ترویج فرهنگ اهدای شیر در كشور، بانك شیر مادر، داروخانه ای قوی برای نوزادان نارس

معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

ترویج فرهنگ اهدای شیر در كشور، بانك شیر مادر، داروخانه ای قوی برای نوزادان نارس مین فود: معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن ضرورت ترویج فرهنگ اهدای شیر در كشور، اظهار داشت: بانك شیر مادر مانند یك داروخانه قوی، خصوصاً برای نوزادان بستری در بخش های NICU، نقش موثری در رشد و بهبودی نوزادان و پیش گیری از بسیاری بیماری ها دارد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، معاون بهداشت وزارت بهداشت، چهارشنبه نهم مرداد در آئین گشایش دومین بانك شیر مادر كشور در شیراز و در بیمارستان حضرت زینب (س)، با اشاره به احادیث و روایات قرآنی درباب اهمیت تغذیه با شیر مادر، در كنار شواهد علمی كه این امر را ثابت می كند، شیر مادر را سبب پیش گیری از بیماری ها و ایمن سازی نوزادان از مبتلاشدن به بسیاری بیماری ها دانست.
دكتر علیرضا رئیسی با اشاره به تولد نوزادان نارس یا كم وزن و نیاز این نوزادان به سرم كمكی و تخت ویژه، اظهار داشت: ایجاد بانك شیر مادر، فرصتی را فراهم می آورد كه این نوزادان با شیر مادر تغذیه شوند و این امر در بهبودی آنان بسیار موثر بوده و سلامت این نوزادان را تضمین می نماید.
وی افزود: همه مادرانی كه نوزاد دارند، می توانند در كنار مصرف شیر در نوزاد خود، به تمامی مراكز خدمات جامع سلامت مراجعه نموده و برای اهدای شیر به این بانك، راهنمایی می شوند تا بعد از آزمایش و آموزش، بتوانند شیر خودرا اهدا كنند. همین طور امكان انجام این كار به كمك ظرف های مخصوص در منزل نیز وجود دارد.
رئیسی با قدردانی از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی شیراز، یكی از نقاط قوت در این مجموعه را هماهنگی مطلوب تیم هیات رئیسه و خصوصاً در دو حوزه بهداشت و درمان دانست و با ابراز امیدواری نسبت به تقویت این امر، راه اندازی این خدمت جدید با مشاركت دو حوزه بهداشت و درمان را نمودی از این تعامل مشترك عنوان نمود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، راه اندازی بانك شیر مادر را اقدامی بزرگ در كشور دانست كه تمامی مسایل قانونی و شرعی آن انجام شده است و اظهار داشت: برای فاز نخست، ۱۰ دانشگاه علوم پزشكی كشور اعلام آمادگی كرده اند و برای فاز دوم نیز این خدمت در ۱۶ دانشگاه علوم پزشكی دیگر راه اندازی می شود.
او خاصیت مهم بانك شیر مادر در بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز را پیش بینی یك مركز مشاوره در كنار این بانك شیر دانست و اشاره كرد: اگر بخواهیم فرهنگ اهدای شیر را در كشور ترویج دهیم، لازم است این مراكز مشاوره در كنار بانكهای شیر مادر، راه اندازی شوند.
رئیسی افزود: بانك شیر مادر مانند یك داروخانه قوی، خصوصاً برای نوزادان بستری در بخش های NICU، نقش موثری در رشد و بهبودی نوزادان و پیش گیری از بسیاری بیماری ها دارد.
تاكید رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز بر توسعه بانك شیر مادر در فارس
دكتر علی بهادر - رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز توسعه بانك شیر مادر در سطح استان فارس را سبب ارتقای سلامت نوزادان دانست و اظهار داشت: اهمیت به نوزادان و كودكان، معیار توسعه یافتگی كشور است.
بهادر با اشاره به اینكه هیچ جایگزینی برای شیر مادر وجود ندارد، به اهمیت مهر مادر و شیر مادر، بعنوان دو مولفه مهم در سلامت نوزادان اشاره نمود و اضافه كرد: امروزه با تبلیغات گسترده در زمینه مصرف شیر خشك و دیگر شیرها به جایگزینی شیر مادر، اهمیت تغذیه نوزادان با شیر مادر كمرنگ شده و لازم است به گذشته بازگردیم و راه اندازی بانكهای شیر مادر، تلاشی برای بسط امكان تغذیه نوزادان با شیر مادر است.
بهادر افزایش تغذیه با شیر مادر را سبب كاهش مرگ و میر نوزادان دانست و اظهار داشت: نوزادان آینده سازان میهن هستند و باید برای سلامت آنها كوشش كرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز در ادامه با اشاره به تاكید قرآن و احادیث دینی بر اهمیت تغذیه با شیر مادر، این امر را سبب پیش گیری از بسیاری بیماری ها دانست كه از هزینه های درمانی و روزهای بستری می كاهد.
دكتر عبدالرسول همتی - معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز راه اندازی این خدمت جدید را حاصل همكاری و همدلی دو حوزه بهداشت و درمان در استان دانست.
همتی اظهار داشت: این اقدام ارزشمند، گام موثری در كاهش مرگ و میر نوزادان و بهبود فرآیندهای درمانی آنها می شود.1398/05/10
00:57:16
5.0 از 5
4183
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است