تاثیر تریاك بر بروز شش سرطان مرگبار

معاون وزیر بهداشت هشدار داد

تاثیر تریاك بر بروز شش سرطان مرگبار مین فود: رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان تاثیر قطعی مصرف تریاك در بروز شش نوع سرطان برمبنای شواهد قوی علمی، نسبت به افزایش 86 درصدی خطر بروز مرگ بر اثر بیماری با مصرف مستمر تریاك آگهی داد و خواهان توقف هر چه سریعتر تبلیغات درباره تاثیرات درمانی تریاك شد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده، ایران را به دلیلهای تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی (همسایگی با افغانستان بعنوان بیشترین كشت دهنده خشخاش جهان)، پرمصرف ترین كشور دنیا در ماده مخدر تریاك دانست و اظهار داشت: حداقل ۱۰ درصد ایرانی ها بالای ۴۰ سال به صورت «تفننی، تفریحی یا مستمر » تریاك مصرف می كنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، همین طور تریاك را پرمصرف ترین ماده مخدر در میان سوء مصرف كنندگان مخدرها در ایران نام برد و اظهار داشت: تریاك، ۶۹ درصد مواد مخدر مصرف شده در كشور را تشكیل می دهد و بعد از آن هروئین و سپس شیره مصرف بیشتری دارند.
وی بیشترین میزان مصرف تریاك در ایران را ۱۸ درصد در استان گلستان و كمترین را یك درصد در شهرهای روانسر و شبستر اعلام نمود.

متوسط سنی مصرف كنندگان مواد مخدر
ملك زاده، در ادامه به ذكر برخی مشخصات سوء مصرف كنندگان در ایران پرداخت و با اشاره به این كه متوسط سن شروع مصرف مواد مخدر در ایران ۲۲ سال و متوسط سنی مصرف كنندگان، ۳۳ سال است، اظهار داشت: ۹۰ درصد مصرف كنندگان مواد مخدر، مرد، ۵۰ درصد متاهل و ۸۰ درصد شاغل هستند.
بگفته وی، همین طور ۴۰ درصد معتادان تزریقی دارای سابقه زندان هستند. ۲۰ تا ۲۵ درصد مصرف كنندگان مواد تزریقی در كشور، آنرا با هدف استفاده دارویی، ۲۰ تا ۲۵ درصد در تمام عمر و ۱۰ تا ۱۵ درصد نیز طی ماه های اخیر مصرف كرده اند.

اهداف و اشكال مختلف مصرف تریاك در جهان
وی در ادامه، با اشاره به اشكال و اهداف مصرف تریاك اظهار داشت: تریاك گیاهی است كه از لاتكس (كه ۱۲ درصد آنرا مرفین تشكیل می دهد) به دست می آید و به اشكال طبیعی (خام، شیره و سوخته تریاك)، طبیعی و نیمه مصنوعی ( داروهایی مانند مرفین، كدئین، هیدروكودون و اكسی كدون ) و مصنوعی ( داروهایی مانند فنتانیل، آنالوگ های فنتانیل و ترامادول و در ایران، عموما متادون) مصرف می شود.

مرگ سالانه ۱۱۰ هزار نفر بر اثر مصرف داروهای مخدری در جهان
ملك زاده در این زمینه اضافه كرد: Opioids مجموعه داروهای مخدری است كه برای كاهش و تسكین دردهای ناشی از بیماری ها و سرطانها كاربرد دارند؛ اما گاهی از این داروهای مخدر، استفاده های غیرمجاز و غیرقانونی می شود و عواقب آن خودرا در اشكال: اور دوز (مصرف بیشتر از حد) خودكشی، صدمات و آسیبهای جسمی، تصادفات، مبتلاشدن به بیماری های عفونی (اچ آی وی / ایدز، هپاتیت سی و...) و بیماری های غیرواگیر مزمن نشان میدهد ؛ بطوریكه بیشتر از ۴۰ میلیون نفر در جهان قربانی استفاده غیرمجاز از مجموعه داروهای مخدر هستند و سالانه ۱۱۰ هزار نفر جان خودرا به این دلیل از دست می دهند.
وی اظهار داشت: هم اكنون كشورهای آمریكا، كانادا، اتریش، بلژیك، ایسلند، دانمارك، هلند، سوئد، اسپانیا، رژیم اشغالگر قدس، ۱۰ كشور اول جهان در استفاده از داروهای ضد درد مخدری ( مصرف به ازای هر یك میلیون نفر در روز) هستند.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت همین طور آمریكا، آلمان، استرالیا، كانادا، بلژیك، هلند، ایسلند، دانمارك، رژیم اشغالگر قدس و سوئد را كشورهای مواجه با بیشترین تغییرات افزایشی مصرف مجموعه داروهای مخدری معرفی نمود و اظهار داشت: در آمریكا درباره مصرف داروهای مخدری، وضعیت اضطرار اعلام شده است؛ بطوریكه Opioids (مجموعه داروهای مخدری) از سال ۲۰۰۱ تا كنون، ۳۰۰ هزار نفر را در این كشور به كام مرگ برده و پیش بینی می شود تا یك دهه آینده، بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر به این تعداد افزوده شود.


تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاك» هر چه سریعتر متوقف شود!
استاد ممتاز بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، یكی از علل ریشه دار مصرف تریاك را باورهای كاملا غلط درباره درمان كنندگی و شفابخشی این ماده مخدر دانست و اظهار داشت: باورهای تاریخی نسبت به خاصیت درمانی مواد مخدر خام، تا آن جا بوده كه پزشكان در گذشته های دور، جزوی از مبلغان مصرف تریاك بوده اند. یك قرن پیش، ادعا شده بود كه ۱۵ درصد پزشكان آمریكایی معتاد به تریاك هستند.
وی ادامه داد: در كتاب «قانون» ابن سینا نیز به مفید بودن تریاك برای درمان بیماری اشاره شده است. در ایران، استعمار انگلیس با تبلیغ مصرف تریاك، اعزام دلالان به مناطق مختلف كشور، مصرف تریاك را بعنوان ماده ای مفید برای بدن، به مردم آموزش داد و با ذكر خواص پزشكی تریاك، آنرا داروی ضد درد و درمان بیماری های گوناگون معرفی نمود. هم اكنون هنوز هم برخی از اطبای سنتی، بیماران را برای درمان دردها به مصرف تریاك ترغیب می كنند كه لازم است تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاك» هر چه سریعتر متوقف شود!
وی ادامه داد: برخی باورهای عمومی نادرست هم، از علل مصرف تریاك است ؛ باورهایی كه استفاده طولانی مدت تریاك را سبب طول عمر، كاهش دردهای جسمانی، پیشگیری كننده از افزایش قند خون، ضد بیماری سرطان، دارویی برای آرام كردن و خواباندن كودكان، كاهش فشارهای عصبی و حتی كاهش ترس و افزایش توان جسمی می داند كه مطالعات دقیق علمی تمام این باورها را باطل می دانند.

استفاده غیرقانونی ۲۸ میلیون نفر از تریاك در جهان طی سال ۲۰۱۵
بگفته ملك زاده اما، تریاك، صرف نظر از مصرف غیرمجاز با اهداف دارویی و نیز شفابخشی، متاسفانه دارای استفاده بالایی به اشكال تفریحی، تفننی و دائمی هم هست.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، بعنوان نمونه، به آماری در سال ۲۰۱۵ اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۲۸ میلیون نفر در سراسر جهان، از تریاك و مشتقات آن استفاده غیرقانونی كرده اند. بیشترین مصرف كنندگان (۶ تا ۱۵ میلیون نفر) در آسیا و سپس در اروپا (۶ میلیون نفر) هستند و آمریكا، افریقا و اقیانوسیه ( سه میلیون نفر) در رتبه های بعدی مصرف قرار دارند.

با وجود كاهش جهانی، مصرف تریاك در ایران همچنان بالاست
بگفته وی، هر چند كه تلفیقی از عوامل شامل ورود قوانین جرم شناسانه به مصرف مواد مخدر همچون تریاك، برچسب اختلالات روانی به مصرف كنندگان مواد كه بار اجتماعی برای آنها به همراه داشته و نیز افزایش دسترسی به داروهای روانگردان از میزان مصرف تریاك در جهان بسیار كاسته است، اما استفاده از تریاك در ایران همچنان بالاست.
ملك زاده تصریح كرد: با وجود سابقه طولانی مصرف تریاك در جهان، تا دو دهه پیش، هیچ مطالعه علمی جدی و آینده نگری در مورد تاثیر این ماده مخدر پرمصرف بر بیماری های مزمن غیرواگیر شایع، همچون سرطان و بیماری های قلبی عروقی انجام نشده بود. با این وجود، مطالعات اپیدمیولوژیك گذشته نگر جهان (حداقل سه مطالعه) درباره ارتباط مصرف تریاك با سرطان، نشان دهنده افزایش دو برابری خطر بروز سرطان با مصرف این ماده مخدر است.

اعلام جهانی «سرطانزایی تریاك » در آینده ای نزدیك از طرف آژانس بین المللی تحقیقات سرطان

بگفته مجری اصلی مطالعه ۵۰ هزار نفری كوهورت گلستان، در شرایطی كه فقدان مطالعات آینده نگر معتبر و قابل استناد جهانی درباره «تاثیر مصرف طولانی مدت تركیبات مواد مخدر بر بروز سرطان و بیماری های قلبی عروقی»، به شدت احساس می شد، مطالعه كوهورت گلستان، بعنوان مهمترین و بزرگترین مطالعه جهان در این زمینه (به دلیل حجم بالای كل شركت كنندگان با تنوع قومی، دارا بودن بیشتر از ۸ هزار مصرف كننده تریاك در میان افراد شركت كننده، پیگیری طولانی مدت ۱۵ ساله نمونه ها ) توانست اطلاعات دقیق و معتبری درباره تعداد زیادی از جمعیت عمومی (كه تركیبات مواد مخدر را حتی به میزان كم - در حد نیم گرم - اما طولانی مدت مصرف كرده اند ) و نه جمعیت خاص، عرضه نماید و فرصتی بی نظیر برای موسسات بین المللی ( NIDA، NIAAA، NCI، INSERM، IARC)، مركز ملی مطالعات اعتیاد ایران ( INCAS) و مراكز تحقیقات ژنتیك ایران و جهان (برای بررسی تاثیر ژن ها بر گرایش به مصرف مواد مخدر و پیش گیری از آن) فراهم آورد.
وی ادامه داد: یافته مهم حاصل از مطالعه كوهورت گلستان، جهت اعلام رسمی و جهانی سرطانزایی تریاك، توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

افزایش ۸۶ درصدی خطر مرگ بر اثر بیماری با مصرف مستمر تریاك
ملك زاده، سپس به تشریح نتایج مطالعه كوهورت گلستان درباره ارتباط بیماری ها و مرگها با مصرف طولانی مدت تریاك پرداخت و اظهار داشت: نتایج این مطالعه نشان داد: مصرف مستمر تریاك، خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی عروقی، سرطانها و بیماری های تنفسی را تا ۸۶ درصد بالا می برد.

احتمال دو برابری مصرف كنندگان تریاك در مبتلاشدن به سرطان
استاد ممتاز بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، درباره میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های در رابطه با مصرف مستمر تریاك اظهار داشت: در این مطالعه ۱۷ درصد شركت كنندگان ( ۸ هزار و ۴۸۷ از مجموع ۵۰ هزار شركت كننده) با میانگین سنی ۵۳ سال كه متوسط سن شروع مصرف تریاك در آنها ۳۹ سال بوده، مصرف طولانی مدت (بیش از ۱۲ سال) تریاك را گزارش كردند.
وی با تاكید بر قوت شواهد علمی ارائه شده در مطالعه كوهورت گلستان درباره تاثیر تریاك بر بروز سرطان اظهار داشت: حتی خوداظهاری افراد در زمینه مصرف تریاك، با آزمایش ادرار آنها باردیگر مورد بررسی قرار گرفت.
ملك زاده با اشاره به ثبت حدود ۸ هزار مرگ در میان ۵۰ هزار شركت كننده ۴۰ تا ۷۵ سال مطالعه كوهورت گلستان، ۱۵۷۰ مرگ را ناشی از سرطانها و بیشتر از ۵۴ درصد مرگهای ناشی از سرطانها را مربوط به سرطانهای گوارشی اعلام نمود و در ادامه اظهار داشت: نتایج این مطالعه اثبات كرد كه شانس مبتلاشدن به سرطان افراد مصرف كننده تریاك دو برابر دیگران است.


افزایش سرطان مغز با مصرف تریاك
وی به استناد نتایج مطالعه كوهورت گلستان، مصرف تریاك را در بروز حداقل شش نوع سرطان موثر دانست و این سرطان ها را «مری، معده، لوزالمعده، ریه، مثانه و حنجره » برشمرد و اضافه كرد: حتی مشاهده شد كه مصرف تریاك در بروز سرطان مغز هم موثر است و این نوع سرطان در استان گلستان به تدریج افزایش یافته است.

تریاك چگونه سبب ایجاد سرطان می شود؟
مجری اصلی مطالعه كوهورت گلستان درباره چگونگی تاثیر تریاك در بروز سرطان ها اظهار داشت: شواهد علمی اثبات نموده است كه مواد مخدر بوسیله اختلال در عملكرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه مبتلاشدن به سرطان را بیشتر می كند و در ارگانهای مختلف بدن موثر است.
دكتر ملك زاده اضافه كرد: بخش مهم دیگر مطالعه كوهورت گلستان در زمینه تاثیر تریاك بر بروز سرطان، بررسی غلظت PAH (هیدروكربن های آروماتیك چند حلقه ای) موجود در دود تریاك، در بافتهای سرطانی مبتلایان شركت كننده بوده است. شواهد ما نشان داد كه غلظت PAH در بافتهای سرطانی نسبت به بافتهای دیگر بالاتر بوده، اما نكته مهم آن كه در بافت های سرطانی مصرف كنندگان تریاك، حتی تا ۲۵ برابر بیشتر است.

تریاك خالص هم كاملا سرطانزاست!
محقق بین المللی سرطان، در پاسخ به كسانی كه معتقدند مصرف تریاك خالص سبب بروزسرطان نمی گردد، اظهار داشت: تریاك ماده مخدر گرانی است و به همین دلیل، تریاك های مورد استفاده، ناخالصی هایی مثل شن، گل، سرب و... دارند؛ بدین سبب ما در مطالعه كوهورت گلستان، این سوال را نیز مطرح كردیم كه «ناخالصی های تریاك چه ارتباطی با سرطانزایی آن دارند و آیا تریاك خالص هم سرطانزاست؟» كه بررسی های ما نشان داد ماده سرطانزا، دقیقا در تریاك خالص است و این تصور كه تریاك خالص سرطانزا نیست، كاملا نادرست است.

تریاك از سیگار هم سرطانزاتر است
رهبر مطالعه جهانی سرطان مری، در مقایسه تاثیر مصرف تریاك و سیگار در بروز سرطان اظهار داشت: نتایج مطالعه كوهورت گلستان نشان داد كه تریاك ماده ای بسیار قویتر از سیگار در سرطانزایی و مرگ و میر ناشی از آن است و تاثیر تریاك حتی در بروز سرطان حنجره هم، از سیگار بیشتر است.
وی با اشاره به این كه تمام شواهد علمی حاصله بر پرهیز كامل از مصرف طولانی مدت تریاك برای پیش گیری از بروز سرطان تاكید دارند اضافه كرد: باید برای رفع باورهای غلط درباره تاثیرات مثبت تریاك تلاش فراوان كرد؛ برخی بیماران دیابتی كه تریاك را برای كاهش قند خون مصرف می كنند، باید بدانند طبق مطالعه ما افراد دیابتی مصرف كننده تریاك، عمر كوتاهتری از سایر بیماران دیابتی داشته اند و دچارمرگ زودرس شد ه اند؛ هر چند كه تریاك ممكنست قند خون آنها را به میزان جزئی كم كند.
مجری مطالعه كوهورت گلستان در همین زمینه به ذكر مثالی پرداخت و اظهار داشت: در استان گلستان با افراد ۱۷ - ۱۸ ساله ای مواجه شدیم كه در اوج جوانی، گرفتار سرطان مری شده بودند؛ چونكه مادران برای آرام یا خواب كردنشان در كودكی، به آنها تریاك خورانده بودند.

سهم بالای مصرف تریاك در مرگ های ناشی از بیماری های قلبی عروقی
ملك زاده در ادامه، به تاثیر مصرف تریاك بر بیماری های قلبی عروقی و مرگهای ناشی از آن پرداخت و با اشاره به ثبت بیشتر از ۸ هزار مرگ كلی در طول اجرای مطالعه كوهورت گلستان اظهار داشت: بیشتر از ۳ هزار مورد ازمجموع مرگ های ثبت شده، ناشی از بیماری های قلبی عروقی بوده كه از این تعداد (مرگهای قلبی عروقی)، یكهزار مرگ (بیش از ۱۰ درصد) با مصرف طولانی مدت تریاك مرتبط بوده اند. این رقم در مقایسه با بیشتر از ۴۷۰ مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی غیرمرتبط با تریاك، سهم بالایی است.

تاثیر مصرف تریاك در مرگ به سبب سیروز كبدی
او همینطور به آمار بسیار هشدارآمیز دیگری در همین زمینه اشاره نمود وگفت: شانس سكته قلبی و مغزی كسانی كه تریاك را به مدت طولانی مصرف می كنند، دو برابر دیگران است.
ملك زاده تعداد مرگهای ناشی از سیروز كبدی در مصرف كنندگان تریاك مطالعه كوهورت گلستان را نیز بیشتر از ۱۰۰ مورد و رقمی قابل توجه اعلام كرد!
به گزارش پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، مجری مطالعه كوهورت گلستان درانتها با اشاره به پیچیدگی عوامل و راهكارهای كاهش مصرف مواد مخدر، به ویژه تریاك اشاره كرد: یكی از راهای موثر، پیشگیری با انجام تحقیقات ژنتیكی و شناسایی ژن های موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر است تا بتوان بر پایه نتایج آنها، داروهای نوآورانه درمان اعتیاد تولید كرد. تلاش گسترده برای تغییر باورهای فرهنگی درباره تاثیرات درمانی تریاك و افزایش سطح آگاهی عمومی درباره بیماری زایی این ماده مخدر، توسعه كلینیك های درمان اعتیاد، تقویت هر چه بیشتر امنیت مرزها برای جلوگیری از ورود مواد مخدر و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم نیز در كاهش و پیش گیری از مصرف مواد مخدر لازم است.
منبع:

1398/09/10
20:57:34
5.0 از 5
4616
تگهای خبر: ایمنی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است