نگاهی به كارهای انجمن اوتیسم ایران در شش سال قبل

به مناسبت روز جهانی آگاهی از اوتیسم مطرح شد:

نگاهی به كارهای انجمن اوتیسم ایران در شش سال قبل مین فود: دوم آوریل هر سال روز جهانی آگاهی از اوتیسم است كه بعنوان یك روز جهانی به رسمیت شناخته شده و هدف آن یادآوری و ترغیب كنش های كشورهای عضو در سازمان ملل متحد در جهت افزایش آگاهی در مورد افراد مبتلا به اختلال اسپكتروم اوتیسم (ASD) در سراسر جهان است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، روز جهانی اوتیسم یكی از تنها هفت روز رسمی است كه سازمان ملل متحد در ارتباط با سلامتی به رسمیت شناخته شده و از سال ۲۰۰۷ به اجرا در آمده است. در كشورمان، انجمن اوتیسم ایران روز جهانی آگاهی از اوتیسم را در تاریخ ۱۴ فروردین ۹۹ همگام با جهان گرامی می دارد و در تلاش است كه در این روز گام های محكمی در امتداد آگاهی بخشی در زمینه اوتیسم در جامعه بردارد.
موضوع امسال (۲۰۲۰) سازمان ملل در روز جهانی اوتیسم انتقال به بزرگسالی است؛ بزرگسالی مرحله ای از زندگی است كه افراد می توانند در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه خود بعنوان یك شهروند كامل نقش ایفا كنند. اما این مرحله برای افراد اوتیسم یك چالش است، برای اینكه آنها از فرصت ها و حمایت های لازم برای این مرحله از زندگی برخوردار نیستند و بعد از اختتام دوره دبیرستان این افراد از خدمات و حمایت هایی كه تا قبل از آن بهره می بردند، بی بهره اند.
مشاركت در فرآیندهای تصمیم گیری جامعه، مشاركت در فرهنگ جوانان در جامعه، دسترسی به آموزش بعد از دوره متوسطه، اشتغال، مشاركت در كارهای اجتماعی و اقتصادی جامعه بعنوان یك شهروند از محورهای مطرح شده در شعار جهانی امسال است.
به گزازش ایسنا، در این راستا، سعیده صالح غفاری_مدیر عامل انجمن اتیسم ایران، با تبریك این روز مهم به خانواده اوتیسم ایران، اظهار داشت: انجمن اوتیسم ایران با شش سال فعالیت رسمی، ملی و ستاندن مجوز مقام مشورتی سازمان ملل در امتداد كارهای بین المللی تلاش نموده است كه گام موثری در جهت آگاهی بخشی و حمایت افراد اوتیسم بردارد و این روزها به نقشه راه ۵ ساله دوم انجمن تكیه دارد.
وی نقشه ۵ ساله دوم انجمن را شامل پنج محور اصلی عنوان نمود و اضافه كرد: محورها شامل مطالبه گری و طرح موضوع و بررسی نیازهای كلان ملی جامعه اوتیسم ایران، اقدام قوی تر و سازماندهی شده با موضوعیت آگاهی بخشی جامعه، تقویت شبكه دوستدار اوتیسم و همراهی شهرهای دوستدار اوتیسم با ایجاد مراكز دوستدار اوتیسم، آموزش و تكیه بر توانمند كردن خانواده ها در اقصی نقاط كشور با محوریت آموزش، تربیت درمانگران در دوره های پودمانی و تكمیلی جهت آشنایی با اوتیسم و آموزش كاردرمانی تخصصی برای كودكان اوتیسم است.
غفاری در ادامه اشاره كرد: امیدواریم با پیگیری نقشه راه مذكور و ایجاد شبكه قوی با حضور تمامی انجمن های اوتیسم كشور و رسمی كردن شبكه ملی اوتیسم، به این اهداف رسیده و مطالبات اوتیسم از دولت و سازمان های مربوطه با قدرت بیشتری صورت گیرد.
مدیر عامل انجمن اتیسم ایران در ادامه به دستاوردهای انجمن در شش سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: ایجاد ظرفیت و بستر سازی مناسب جامعه برای آشنایی اولیه با طیف اوتیسم، سازماندهی رجیستری و شناسایی كودكان اوتیسم، معرفی اوتیسم به سازمان های سیاست گذار ملی، تلاش در امتداد قرار دادن اوتیسم در فهرست بیماری های خاص در مجلس شورای اسلامی، رایزنی جهت دریافت ردیف بودجه برای اوتیسم از مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه، راه اندازی اولیه سامانه گم شدن بچه های اوتیسم با همكاری ناجا، اصلاح كامل بخشنامه نظام وظیفه در امتداد معافیت كامل بزرگسالان اوتیسم، آموزش بزرگسالان اوتیسم با هدف انجام كار گروهی و ارتباط با همسالان و ایجاد موقعیت شغلی برای آنان، تجمیع انجمن های اوتیسم و یكسوسازی اهداف، تالیف كتابچه های اوتیسم با هدف آگاهی بخشی و آموزش و توانمند سازی خانواده ها برای رفع مشكلات اوتیسم، از مهم ترین كارهای انجمن اوتیسم ایران بوده است.
صالح غفاری در خاتمه سخنان خود، از تمامی مردم برای پیوستن به پویش آگاهی بخشی جامعه دعوت كرد و اظهار داشت: افراد با مراجعه به صفحه اینستاگرام انجمن اوتیسم ایران iran.autism.association و انتشار پست روز جهانی اوتیسم در صفحات خود، كودكان اوتیسم را خوشحال و جامعه را نسبت به مسائل اوتیسم آگاه سازند.1399/01/14
14:10:58
5.0 از 5
3166
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است