ساخت ابزاری برای دویدن بدون ایجاد خستگی، راهكاری برای كمك به ورزشكاران مبتلا به سیاتیك

ساخت ابزاری برای دویدن بدون ایجاد خستگی، راهكاری برای كمك به ورزشكاران مبتلا به سیاتیك به گزارش مین فود محققان دانشگاه تهران به ساخت دستگاهی دست پیدا كردند كه بدون احتیاج به موتور و یا باتری و با ذخیره سازی انرژی، فرد را قادر می كند بدون احساس خستگی، مسافت طولانی را بپیماید و به قول آنها این وسیله می تواند برای ورزشكاران مبتلا به دردهای سیاتیكی مؤثر باشد.


رضوان نصیری، دانشجوی دكتری دانشگاه تهران و مجری طرح در گفتگو با ایسنا، گفت: در این طرح، موفق به ساخت اسكلت خارجی (exoskeletons) شدیم كه با استفاده از فنر و بدون احتیاج به موتور انرژی به دو پا منتقل می كند و بخشی از انرژی ناشی از دویدن را در فنر ذخیره می كند. این امر باعث می شود كه در زمان دویدن خستگی در طولانی مدت كاهش پیدا كند.
وی این اسكلت را قابل استفاده برای افراد دارای ناتوانی جسمی دانست و خاطرنشان كرد: این دستگاه برای كاهش مصرف انرژی و به تأخیر انداختن خستگی در هنگام دویدن طراحی شده است و افراد می توانند یك مسیر طولانی را با خستگی كمتری بدوند یا با صرف انرژی مشخصی، با سرعت بیشتری گام بردارند.
نصیری، طراحی این سیستم را بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از بدن انسان دانست و خاطرنشان كرد: استفاده از این اسكلت به هنگام دویدن، مصرف انرژی فرد را كاهش خواهد داد كه این امر به كاهش خستگی عضلات به خصوص در سرعت های بالا خواهد انجامید و برای گستره وسیعی از سرعت ها در هنگام دویدن كاربرد دارد؛ این در شرایطی است كه سایر اسكلت های خارجی غیرفعال تنها برای دویدن یا راه رفتن و در سرعتی خاص كاربرد دارند.
این محقق ساختار این اسكلت خارجی را بدون هیچ نوع موتور، باتری و یا سیستم الكترونیكی ذكر كرد و افزود: این سیستم با یك فنر ورقه ای در ساختار خود می تواند در هنگام دویدن، بخشی از انرژی یكی از پاها را ذخیره كرده و به پای دیگر منتقل كند. ازاین رو این وسیله با استفاده از روش استاندارد مورد تائید مجامع علمی، باعث كاهش مصرف انرژی 8 درصدی در هنگام دویدن می شود.
دانش آموخته دانشگاه تهران با اشاره به اینكه فنر ورقه ای این اسكلت خارجی، دو مفصل ران را به یكدیگر متصل می كند، افزود: این فنر ورقه ای با تبادل انرژی بین دو پا، از هدررفت انرژی جلوگیری كرده و انرژی در حال اتلاف در یك پا را به پای دیگر تزریق می كند.
نصیری، كاهش هزینه های ساخت نسبت به سایر نمونه اسكلت های خارجی را از دیگر مزایای این سیستم نام برد و اظهار داشت: هدف ما كاربرد این سیستم برای افراد دارای مشكل جسمانی است؛ چونكه انرژی كمی مصرف می كند، ضمن آنكه این افراد می توانند دویدن را تجربه كنند.
وی با اشاره به قابل استفاده بودن این سیستم برای ورزشكاران مبتلا به دردهای عضلانی و سیاتیكی، تصریح كرد: این دسته از ورزشكاران می توانند با استفاده از این اسكلت خارجی مبادرت به دویدن با درد كمتری كنند.
این طرح با هدایت دكتر مجید نیلی احمدآبادی عضو هیات علمی و با همكاری رضوان نصیری، ارژنگ احمدی و آرمین زارع دانش آموخته دانشگاه تهران اجرایی شد.
منبع:

1398/05/15
12:47:25
5.0 از 5
4652
تگهای خبر: آب , استاندارد , تجربه , درد
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است