۳۶ میلیون نابینا در جهان، ۸۰ درصد نابینایی ها قابل پیشگیری

۳۶ میلیون نابینا در جهان، ۸۰ درصد نابینایی ها قابل پیشگیری مین فود: ابتلای 2 میلیارد نفر در دنیا به كم بینایی یا نابینایی و قابل پیشگیری بودن 80 درصد نابینایی ها همچون مباحث مطرح در مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بود.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی به همت مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی انجام شد.
ابتلای ۲ میلیارد نفر در دنیا به كم بینایی یا نابینایی در ابتدای این مراسم دكتر علیرضا رمضانی - عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به روند پیر شدن جمعیت كشور اشاره كرد: با افزایش جمعیت سالمندی شیوع بیماری هایی نظیر كاتاراكت، گلوكوم، رتینوپاتی دیابتی و... نیز افزایش یافته است كه در صورت عدم تشخیص و درمان بموقع منجر به نابینایی و كم بینایی می شود.
بگفته این استاد دانشگاه، طبق آخرین آمار جمعیتی معادل ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان مبتلا به كم بینایی یا نابینایی هستند كه از بروز نیمی از آنها می توان پیشگیری كرد. این افراد مبتلایان به كاتاراكت، گلوكوم، رتینوپاتی و... هستند كه در صورت پیشگیری یا تشخیص زودرس و درمان بموقع می توان از نابینایی آنها جلوگیری كرد.
وی با ذكر این مطلب كه ۸۲۶ میلیون نفر از جمعیت مذكور بالای ۵۰ سال و دارای ضعف بینایی هستند، اما از عینك استفاده نمی كنند، اظهار داشت: طبق سفارش سازمان جهانی بهداشت باید به دید نزدیك افراد در معاینه چشم بسیار توجه كرد؛ برای اینكه فردی كه دید نزدیك مناسبی ندارد قادر به انجام خیلی از فعالیت ها نیست.
رمضانی با بیان این مطلب كه حدود ۸۰ درصد از نابینایی ها قابل پیشگیری می باشند، اظهار داشت: در سال های اخیر به منظور پیش گیری از نابینایی و كم بینایی برنامه های خیلی از سوی سازمان جهانی بهداشت انجام شده است كه توجه به معاینات چشم در افراد دیابتی برای پیش گیری از رتینوپاتی دیابتی یكی از این موارد است.
وی در خاتمه سخنان خود نخستین گام در امتداد مراقبت از بینایی را برنامه ریزی برای معاینه بموقع چشم خصوصاً در افراد لطمه پذیر نظیر خردسالان، دانش آموزان، سالمندان و افراد دیابتی عنوان نمود.
در سراسر جهان ۳۶ میلیون نفر نابینا هستند در ادامه این مراسم دكتر محمد آسایی - مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی با بیان این مطلب كه طبق آخرین آمار ۳۶ میلیون نابینا و ۲۱۷ میلیون نفر كم بینا در جهان وجود دارد، اصرار كرد كه در صورت ادغام شدن مراقبت چشم به پكیج خدمات سلامتی كه توسط نظام سلامت به مردم ارائه می شود می توان از این موارد پیشگیری كرد.
بیش از ۸۰ درصد از مبتلایان به اختلالات بینایی در كشورهای فقیر زندگی می كنند وی ادامه داد: پیش بینی می شود كه تا سال ۲۰۵۰ شاهد افزایش آمار نابینایی و كم بینایی به میزان ۱، ۱ بیلیون نفر خواهیم بود كه ۸۹ درصد از این جمعیت در كشورهای با درآمد پایین یا متوسط زندگی می كنند و ۵۵ درصد آنان را زنان می سازند كه این امر حاكی از عدم وجود عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و معاینه چشم خصوصاً در گروه های لطمه پذیر است.
آسایی از دست دادن شغل، فقر، سقوط، افسردگی و... را بعضی از عوارض جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از نابینایی و كم بینایی برشمرد و به تبیین روند ارائه خدمات بهداشتی در نظام سلامت ایران پرداخت.
وی پوشش همگانی خدمات را به معنای دسترسی كافی و مناسب از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برشمرد و آموزش ارائه دهندگان صف مقدم خدمات در مراكز بهداشتی برای غربالگری اختلالات بینایی، ادغام مراقبت های چشمی با سطوح ارائه خدمات بهداشتی كشور، ارجاع صحیح بیماران، توانمندسازی مردم در مراقبت های چشمی را برای پیش گیری از بروز نابینایی و كم بینایی سفارش كرد.
سپس دكتر علیرضا مهدوی گزارشی درباب روند تكامل برنامه پیشگیری و كنترل دیابت در ایران و اقدامات صورت گرفته در این زمینه ارائه كرد و با اشاره به این كه با اطلاع رسانی های انجام شده امروزه ۷۰ درصد از مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه هستند، اشاره كرد: نقش فرد دیابتی در كنترل دیابت بسیار اهمیت دارد. الان ۱، ۵ میلیون بیمار دیابتی در سامانه سیب ثبت شده اند و تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار دارند.
در ادامه مراسم دكتر سید فرزاد محمدی - مدیر برنامه ملی پیش گیری از نابینایی و سلامت چشم گفت: ارتقای بهداشت و بهبود تغذیه موجب افزایش امید به زندگی و سن جمعیت در دنیا شده است، اما با مصرف دخانیات و الكل، تغذیه نامناسب و كم تحركی شاهد افزایش بیماری های غیرواگیر هستیم كه نابینایی نیز یكی از این بیماری ها به شمار می آید.
وی با اشاره به نقش مهم بینایی در سلامتی و زندگی افراد اظهار داشت: ۷۵ درصد یادگیری افراد با بینایی صورت می گیرد و ۶۶ درصد ناتوانی افراد مربوط به نابینایی می شود. طول عمر افرادی كه مبتلا به اختلال بینایی هستند كاسته می شود و افسردگی، خودكشی، سقوط و شكستن اندام ها در افراد نابینا بیشتر است.
بگفته محمدی، در پنج سال قبل پیرچشمی به شكل فزاینده ای افزایش یافته و باید توجه داشت كه فرد ۶۵ ساله بدون عینك در فاصله نزدیك نابینا و ناتوان است و به عینك نیاز دارد؛ برای اینكه دید نزدیك جهت زندگی سالم بسیار اهمیت دارد.
۴۲۵ میلیون نفر دیابتی در جهان وجود دارد در ادامه مراسم دكتر كامران نیكوسخن - مدیر عامل انجمن دیابت ایران و رئیس فدراسیون بین المللی دیابت در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه درمان بیماران دیابتی در جهان اظهار داشت: ۴۲۵ میلیون نفر دیابتی در جهان وجود دارد و هر ۸ ثانیه یك نفر به سبب این بیماری فوت می كند.
اهمیت توانمندسازی بیمار در درمان دیابت وی با اشاره به این كه در درمان نوین دیابت، بیمار نقش اصلی را در درمان خود ایفا می كند و پزشك فقط آموزش دهنده است، اظهار داشت: امروزه اساس درمان دیابت بر پایه آموزش، تغذیه سالم و ورزش صورت می گیرد و درمان دارویی رتبه آخر را دارد. توانمندسازی بیمار در درمان دیابت بسیار مهم می باشد و توانمندسازی بیمار از آموزش شروع شده و به آموزش نیز ختم می شود.
نیكوسخن با تاكید بر اهیمت آموزش خودمراقبتی به بیمار و كنترل روزانه قند خون اشاره كرد: برمبنای اعلام فدراسیون جهانی دیابت ۹۸ درصد از درمان دیابت بر عهده خود بیمار است و نقش تیم درمان فقط دو درصد است.
وی با اشاره به این كه كنترل روزانه قند خون و آموزش خودمراقبتی به افراد دیابتی می تواند تا ۶۰ درصد خطر بروز رتینوپاتی دیابتی و نابینایی را در فرد كم كند، اظهار داشت: در جهان ۱۴۵ میلیون نفر مبتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند كه وضع ۴۵ میلیون نفر آنان بسیار وخیم است.
دكتر شایسته خلیلی - فوق تخصص غدد نیز در این گردهمایی با تاكید بر این كه آموزش بیمار اساس درمان است با اشار به مطالعات انجام شده در كشور اشاره كرد: ۳۷ درصد از بیماران دیابتی از رتینوپاتی رنج می برند.
۳۷ درصد جمعیت دیابتی تهران به رتینوپاتی مبتلا هستند دكتر سیامك مرادیان - فوق تخصص شبكیه چشم نیز در این مراسم گفت: دیابت یك معضل بهداشتی و رتینوپاتی دیابتی یكی از مهمترین عوارض دیابت و شایع ترین علت نابینایی است. ۶۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت بعد از ۲۰ سال گرفتار رتینوپاتی می شوند و ۳۷ درصد جمعیت دیابتی تهران به رتینوپاتی مبتلا هستند كه در خیلی از موارد قابل پیشگیری است.
وی با تاكید بر ضرورت معاینه چشم در بیماران دیابتی سفارش كرد: تمام مبتلایان به دیابت نوع یك بعد از تشخیص بیماری باید مورد معاینه چشم قرار گیرند. بیماران دیابتی نوع ۲ نیز باید بعد از تشخیص و بعد از آن نیز هر ۲ سال یكبار حتما تحت معاینات چشم پزشكی از نظر رتینوپاتی دیابتی قرار گیرند. افراد دیابتی پرخطر و بچه های دیابتی و زنان حامله دیابتی نیز باید معاینات چشمی را طبق سفارش پزشك مرتبا انجام دهند.
منبع:

1398/07/20
15:06:58
5.0 از 5
4344
تگهای خبر: برنامه , برند , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است