار دشوار است. ازاین رو با عنایت به شرایط فعلی باردیگر باید دید كه صادرات ما تا چه حد می تواند موفق باشد. كیفیت كالاهای پزشكی تولید داخل ما باید به حدی باشد كه در بازارهای بین المللی قابل عرضه باشند كه البته بخشی از آنها هم اكنون هم به بازارهای جهانی عرضه می شود كه البته این اتفاق با دور زدن تحریم ها انجام می شود. در عین حال تمام تلاش تولیدكنندگان و صادركنندگان ما این است كه برای كشور درآمد ارزی ایجاد كنند.
1398/02/27
13:38:51
5.0 از 5
4716
تگهای خبر: بیمار , بیمارستان , پزشك , دارو
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است