تصویب معافیت سربازی فرزند ذكور خانواده های اهداكننده عضو در كمیسیون بهداشت مجلس

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان خبر داد

تصویب معافیت سربازی فرزند ذكور خانواده های اهداكننده عضو در كمیسیون بهداشت مجلس به گزارش مین فود مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ضمن تقدیر از تصویب معافیت از سربازی یكی از فرزندان ذكور خانواده های اهداكننده عضو در كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: یك فرد مرگ مغزی می تواند جان یك تا هشت نفر را از مرگ حتمی و یك تا 53 نفر را هم از معلولیت نجات دهد.دكتر كتایون نجفی زاده در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه بیمار مرگ مغزی انسان فوت شده ای است كه سلول های مغزی اش مرده اند و در حال تخریب هستند، اظهار داشت: این درحالیست كه ضربان قلب این فرد به بركت باتری اتوماتیكی كه خداوند در قلب انسان قرار داده و دستگاه های تنفسی كه می توانند كار اكسیژن رسانی را به صورت مصنوعی پس از مرگ سلول های مغزی و توقف تنفش ادامه دهند، برای چند روز ادامه می یابد و در نتیجه به سبب وجود گردش خون، اعضای این فرد طی چند روز فاسد نمی شوند.

وی اضافه كرد: حداكثر دو هفته امكان دارد كه با این مراقبت ها بتوان تپش قلب یك فرد مرگ مغزی را نگه داشت. این درحالیست كه خانواده در شرایط بسیار سختی قرار دارد؛ چونكه عزیزشان تا روز گذشته كنارشان بوده، اما حالا به آنها می گویند كه كسی كه ضربان قلبش ادامه دارد و بوسیله دستگاه نفس می كشد، گرفتار مرگ مغزی شده است و اعضایش را اهدا كنند و باور كنند كه عزیزشان فوت شده است.

نجفی زاده افزود: اهدای اعضای فردی كه گرفتار مرگ مغزی شده، تصمیم بسیار سختی برای خانواده ها است و خانواده در شرایط بسیار سختی قرار دارد. خانواده هایی كه در این شرایط سخت تصمیم درست را گرفته اند، موجب باقی ماندن اعضای عزیزشان در كره خاكی و نجات بخش زندگی بیماران نیازمند پیوند شده اند. بیمارانی كه روزی هفت تا ۱۰ نفر از آنها را به سبب نرسیدن عضو در كشور از دست می دهیم. خانواده های اهداكننده عضو شایسته تقدیرند و هركاری برایشان انجام دهیم، كم است. هركس انسانی را نجات دهد، گویی همه انسان ها را نجات داده است و تصور كنید كه یك فرد مرگ مغزی می تواند جان یك تا هشت نفر را از مرگ حتمی نجات دهد و یك تا ۵۳ نفر را هم از معلولیت نجات دهد.

وی با اشاره به اینكه برای تقدیر از این خانواده ها اقدامات زیادی در كشور انجام شده است، اظهار داشت: مراسم جشن نفس در تهران و شهرستان ها از خانواده های اهداكننده تقدیر می نماید. تخصیص مقبره رایگان از طرف شهرداری تهران و سایر استان های كشور اقدام دیگری است تا به خانواده ها نشان دهیم كه جامعه متوجه است كه آنها چه تصمیم سختی را گرفته اند و متوجه شوند كه جامعه خود و سلامتش را مدیون این خانواده ها می داند.

نجفی زاده با اشاره به اقدام كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب طرح معافیت از سربازی یكی از فرزندان ذكور خانواده های اهداكننده عضو را به جا دانست و اظهار داشت: این اقدام نشان دهنده سپاس این جامعه از خانواده های اهداكننده عضو است. خانواده هایی كه طبق تحقیقاتی كه انجمن اهدای عضو انجام داده است، در ۳۸ درصدشان سرپرست خانواده از بین رفته به شدت نیازمند ایجاد شغل و درآمد برای سایر افراد خانواده هستند. معاف شدن یكی از فرزندان ذكور فرد مرگ مغزی كمك بسیار بزرگی به این خانواده هاست تا بتوانند روی پای خودشان بایستند و بتوانند نبود آن فرد از دست رفته را جبران كنند. این حركت اقدامی شایسته است كه می تواند قدرشناسی جامعه از این حركت بزرگ را به این افراد نشان دهد.

وی اشاره كرد: در جلسه كارشناسی كه با كارشناسان مركز تحقیقات مجلس شورای اسلامی برگزار شد، توضیحات لازم دراین زمینه به آنها داده شد و اهمیت این مطلب و نقش بسزایی كه این اقدام می تواند در قدردانی از این خانواده ها داشته باشد، توضیح داده شد. مسئولین نظام وظیفه و معاون حقوقی نظام وظیفه و مسئولین وزارت بهداشت هم در این نشست حضور داشتند و بحث مفصلی دراین زمینه انجام شد. همه جنبه های این اقدام مورد بررسی قرار گرفت. ان شاءالله با تصویب كامل این طرح در شورای امنیت ملی و صحن علنی مجلس و در نهایت در شورای نگهبان بتوانیم قدرشناسی ملت را از این خانواده ها نشان دهیم و به مردم نشان دهیم كه خانواده فرد مرگ مغزی و خود فرد مرگ مغزی قهرمان هستند. قهرمانانی كه با نجات زندگی بیماران موجب سلامت بخشیدن به جامعه می شوند. بیمارانی كه روزانه هفت تا ۱۰ نفرشان را به سبب نرسیدن عضو از دست می دهیم و همه به خوبی می دانند كه یك فرد بیمار در یك خانواده، معادل تخریب انرژی آن خانواده و بار سنگین روحی، روانی و مادی به خانواده است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان اشاره كرد: با این اقدام بزرگ و ایثارگرانه جامعه از این دفعه رها می شود. ثابت شده است كه هزینه پنج ساله یك پیوند هفت برابر از هزینه پنج ساله دیالیز در بیماران نیازمند پیوند كلیه كمتر است. بنابریان می توان تصور كرد كه بجای اینكه بیماران مان را دیالیز نماییم و از مناطق دور و صعب العبور بخواهند خودشان را هفته ای سه مرتبه به مراكز دیالیز برسانند و دغدغه بسیار زیاد دولت همیشه این باشد كه دستگاه دیالیز خریداری شود و در دسترس بیماران باشد كه همیشه كمبودش وجود دارد، با تشویق خانواده ها به این حركت قهرمانانه موجب شویم كه جامعه در سلامت بیشتری به سر برد.

وی درانتها اظهار داشت: امیدوارم شاهد روزی باشیم كه هیچ بیمار نیازمند پیوندی در فهرست انتظار پیوند از دست نرود و با نشان دادن سپاس جامعه از خانواده های ایثارگر اهداكننده عضو بتوانیم روزی را ببینم كه هیچ فرد مرگ مغزی اعضای ارزشمندش را با خود زیر خاك نبرد.

منبع:

1398/11/03
20:22:00
5.0 از 5
4719
تگهای خبر: بیمار , خرید , درد , دستگاه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است