كاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری

كاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری مین فود: یك مطالعه جدید حاكیست افراد چاقی كه تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته اند، كمتر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان پوست همچون ملانوما هستند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، در حالیكه ملانوما تنها یك درصد از موارد مبتلاشدن به سرطان پوست را تشكیل می دهد اما بیشترین مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان پوست را شامل می شود.
بااینكه دانشمندان عوامل خطر در رابطه با ملانوما را مواردی همچون پوست روشن، سابقه خانوادگی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می دانند اما معلوم نیست چرا میزان مبتلایان به این بیماری در حال افزایش می باشد.
با عنایت به این كه چاقی خطر بروز بعضی از سرطان ها را زیاد می كند، متخصصان به بررسی این مورد كه آیا چاقی منجر به افزایش ریسك مبتلاشدن به ملانوما نیز می شود یا خیر، پرداخته اند.
یك مطالعه سوئدی در سال ۲۰۰۹ میلادی نشان داد كه خطر مبتلاشدن به سرطان در زنان چاقی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار گرفته اند، كاسته می شود اما این مطالعه خطر مبتلاشدن به سرطان پوست و بیماری ملانوما را بطور خاص بررسی نكرده بود.
بدین منظور یك تیم تخصصی در تلاش جهت بررسی ارتباط بین جراحی لاغری و سرطان پوست مجموعه داده های این مطالعه را باردیگر مورد بررسی قرار داده اند.
بطور كلی تجزیه و تحلیل جدید شامل داده هایی از ۲۷۰۰ فرد مبتلا به چاقی بوده است كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار گرفته و ۲۰۴۰ شركت كننده كه چاقی داشتند اما فقط در مراكز مراقبت های بهداشتی اولیه تحت درمان معمول مانند مشاوره در مورد شیوه زندگی قرار گرفتند.
در این پیگیری ۱۵ ساله افرادی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار داشتند، بطور متوسط ۲۱.۶ كیلوگرم از دست داده بودند و گروه دیگر وزن حدودا ثابت یا حدود ۳ كیلوگرم افزایش یا كاهش وزن داشتند.
در این چند سال ۲۳ نفر در گروهی كه تحت جراحی قرار گرفته بودند به سرطان بدخیم پوست، سرطان سلول سنگفرشی یا ملانومای بدخیم مبتلا شدند و در گروه مقابل ۴۵ نفر به این بیماری مبتلا شدند. متخصصان دریافتند كه بیشترین تفاوت بین این دو گروه مربوط به ملانومای بدخیم است. در گروه كنترل ۲۹ مورد از این بیماری وجود داشت، در حالیكه در گروه جراحی فقط ۱۲ مورد مبتلاشدن دیده می شد كه این به معنای كاهش ۵۷ درصدی خطر ملانوما در صورت انجام جراحی كاهش وزن می باشد.
این شواهد نشان داده است چاقی عامل خطر جدی برای سرطان پوست به حساب می آید، هرچند متخصصان معتقدند كه برای درك مكانیسم های مهم ارتباط بین چاقی و سرطان پوست باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.
یك نظریه مربوط به التهاب است. متخصصان توضیح می دهند كه "چاقی منجر به التهاب مزمن سیستمیك می شود كه می تواند یك محیط مناسب برای رشد تومور باشد. عوامل سبك زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی پس از جراحی نیز امكان دارد به توضیح این ارتباط كمك كنند.
هم چنین چاقی با یك سبك زندگی بی تحرك همراه می باشد كه خود با افزایش بروز سرطان و مرگ و میر در ارتباطست. به دنبال جراحی كاهش وزن افراد امكان دارد سطح فعالیت بدنی خودرا بالا برند كه به نوبه خود خطر سرطان را می كاهد.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، بطور خلاصه یافته های این مطالعه نشان داده است كه میزان بروز ملانوما بطور قابل توجهی در بیماران چاق بعد از جراحی كاهش وزن، افت می كند.
منبع:

1398/10/14
21:54:28
5.0 از 5
4762
تگهای خبر: برند , بیمار , بیماری , چاقی
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است