قلب نوجوان ۱۵ساله در سینه پسربچه ۹ ساله بعلاوه عكس

انتقال هوایی سیزدهمین قلب اهدایی از رشت به تهران؛

قلب نوجوان ۱۵ساله در سینه پسربچه ۹ ساله بعلاوه عكس به گزارش مین فود رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از انجام سیزدهمین عملیات هوایی اهدا و انتقال عضو از رشت به تهران اطلاع داد.دكتر مهدی شادنوش در گفتگو با ایسنا، از انجام سیزدهمین عملیات هوایی اهدای عضو در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این عملیات امروز بامداد شروع شد و قلب یك پسربچه ۱۵ ساله كه به علت تصادف گرفتار مرگ مغزی شده بود، به پسربچه ۹ ساله ای كه مدت ها در بخش اطفال بیمارستان شهید رجایی بستری بوده، در این بیمارستان (شهید رجایی تهران) پیوند شد.

وی با اشاره به اینكه كبد و كلیه های این فرد در رشت پیوند شد، اضافه كرد: قلب این فرد از راه هوایی به تهران منتقل شد و سپس از راه هلی كوپتر به بیمارستان شهید رجایی انتقال یافت. هم اكنون عمل پیوند قلب در بیمارستان شهید رجایی تهران در حال انجام می باشد و حدود یك ساعت تا یك ساعت و نیم دیگر عمل پیوند به اتمام می رسد.

شادنوش افزود: تابحال از استان های یزد، گیلان، بوشهر، رشت و تبریز انتقال هوایی عضو انجام شده است. ازاین رو تابحال شش عملیات هوایی اهدای عضو از یزد، دو مورد از بوشهر، دو مورد از تبریز و چهار مورد از رشت به تهران انجام شده است. حال از استان های دیگر هم خواسته ایم كه مراقبت كنند تا حد امكان هیچ عضو مفید و قابل پیوندی به خاك سپرده نشود و حتی اگر مشكلی در انتقال عضو وجود دارد، با هماهنگی در سطح وزارت بهداشت و هماهنگی های كشوری، تلاش می نماییم كه به سرعت بتوانیم آنرا منتقل نماییم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.

وی با بیان اینكه از هر فرد مرگ مغزی هشت عضو قابل اهدا است، اظهار داشت: علاوه بر این از یك بیمار مرگ مغزی می توان ۵۳ بافت و نسج هم اهدا كرد كه می تواند زندگی بهتر و با كیفیت تری را برای بیماران نیازمند پیوند به ارمغان آورد. باید توجه كرد كه در موارد مختلف از سوختگی ها گرفته تا اشكالات بافت و نسج و پیوند قرنیه كه می تواند از نابینایی افراد جلوگیری كند، می توان از بافت ها و نسوج فرد گرفتار مرگ مغزی برای نجات زندگی سایر بیماران بهره برد و چشم آنها را رو به دنیا باز نگه داشت و در این عرصه ها امكان پیوند وجود دارد.

رییس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ضمن تشكر از مردمی كه عزیزشان گرفتار مرگ مغزی شده و اعضایش را اهدا می كنند، اظهار داشت: باید از مردم به علت احساس مسئولیتی كه در جهت این ایثار بزرگ می كنند، تشكر كرد. با كمك مردم سال جاری مشكلات ما در حوزه اهدای عضو از سال قبل كمتر شد كه به همت مردم شریف و مسئولیت شناس كشور انجام شده است.

وی با اشاره به اینكه امسال در شاخص اهدای عضو رشد داشته ایم، اظهار داشت: به صورتی كه میزان اهدای عضو بر مبنای میلیون یا همان PMP كشور سال جاری سه پله ارتقاء پیدا كرد. به صورتی كه این شاخص ۱۱.۵ بود كه در ۹ ماهه ابتدای سال جاری به ۱۴.۱ رسیده است و فكر می نماییم در سه ماهه باقی مانده باز هم افزایش یابد.

شادنوش افزود: امیدواریم با تلاش و ایثارگری كه هم كادر درمانی در سراسر كشور انجام می دهند و در عین حال با اقداماتی كه از جانب مراجع فرهنگ ساز اجتماعی انجام می شود، این امكان فراهم گردد كه مردم نسبت به مرگ مغزی اطلاعات بیشتری داشته باشند و با امكان ایثار و مجاهدتی كه دارند، بتوانند زندگی دیگران را كیفیت بخشیده و ادامه حیات بیماران نیازمند پیوند را ممكن كنند.
۲۵۰۰۰ نفر در فهرست انتظار پیوند
شادنوش با اشاره به اینكه در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو قرار دارند، اظهار داشت: متاسفانه روزانه بین هفت تا ۱۰ نفر به علت نبود عضو از بین می روند. بر این اساس هر سه ساعت یك نفر به علت نبود عضو اهدایی از دنیا می رود. با عنایت به آمار بالای تصادفات جاده ای و بروز مرگ مغزی در كشور، مسئله بسیار مهم فرهنگسازی برای اهدای عضو است. ازاین رو این مورد وظیفه مراجع اجتماعی را دوچندان می كند تا با فرهنگسازی اطلاعات خانواده ها را نسبت به مرگ مغزی ارتقاء دهند.

وی تصریح كرد: باید توجه كرد كه فردی كه گرفتار مرگ مغزی شده و مرگ مغزی اش تایید می شود، هیچ احتمالی برای بازگشتش به زندگی وجود ندارد. گروه های پیوند در سراسر كشور تلاش می كنند تا در سخت ترین و ناگوارترین لحظات زندگی یك فرد و خانواده اش، این امكان را فراهم نمایند كه اعضای عزیز از دست رفته شان را اهدا كرده و بتوانند خانواده های بسیاری را از درد و رنج نجات داده و به بیماران نیازمند عضو، زندگی اهدا كنند.
1398/11/15
22:38:43
5.0 از 5
4849
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است