ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا ۲۰ فروردین

ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا ۲۰ فروردین به گزارش مین فود سخنگوی وزارت بهداشت از مردم خواست كه در روز طبیعت به تفرجگاه ها نروند و تردد درون شهری و بین شهری نداشته باشند و تصریح كرد: اگر اقلیتی هم با ساده انگاری برخورد كنند و مصوبات ستاد ملی مقابله با كرونا را جدی نگیرند، امكان دارد با مانعی به نام قانون مواجه شوند.به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور امروز در ارتباط ویدیو كنفرانسی با خبرنگاران با اشاره به اینكه در ایام اخیر در فاز مدیریت شده بیماری قرار داریم، اظهار داشت: این مدیریت به جز مشاركت جمعی و پذیرش عملی و تلاش مردم در كنار اقدامات و مداخلات حاكمیتی همچون هماهنگی و حمایت بین بخشی گسترده و شاید مثال زنی كه در تمام هفته های اخیر وجود داشت، میسر نبود.

وی اضافه كرد: ما امروز شاهد همكاری تنگاتنگ و هم افزایی دستگاه ها و قوای مختلف شامل قوای مسلح، نیروهای نظامی و انتظامی، قوه قضاییه، دادستان ها در استان های مختلف و... هستیم. در عین حال با عنایت به این كه در ایام پایانی نوروز قرار داریم و با عنایت به مصوبات ستاد ملی مقابله با كرونا در زمینه تشدید فاصله گذاری اجتماعی و وضع مقررات برای اعمال محدودیت های بین شهری و درون شهری در بعضی مناطق و عدم حضور در تفرجگاه ها و پارك ها هماهنگی هایی با دستگاه قضایی در سرتاسر كشور به وجود آمده است كه به ما در امتداد این مسیر و مدیریت این بیماری و مهار آن در هفته های آتی كمك می نماید.

جهانپور با اشاره به اینكه عمده مردم همراهی داشتند و با خودمراقبتی از حضور در تفرجگاه ها در روز ۱۳ فروردین خودداری خواهند كرد، اظهار داشت: سال جاری نوروزی مشابه سال های قبل نداشتیم و بطور قطع روز طبیعت سال جاری هم مانند سال های قبل نخواهد بود. اگر اقلیتی هم با ساده انگاری برخورد كنند و مصوبات ستاد ملی مقابله با كرونا را جدی نگیرند، امكان دارد با مانعی به نام قانون مواجه شوند.

وی درباره تعطیلی مدارس و دانشگاه ها هم اظهار داشت: تعطیلی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد و فاصله گذاری اجتماعی تا این تاریخ تمدید شده است و قاعدتا تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و همه اماكنی كه شامل طرح فاصله گذاری اجتماعی بود، ادامه دارد و برای پس از بیستم هم باردیگر تصمیم گیری و یا بخشی یا همه آن تمدید می شود.

اقدام وزارت بهداشت و دستگاه دیپلماسی برای بازگشت ایرانی ها خارج از كشور

وی در ادامه صحبت هایش در پاسخ به سوالی درباره وضعیت انتقال ایرانیانی كه در سایر كشورهای هستند و می خواهند به كشور بازگردند، اظهار داشت: بعضی از دانشجویان و هموطنان ما كه در بعضی از كشورهای بحران زده مانند اسپانیا، ایتالیا، كشورهای اروپایی و حتی در ایالات متحده امكان دارد، گرفتار شده باشند و امكان دارد در ایام آتی با مشكلات بیشتری مواجه شوند، اگر بخواهند به كشور بازگردند ما تلاشهای دیپلماتیك را انجام می دهیم تا این افراد بتوانند از كانون بحران در كشورهایی كه امكان رسیدگی موثر به هموطنان مان در آنها وجود ندارد، بیرون بروند.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه كرد: پس از ورود هم از راه پروتكل های موجود كه تب سنجی بخش اول آن است، غربالگری می شوند البته نمی دانم امروز پروازی آمده یا نه؟ تا ظهر امروز پروازی نیامده بود. در عین حال مبحث جدید نیست و قبلا هموطنان مان را كه ساكن ووهان بودند به كشور منتقل كردیم كه بر حسب پروتكل ها قرنطینه انجام شد. در موارد دیگر هم با عنایت به تشخیص قطعی با پروتكل های بهداشتی برخورد می نماییم.

جهانپور تصریح كرد: آنچه مهم می باشد كه سلامت تك تك ایرانی ها در هر جای دنیا برای ما اهمیت دارد و دوستانی كه مایل به بازگشت به كشور باشند، دستگاه دیپلماسی نهایت همكاری، تلاش و پیگیری را برای بازگشت شان انجام می دهد.
فوت ۳۲۰ نفر در كشور به علت مصرف فرآورده های الكلی تقلبی
سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین آمارها از مسمومیت با الكل در كشور اظهار داشت: تابحال ۳۱۱۷ مسمومیت ناشی از مصرف الكل و آشامیدنی های الكلی در كشور گزارش شده كه ۱۰۶۶ نفر از آنان در بیمارستان ها بستری هستند و ۷۳ نفر در بخش های مراقبت ویژه هستند و وضعیت بحرانی دارند.

وی اضافه كرد: ۶۲ نفر از مسمومان با الكل نابینا یا كم بینا شدند و ۲۸۴ نفر احتیاج به خدمات دیالیز پیدا كرده اند همینطور ۳۲۰ نفر معادل ۱۰ درصد این افراد بر اثر مصرف فرآورده های الكلی تقلبی فوت كرده اند.
وضعیت تعطیلی ادارات
جهانپور درباره وضعیت تعطیلی ادارات تا ۲۰ فروردین ماه هم اظهار داشت: دو میلیون و ۵۰۰ هزار كارمند قطعی داریم كه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفرشان یعنی ۵۰ درصد در همان ابتدای تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تعطیل شدند. از ۵۰ درصد بعدی ۵۰۰ هزار نفر كاركنان نظام سلامت هستند كه نه تنها امكان تعطیلی آنان وجود ندارد بلكه به صورت مضاعف هم كار می كنند كه یك میلیون ۷۰۰ هزار نفر شد. ۲۵۰ هزار نفر هم در شهرداری ها هستند كه ۲۰۰ هزار نفر در حوزه خدمات عمومی فعالیت می نمایند همینطور نیروهای امنیتی كه كار این گروه ها تعطیل بردار نیست.

وی اضافه كرد: ازاین رو تكلیف بیشتر از دو میلیون نفر از كارمندان ادارات مشخص است كه تعطیل هستند یا در هیچ شرایطی امكان تعطیلی برایشان وجود ندارد. ۵۰۰ هزار نفر دیگر می ماند كه تا سقف یك سوم از آنان با نظر وزیر یا رئیس دستگاه اجرایی مربوطه در ایام عادی صرفا جهت انجام امور ضروری و نه فرآیندهای اداری غیر ضروری، در دستگاه های مربوطه با رعایت فاصله گذاری و رعایت نكات بهداشتی فردی و عمومی حضور پیدا می كنند.
كرونایی هایی كه در قرنطینه خانگی هستند، پایش می شوند
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت قرنطینه خانگی مبتلایان به كووید ۱۹ اظهار داشت: در بسیج ملی مقابله با كرونا افرادی را كه پس از ثبت نام و غربالگری به مراكز خدمات سلامت ۱۶ ساعته ارجاع می شوند، ارزیابی می شوند. بخشی از آنان برای قرنطینه خانگی به منزل ارجاع می شوند. بخشی هم به سمت بیمارستان می روند كه حدود دوسوم شان احتیاج به بستری ندارند و باردیگر در قرنطینه خانگی قرار می گیرند. تمام این اقدامات برای این افراد شامل پایش در بسیج ملی مقابله با كرونا می شود كه پنج روز به صورت هر روز پایش می شود و در روز دهم هم یك مرتبه پایش نهایی خواهند شد.

وی درباره ابتلای مجدد بهبودیافتگان كرونایی در كشور اظهار داشت: تا این لحظه گزارشی از ابتلای مجدد بیماران نداشته ایم. گزارشی از اینكه بیماری كه با تشخیص قطعی مبتلا شدن به كووید-۱۹ داشته و باردیگر با تشخیص قطعی با این بیماری روبرو شده باشد، نداشتیم. مواردی كه افراد یا در مرحله بعد یا فعلی تشخیص قطعی نداشته باشند، قابل قضاوت نیستند. در دنیا هم یكی دو مورد بوده كه نمی توان درباره آن قضاوت كرد كه آیا ابتلای موقت یا ادامه بیماری اولیه است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح كرد: در همه جای كشور امكان دارد افرادی باشند كه با ساده انگاشتن مبحث و یا بنابر تمایل بخواهند در سیزده بدر در تفرجگاه ها و مراكز طبیعی یا گردشگری تجمع كنند كه قاعدتا از این كار ممانعت می شود و با همكاری خوبی كه در تمام هفته های اخیر با قوه قضاییه و قوای انتظامی داشتیم، بطور قطع به مانعی به نام قانون برمی خورند.

جهانپور درباره سیاست های دوگانه در حوزه مقابله با كرونا و بلیت فروشی برخی آژانس های مسافرتی و وسایل حمل و نقل عمومی اظهار داشت: هیچ سیاست دوگانه ای وجود ندارد بلكه از روز اول شناسایی كرونا سیاست مان اعمال محدودیت در ترددها و مراودات و سفرهای درون شهری و بین شهری بود كه از دو مسیر دنبال شد؛ یكی از مسیر آموزش عمومی و اطلاع رسانی همگانی و اقناع افكار عمومی در جهت خودمراقبتی و دیگرمراقبتی و دوم فاز فاصله گذاری اجتماعی بود كه ابتدا با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و متعاقب آن تعطیلی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از كارمندان دولت همراه شد.

وی افزود: فاصله گذاری اجتماعی ادامه پیدا كرد تا زمانی كه با مبحث بازگشت ناگهانی بعضی از مسافران مواجه شدیم البته قسمت قابل توجهی از مردم سفارش ها را جدی گرفته اند. آن بخشی كه به سفر رفته بودند، ممكن بود در یك یا دو روز موج بازگشتی را ایجاد كنند كه خطرساز باشد ازاین رو با پیشنهاد تشدید فاصله گذاری اجتماعی در ستاد مقابله با كرونا و تایید رئیس جمهوری تا ۲۰ فروردین با تشدید فاصله گذاری اجتماعی مواجهیم. آنچه كه اتفاق نیفتاد و در محوریت قرار نگرفت، حكومت نظامی بود كه معتقدیم این اقدام نه امكان دارد و نه مطلوب.

جهانپور در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت عرضه خدمت به بیماران غیركرونایی و بیماران مزمن، اظهار داشت: طبق مقررات نسخ بیماران مزمن و حتی نسخ قبلی آنها قابل تمدید است. اگر مشكل جدید نداشته بشند، می توانند داروهایشان را بر مبنای نسخه قبلی از داروخانه ها تهیه كنند. اگر مشكل و عارضه جدیدی داشتند و امكان تماس با پزشك برایشان ممكن نیست، با سامانه تلفنی ۱۹۰ بخش درمان تماس بگیرند تا همكاران ما برای موضوعات مورد نیاز آنها را هدایت كنند.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره مسئولیت مشترك كشورها در مبارزه با كرونا اظهار نمود: بشر درباره حفاظت از محیط زیست به این نتیجه رسید كه مبحث حفاظت از محیط زیست جز با اقدام و مسئولیت مشترك ممكن نیست. حوزه سلامت هم دغدغه مشترك همه جهان است بخصوص بیماری كرونا كه همه گیری جهانی دارد، نیازمند اقدام جهانی است و مسئولیت و اقدام مشترك تنها راه نجات بشر از كووید ۱۹ خواهد بود. كشورهای مختلف توانمندی هایی دارند كه می توانند به اشتراك بگذارنند و محدودیت و جدال های موجود باید در كارزار مقابله با كرونا كنار گذاشته شود.

جهانپور افزود: میثاق و تعهد مشترك كشورها باید مبتنی بر مسئولیت مشترك باشد و سازمان جهانی بهداشت می تواند مركز ثقل در تعریف مسئولیت و اقدامات مشترك باشد. جز این راه دیگری برای مقابله با پاندمی كرونا وجود ندارد. دولت هایی كه بخواهند در این حوزه مانع تراشی كنند و تن به مسئولیت مشترك ندهند یا بخواهند به پاندمی دامن بزنند باید مشخص شوند. سازمان ملل متحد و كشورها می توانند افكار عمومی را روشن كنند كه چه كشورهایی این مسئولیت را نمی پذیرند. در این صورت فشار افكار عمومی و سازمان های مردم نهاد دولت های خاطی را به سمت مسئولیت مشترك هدایت خواهد نمود.
افزایش زباله های بیمارستانی در ایام كرونایی
سخنگوی وزارت بهداشت درباره افزایش زباله های بیمارستانی طی روزهای كرونایی اظهار نمود: باتوجه به اینكه كووید ۱۹ بیماری واگیر است، حساسیت بیشتری برای امحای زباله های عفونی در بیمارستان ها وجود دارد و این روزها ادوات و وسایل بهداشتی و حفاظتی بیشتر استفاده می شود. بر همین مبنا به مجموع زباله های بیمارستانی اضافه خواهد شد و به علت استفاده از اقلام حفاظتی و بهداشتی برای بیماران و كادر بهداشت و درمان شاهد افزایش زباله های عفونی بیمارستانی خواهیم بود.

جهانپور افزود: زباله ها با عنایت به امكانات بی خطرسازی در بیمارستان ها بخصوص بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت بی خطر می شوند و دفن و امحای زباله بی خطر شده به دست شهرداری صورت می گیرد.

وی درباره برخی اظهارات در خصوص اینكه افراد ناقل بدون علامت بیماری را منتقل نمی كنند، اظهار داشت: هیچ گزاره اثبات شده ای درباره كووید ۱۹ نداریم و حتی تضادهایی گزارش شده است و آنچه می توان برداشت كرد، این است كه افراد ناقل بدون علامت می توانند بیماری را منتقل كنند اما احتمال سرایت ویروس از آنان نسبت به افراد علامت دار كمتر است البته به صورت كلی نمی توان با دقت اظهارنظر كرد و باید این گونه تلقی نمود كه افراد علامت دار بیماری را منتقل می كنند و افراد بدون علامت احتمال انتقال كمتری دارند.

جهانپور درباره برخی ادعاها در خصوص آمارسازی در بسیج ملی مقابله با كرونا اظهار نمود: افراد زیادی از روی بی اطلاعی و برخی مغرضانه همه چیز را آمارسازی می دانند. در حالیكه محتوی صحبت های آنان خبرسازی و آمارسازی است. بسیج ملی مقابله با كرونا رصد و پایش هم دارد و همزمان سامانه پیامكی ما راستی آزمایی می كند و رضایت سنجی هم انجام می شود. تابحال ۹۷ درصد از مردمی كه در این سامانه ثبت نام كرده اند، از آن ابراز رضایت كردند. در عین حال خیلی از مردم پاسخگوی تماس تلفنی ۴۰۳۰ نیستند.

وی در انتها اظهار داشت: روزانه بیشتر از ۶ میلیون تماس از جانب سامانه ۴۰۳۰ با افراد گرفته می شود. باید توجه كرد كه بسیج ملی مقابله با كرونا زمانی به اتمام می رسد كه بیشتر از ۹۵ درصد جامعه ما یك مرتبه غربالگری شوند البته ان زمان هم طرح متوقف نمی گردد چون كه فردای ثبت اطلاعات فرد می تواند علامت دار شود و فرد می تواند تا آخر بحران كرونا در سامانه ثبت و پایش شود و برای تراكنش ها سقف نداریم. آمار جمعیتی بسیج ملی مقابله با كرونا بر مبنای تعداد ثبت نام و مشاركت فرد است.
1399/01/12
21:23:43
5.0 از 5
3019
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است