تاثیر ازدواج فامیلی بر بیماری های نقص ایمنی، كشف سه ژن جدید مسئول بروز بیماری

رییس مركز تحقیقات نقص ایمنی خبر داد

تاثیر ازدواج فامیلی بر بیماری های نقص ایمنی، كشف سه ژن جدید مسئول بروز بیماری به گزارش مین فود رئیس مركز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه تهران با بیان این كه مطالعات انجام شده نشان داده است فراوانی بیماری های نقص ایمنی در كشورهای اروپایی و آمریكایی با میزان ازدواج خویشاوندی كمتر از یك درصد، برابر یك در ده هزار نفر است، اظهار داشت: پژوهش های مركز تحقیقات نقص ایمنی نشان داده است كه میزان ازدواج فامیلی در والدین كودكان مبتلا به نقص ایمنی در ایران بر حسب نوع نقص ایمنی بین ۵۸ تا ۷۸ درصد است.


دكتر اصغر آقامحمدی در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه بیماری های نقص ایمنی اولیه، گروه متنوعی از بیماری های ژنتیكی است كه به دلیل اختلال در سیستم دفاعی بدن انسان (بعلت موتاسیون در ژن های مسئول رشد و تكامل اجزای سیستم ایمنی ) به وجود می آیند، اظهار داشت: این بیماری ها منجر به افزایش استعداد مبتلا شدن به عفونت های مكرر، بیماری های اتوایمن و بدخیم در مبتلایان می شود.
وی اضافه كرد: مركز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشكی تهران تابحال بیشتر از ۸۰ طرح تحقیقاتی مصوب دانشگاه علوم پزشكی تهران را اجرا كرده است. یكی از تحقیقات ما در جهت شناخت علل ژنتیكی بیماری های نقص ایمنی است كه این تحقیق با همكاری علمی پژوهشی دانشگاه های هاروارد آمریكا و كارولینسكا سوئد در حال انجام می باشد و تابحال در آن حدود ۳۰۰ بیمار از نظر ژنتیكی و نقص مولكولی بررسی شدند و در نتیجه همكاری بین المللی در میان بیماران ایرانی بررسی شده تا كنون سه ژن جدید مسئول بروز نقص ایمنی كشف و شرح داده شده است. در مقاله ای كه این سه ژن جدید معرفی شده اند، محققین مركز تحقیقات نقص ایمنی به عنوان نویسندگان همكار مشاركت داشته اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان این كه مطالعات انجام شده نشان داده است فراوانی بیماری های نقص ایمنی در كشورهای اروپایی و آمریكایی با میزان ازدواج خویشاوندی كمتر از یك درصد برابر یك در ده هزار نفر است، اظهار داشت: پژوهش های انجام شده در مركز تحقیقات نقص ایمنی نشان داده است فراوانی بیماری های نقص ایمنی در ایران و كشورهای دیگر خاورمیانه بیشتر از كشورهای اروپایی و آمریكایی است.

اكثر بیماری های نقص ایمنی از پدر و مادر به كودكان منتقل می شود
آقامحمدی با تاكید بر این كه مطالعات نشان داده اغلب بیماری های نقص ایمنی، از پدر و مادر به بچه ها منتقل می شود، اظهار داشت: یكی از راهكارها این است كه خانواده ها به علل پرهیز از ازدواج های خویشاوندی آگاه شوند. اگر زوج خویشاوندی، خیلی اصرار داشتند كه با یكدیگر ازدواج كنند حتما پیش از ازدواج، مشاوره ژنتیك انجام دهند. ابتلای كودكان به بیماری های نقص ایمنی در آزمایش های پیش از ازدواج مشخص نمی گردد و باید با آزمایش های پیچیده و گران قیمت ژنتیكی بررسی شوند. امكان دارد در زوجی كه خویشاوند هستند ژن معیوب وجود داشته باشد و خود آنها هم اطلاعی از این مورد نداشته باشند.
این استاد دانشگاه افزود: تحقیقات انجام در مركز تحقیقات نقص ایمنی نشان داده است كه میزان ازدواج فامیلی در والدین كودكان مبتلا به نقص ایمنی در ایران بر حسب نوع نقص ایمنی بین ۵۸ تا ۷۸ درصد است. اساس بیماری های نقص ایمنی، معیوب بودن ژن است. گاهی امكان دارد پدرومادر هر دو سالم باشند ولی در خود كودك یك ژن مسئول در رشد و تكامل دستگاه ایمنی گرفتار موتاسیون شود و كودك مبتلا به نقص ایمنی شود.
آقامحمدی درباره عوامل محیطی اثرگذار بر مبتلا شدن به بیماری های نقص ایمنی اظهار داشت: عوامل گوناگونی مانند دارو ها، سوء تغذیه، عفونت های ویروسی، می توانند به طور ثانوی سبب اختلال در سیستم ایمنی شوند. به این گروه از بیماری ها، بیماری های نقص ایمنی ثانویه گفته می شود. سوء تغذیه شدید و عفونت های ویروسی مانند ویروس HIV سبب تضعیف عملكرد سیستم ایمنی و اختلال در بیگانه شناسی دستگاه ایمنی و در نتیجه سبب بروز عفونت های مكرر می شوند.
رییس مركز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار نمود: بروز بعضی عفونت های ویروس در مادران آبستن سبب بروز عفونت در جنین و ایجاد اختلال در در سیستم ایمنی نوزاد می شود.

نتایج تحقیقاتی درباه مبتلا شدن به سرطان بیماران گرفتار نقص ایمنی
وی همینطور اظهار نمود: نشانه های بالینی عمده در بیماران مبتلا به نقص ایمنی، عفونت های مكرر و مزمن است كه در ارگان های مختلف بویژه مجاری تنفسی، سرطان و یا بیماری های خودایمنی بیشتر است ولی نمی توان اظهار داشت كه بیماران نقص ایمنی حتما گرفتار ام اس می شوند اما باید بدانیم پایه و اساس ایجاد بیماری ام اس اختلال در ایمنی است. تحقیقاتی در زمینه سرطان داشتیم كه نتایج آن نشان داد سرطان های بدخیم در بیماران گرفتار نقص ایمنی نسبت به بقیه افراد جامعه بیشتر وجود دارد.
استاد ایمونولوژی بالینی دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره سیستم ثبت بیماری های مركز تحقیقات نقص ایمنی اظهار داشت: نخستین گزارش ثبت بیماران نقص ایمنی كه در سال ۲۰۰۲ در مجله journal clinical immunology منتشر گردید در برگیرنده ۴۴۰ بیماری بود كه در خلال سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۰ تشخیص داده شده بودند. گزارش دوم در سال ۲۰۰۶ با ثبت ۹۳۰ بیمار و گزارش سوم ثبت بیماران نقص ایمنی در سال ۲۰۱۳ با ثبت ۱۶۹۰ بیمار در همان مجله منتشر گردید. گزارش چهارم ثبت بیماران نقص ایمنی در سال ۲۰۱۸ با ثبت ۳۰۵۶ بیمار در مجله journal of clinical immunology انتشار یافته است.1398/06/30
15:35:34
5.0 از 5
4159
تگهای خبر: آب , ایمنی , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است