شرایط درمان ناباروری با اهدای تخمك

در گفت وگو با مین فود مطرح شد

شرایط درمان ناباروری با اهدای تخمك به گزارش مین فود مسئول كلنیك درمان های جایگزین مركز درمان ناباروری ابن سینا، به تشریح روند درمان ناباروری با اهدای تخمك، شرایط سنی آن، آزمایش های لازم و... پرداخت.


دكتر فرهاد یغمایی در گفتگو با ایسنا، باروری با اهدای تخمك اهدایی را از درمان های جایگزین رایج در كشور معرفی نمود و اظهار داشت: پیشینه این درمان در كشور ما به اواخر دهه ۷۰ برمی گردد. قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور در سال ۸۲ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و آیین نامه آن در سال ۸۳ به مراكز درمانی ابلاغ گردید.
وی ادامه داد: هنگامی كه بعد از انجام آزمایش ها و معاینه متخصصین متوجه شویم كه ناباروری از جانب خانم و نحوه تخمك گذاری اوست، از این روش برای درمان ناباروری استفاده می شود. عواملی مانند نارسایی تخمدان ها، جراحی های انجام شده بر روی تخمدان، بیماری ژنتیكی مثل سندروم «ترنر» و... سبب می شوند به نتیجه برسیم كه خانم توانایی تولید تخمك مناسب را ندارد. گاهی هم خانم تخمك مناسب و به اندازه تولید می كند اما از آنجایی كه گرفتار سقط مكرر می شوند یا بیماری ژنتیكی خاصی دارند كه قابلیت توارث به نسل های بعد را داراست، از این روش درمان ناباروری استفاده می نماییم.
یغمایی در ادامه در مورد ورود عده ای دلال و سودجو در حوزه اهدای تخمك اظهار داشت: این كار بسیار تخصصی بوده و دارای ابعاد حقوقی و اجتماعی زیادی است كه حتما باید زیرنظر متخصصین مربوطه صورت گیرد. برای پذیرش تخمك اهدایی فیلترهای گوناگونی مانند شرایط سنی، سلامت روانی، سلامت هوش، عدم استفاده فرد اهدا كننده از مواد مخدر، عدم ابتلاء به بیماری صعب العلاج و... و. وجود دارد كه بعد از تأیید شدن در تمام آنها، فرد كاندید اهدای تخمك می شود.
وی ادامه داد: در مركز درمان ناباروری ابن سینا دو دسته از افراد كاندید اهدای تخمك می شوند؛ دسته اول زوجینی هستند كه به مركز ما مراجعه نموده اند و مشخص شده است كه مشكل در باروری از سمت آقا است؛ در این شرایط خانم می تواند اگر فیلترهای مورد نظر برای اهدای تخمك را به خوبی پشت سر گذاشت، با اهدای تخمك برای بخشی از هزینه های درمان تخفیف دریافت كند. دسته دوم هم افرادی هستند كه با هدف خداپسندانه مبادرت به این كار می كنند. ازاین رو در مركز ما در قبال اهدای تخمك وجهی به شخص پرداخت نشده و تمام اطلاعات اهدا كننده و اهدا گیرنده محرمانه نزد ما خواهد ماند.
یغمایی در تشریح شرایط اهدای تخمك با اشاره به اینكه یك خانم در طول دوره باروری خود نهایتاً شش بار می تواند تخمك اهدا كند، اظهار داشت: اهدای تخمك از سن ۱۸ تا حدود ۳۴ سالگی می تواند صورت گیرد. البته بهتر است فرد اهدا كننده دارای فرزند باشد. همینطور بعد از آزمایشات سلامت اولیه، بررسی هورمون ها و غدد و هم عرضه مشاوره روانشناسی، اجتماعی و حقوقی برداشت تخمك در اتاق عمل با عمل «پانكچر» انجام می شود. این عمل معمولاً عوارض شدید ندارد، اما می تواند سبب عوارض گوارشی، دردهای شكمی مبهم و افزایش وزن شود.
او در آخر اهدای جنین و رحم جایگزین را از دیگر روش های جایگزین در درمان ناباروری معرفی نمود و اضافه كرد: اهدای جنین كه از دل قانون اهدای تخمك استخراج شده، روش دیگری در درمان ناباروری است كه در مركز ما انجام می شود. بانك جنین مركز درمان ناباروری ابن سینا از سال ۹۷ تشكیل شد و جنین از زوجینی كه از راه عمل «آی وی اف» جنین مازاد داشتند بعد از انجام مصاحبه و اعلام رضایت شان گرفته شد و تابحال زوجین زیادی از این طریق تحت درمان ما هستند.1398/03/29
15:08:36
5.0 از 5
4607
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درد , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است