آمادگی شهرداری تهران برای تجهیز سوله های مدیریت بحران جهت قرنطینه مبتلایان به كرونا

رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران عنوان كرد

آمادگی شهرداری تهران برای تجهیز سوله های مدیریت بحران جهت قرنطینه مبتلایان به كرونا مین فود: در نشست مجازی امروز جمعه رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران اقدامات مدیریت شهری در جهت مقابله با ویروس كرونا تشریح شد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، رضا كرمی در نشست مجازی امروز جمعه كه با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران در مورد اقدامات مدیریت شهری در جهت مقابله با ویروس كرونا برگزار شد، اظهار داشت: بعد از درخواست وزارت بهداشت از شهرداری تهران برای ورود به مبحث مقابله با ویروس كرونا اولین جلسه در اول اسفند ماه با حضور شهردار تهران و معاونین و مدیران شهرداری برگزار و مسئولین كمیته مقابله با كرونا ویروس وزارت بهداشت در این نشست توضیحاتی در مورد وضعیت شهر تهران از نظر گسترش ویروس و امكانات موجود عرضه و نیازهای خویش را نیز مطرح نمودند.
وی ادامه داد: مدیران و معاونین در زمینه چگونگی همكاری شهرداری تهران در مقابله با ویروس كرونا مسائلی را مطرح و مقرر شد مدیران سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اداره كل سلامت، مترو، اتوبوسرانی، تاكسیرانی و سازمان زیباسازی پیشنهاداتی در مورد روش اجرای اقدامات ارائه نمایند. بعد از این جلسه مقرر شد این سازمان ها به همراه سایر بخش های مرتبط شهرداری تهران با محوریت مدیریت بحران مجموعه اقدامات خود در مورد آموزش پرسنل و شهروندان و همینطور عملیات اجرایی ضد عفونی و گندزدایی محیط های عمومی را هماهنگ و برنامه ریزی كنند.
كرمی افزود: مقرر شد رابط اصلی شهرداری و وزارت بهداشت در مورد دستورالعمل های بهداشتی، اداره كل سلامت شهرداری تهران باشد. البته این ارتباط از قبل نیز برقرار شده بود. پیرو جلسه یك اسفند جلسه دیگری با حضور معاونین روز سوم اسفند ماه در دفتر شهردار تهران برگزار و هماهنگی های نهایی انجام شد.
وی تصریح كرد: جلسه دیگری نیز با حضور معاونین عملیاتی شهرداری و مدیران مرتبط در ارگان های خارج از شهرداری همانند اورژانس، فرمانداری تهران، آموزش و پرورش، دانشگاه های علوم پزشكی تهران و... تشكیل شد و در مورد اقدامات دیگری كه شهرداری باید در مقابله با ویروس كرونا انجام دهد، تصمیماتی اتخاذ شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه اقداماتی كه كارگروه فنی مقابله با ویروس كرونا در شهرداری تصمیم گیری كرده است همگی باید اجرا شود، اضافه كرد: در این تصمیمات برای اداره كل سلامت شهرداری تهران مقرر شد جلسات مشتركی با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و نمایندگان شركت های اتوبوسرانی، مترو، تاكسیرانی، سازمان بهشت زهرا(س)، مدیریت پسماند، سازمان ورزش، سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی، شهر سالم، شهروند، ساماندهی صنایع و مشاغل، پایانه های مسافربری، آتش نشانی و میادین میوه و تره بار به صورت مشترك برگزار گردد و دستورالعمل های هر یك تهیه و برابر آن اقدام گردد.
وی ادامه داد: اداره كل سلامت همینطور مسئولیت تهیه محتوای آموزش عمومی را نیز عهده دار شد تا در چارچوب های دیداری، شنیداری و كتبی این محتوا تهیه شود و به مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری و سایر سازمان ها داده شود تا تبلیغات به صورت منسجم صورت گیرد. همینطور از وزارت بهداشت خواسته شد دستورالعمل های سطح بندی حادثه كرونا تهیه و مشخص شود در هر سطح چه اقداماتی باید صورت گیرد. در مورد احتمال سرایت كرونا از راه حیوانات و ضرورت تعطیلی بازار طیور با همكاری دادگستری تصمیماتی اتخاذ شد و تأمین اقلام حفاظت بهداشت فردی و تشدید نظارت بر جمع آوری و امحاء زباله های بیمارستانی نیز قرار شد از راه بازدید از مجموعه آرادكوه و تهیه دستورالعمل های لازم اجرایی شود.
تصمیم گیری ها درباره اعمال محدودیت ها در بازار بزرگ تهران و مراكز فروش بهاره با فرمانداری تهران
كرمی اضافه كرد: فرمانداری تهران نیز مقرر شد در مورد اعمال محدودیت ها در بازار بزرگ تهران و مراكز فروش بهاره تصمیماتی را اتخاذ و اعلام نماید و درباره معضلاتی در حوزه افراد معتاد متجاهر و افراد بی خانمان در شورای تأمین شهرستان تهران تصمیم گیری و به شهرداری تهران اعلام گردد. سازمان زیباسازی نیز باید از حداكثر ظرفیت های خود برای امر تبلیغات استفاده نماید.
كرمی تصریح كرد: در ارتباط با بحث سخنگو نیز مقرر شد سخنگوی واحدی در شهرداری تهران تعیین شود كه این مسئولیت به مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران واگذار شد و مقرر شد این دوستان ضمن رصد فضای مجازی پاسخگویی سریع به شایعات را در دستور كار قرار دهند.
وی با اشاره به برگزاری جلسه دیگری در ششم اسفند ماه، در تشریح تصمیمات اتخاذ شده در آن اظهار داشت: مقرر شد تمامی بخش های زیرمجموعه شهرداری تهران ظرفیت های حداكثری خویش را در اختیار اطلاع رسانی و امر آموزش قرار دهند. همینطور سازمان بازرسی شهرداری در نظارت بر عملكردهای سازمان های مرتبط در امر مقابله با ویروس كرونا باید به صورت جدی ورود پیدا كند و گزارش هایی را در این عرصه ارائه نماید. همه بخش های شهرداری از انجام اقدامات سلیقه ای در مورد دستورالعمل های وزارت بهداشت باید پرهیز كنند و جلسات نیز باید به صورت مجازی برگزار گردد.
اثر سمپاشی خیابان ها در مقابله با ویروس كرونا بسیار اندك است

در بخش دیگری از این نشست خبری، كرمی در پاسخ به سوالی در مورد سمپاشی خیابان ها در مقابله با ویروس كرونا اظهار داشت: متخصصین مربوطه اثر این كار را بسیار اندك می دانند ضمن اینكه حجم مواد ضد عفونی كننده لازم برای این كار بسیار زیاد خواهد بود و با كمبود فعلی این مواد چنین كاری امكانپذیر نیست.

تلاش شهرداری تهران جهت تأمین مواد ضد عفونی برای اتوبوس ها
وی در مورد ضد عفونی اتوبوس های شهر تهران نیز اظهار داشت: ۶۰۰۰ اتوبوس نیز در بخش های عمومی و خصوصی داریم كه بطور قطع ضد عفونی آنها حجم زیادی كار را می طلبد؛ اما مقرر شده روزانه حداقل دو بار اتوبوس ها ضد عفونی شوند، یكی در ایستگاه ابتدایی و دیگری در ایستگاه انتهایی. ازاین رو حجم زیادی مواد ضد عفونی لازم است كه روز اول این مواد در دسترس بود اما متاسفانه با مكشی كه در بازار برای این مواد بوجود آمد چند روزی از دسترس خارج شد كه در حال تأمین آن هستیم و ان شاء الله از روز شنبه این كار را انجام خواهیم داد.

شهروندان از تردد بی مورد در شهر به جز موارد ضروری پرهیز شود

وی خطاب به شهروندان درخواست نمود از تردد بی مورد در شهر به جز موارد ضروری پرهیز شود. بخصوص در محیط هایی كه همانند مترو و اتوبوس تجمع وجود دارد. در حقیقت سفارش این است كه از این وسایل استفاده نشود و در صورت لزوم موارد نكات بهداشتی حتما باید رعایت شود.
كرمی افزود: در مورد اتوبوس های خصوصی نیز دستورالعمل به همان شكل پیگیری می شود و سازمان بازرسی نیز در این مورد باید نظارت های دقیقی را اعمال نماید.
دستورالعمل ضد عفونی و استفاده از دستكش به سازمان میادین داده شده است

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد تمهیدات اعمال شده در میادین میوه و تره بار شهر تهران نیز اظهار داشت: دستورالعمل ضد عفونی و استفاده از دستكش به سازمان میادین داده شده است و در حال اجرا می باشد. نظارت بر میادین به صورت مستمر انجام می شود ولی اگر مردم موردی را از راه سامانه های نظارتی شهرداری تهران اعلام كنند حتما پیگیری خواهد شد.
وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینكه چرا در سوله های مدیریت بحران، لوازم بهداشتی برای چنین مواقعی نگهداری نشده است؟ خاطرنشان كرد: اصولا طراحی این پایگاه ها در زمان ساخت برای این منظور نبوده است و امكانات و تجهیزاتی برای نگهداری بلند مدت لوازم بهداشتی وجود ندارد. پس استاندارد مورد ضرورت برای این كار در این سوله ها وجود ندارد ولی آمادگی لازم برای بهره گیری از این پایگاه ها برای هر گونه كاربری مورد تایید وزارت بهداشت در شهرداری وجود دارد.
برای مقابله با ویروس فرصت نداریم و كارها باید با سرعت پیگیری شود
وی در مورد فرایند تهیه مواد ضد عفونی كننده از راه وزارت كشور نیز اظهار داشت: فرایند ای كه بخواهد به وزارت كشور درخواست داده شود در حال پیگیری است اما ما برای مقابله با ویروس فرصت نداریم و كارها باید با سرعت پیگیری شود. این فرایند طولانی است. پس كوشیده ایم از بازار آزاد و با كمك سایر نهادها این مواد را تهیه نماییم.
كرمی در مورد پایش كاركنان شهرداری تهران و ابتلای آنها به ویروس كرونا نیز اظهار نمود: بخش زیادی از پایش كاركنان انجام شده و این كار در حال پیگیری است.
وی در مورد تمهیدات شهرداری برای ضد عفونی مبلمان شهری و وسایل بازی كودكان در پارك ها نیز اظهار داشت: دستورالعمل هایی برای این كار به سرعت تهیه و عرضه شده است و این اقدامات در دستور كار سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران قرار گرفته است.

آمادگی مدیریت بحران شهر تهران برای تجهیز سوله های بحران جهت قرنطینه
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد امكان تجهیز شدن سوله های مدیریت بحران برای تحقق قرنطینه اظهار داشت: این پایگاه ها برای هر گونه نیازی كه از جانب وزارت بهداشت بر مبنای ظرفیت های مختلف این سوله ها اعلام شوند آمادگی لازم را دارند.

ما شرایط را بحرانی ارزیابی می كنیم
وی تصریح كرد: هم اكنون نیز ما شرایط را بحرانی ارزیابی می نماییم و بر مبنای پیشبینی ها امكان دارد تا یكی دو هفته آینده علیرغم تمامی تلاش ها گسترش ویروس بیشتر شود ولی بر مبنای نظر پزشكان متخصص و مسئولین مربوطه تنها با انجام سه مورد یعنی آموزش های عمومی، كاهش تردد در سطح شهر و كاهش هر گونه تجمعات حتی كوچك امكان مهار این بحران وجود دارد.
كرمی در مورد ابتلای كاركنان شهرداری به ویروس و نحوه پایش سلامت آنها اظهار داشت: تفاوتی بین شهرداری و مردم دیگر وجود ندارد و همه در معرض مبتلا شدن به این ویروس هستیم. در مورد پیدا كردن بیمار، كاری كه شهرداری می توانسته انجام دهد استفاده از تب سنج ها در ورود و خروج كاركنان بوده و موارد ضد عفونی و آموزش ها نیز در حال انجام می باشد.
وی در مورد دوركاری كاركنان شهرداری نیز اظهار داشت: آیین نامه ای توسط معاونت منابع انسانی در مورد دوركاری كاركنان تهیه و در اختیار شهردار تهران قرار گرفته كه امیدواریم اوایل هفته این آیین نامه ابلاغ شود. بدین سان افرادی كه گرفتار مشكلاتی هستند و بیماری های زمینه ای دارند از دوركاری استفاده كنند و یا مرخصی هایی كه امكان داشته باشد با تشخیص رئیس بخش قابل استفاده خواهد بود.
منبع:

1398/12/09
14:36:01
5.0 از 5
3945
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است