كرونا در ایران شدیدتر از آنفلوآنزا

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد

كرونا در ایران شدیدتر از آنفلوآنزا به گزارش مین فود سخنگوی وزارت بهداشت درباره تفاوت های كروناویروس جدید با آنفلوآنزای فصلی و رفتار این ویروس در ایران اظهار داشت: یافته های اطلاعاتی ما حاكی از این است كه بطور قطع و حداقل رفتار كرونای ویروس جدید در كشور ما، بیماری زایی شدیدتری نسبت به آنفلوآنزای H۱N۱ داشته و سریع الانتقال تر و سریع الانتشارتر است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در ارتباط ویدیو كنفرانسی با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت بروز بیماری كروناویروس جدید در كشور اظهار داشت: به صورتی در ایام اخیر شاهد یك نزول تدریجی و آرام از بیماری هستیم كه امیدواریم با رعایت دقیق بهداشت فردی و اجتماعی و رعایت دقیق موضوع فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۳ فروردین و پس از آن هم با اجرای دقیق فاصله گذاری هوشمند، بتوانیم شاهد روند نزولی هرچه بیشتر این بیماری باشیم.
وی اضافه كرد: خوشبختانه در كشورمان آمار بهبودیافتگان نیز قابل توجه است. امیدواریم این وضعیت مدیریت شده بیماری را با مشاركت جمعی و مراعات پروتكل ها در حوزه بهداشت فردی و اجتماعی و رعایت هرچه بیشتر فاصله گذاری اجتماعی بتوانیم این روند را حفظ نماییم و ظرف هفته های آتی با اجرای فاصله گذاری اجتماعی هوشمند بتوانیم وارد فاز مهار و مدیریت بیماری شویم.
تفاوتهای كروناویروس جدید در ایران با آنفلوآنزای فصلیوی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره تفاوت بیماری كووید۱۹ با بیماری فصلی آنفلوآنزا، اظهار داشت: یافته های پیشین خیلی ها را در دنیا به این نتیجه رسانده بود كه ممكنست آنفلوآنزای تیپ A یا همان آنفلوآنزای H۱N۱ مرگ بار تر از كووید۱۹ باشد و بیماری زایی آن شدیدتری داشته باشد، اما كروناویروس سریع الانتشارتر و سریع الانتقال تر است. این درحالی است كه امروز برمبنای یافته های آماری و اطلاعات مان از بیماری كووید۱۹، پس از ۴۵ روز از شناسایی نخستین موارد بیماری در كشور و وقتی اطلاعاتمان را درباره كووید۱۹ در كشور با اطلاعاتی كه در پاییز سال قبل داشتیم، مقایسه می نماییم، می بینیم كه علاوه بر اینكه كووید۱۹ نسبت به آنفلوآنزا سریع الانتقال تر و سریع الانتشارتر است، بیماری زایی شدیدتری را در كشور ما داشته و موارد فوت و مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به این ویروس هم در كشور ما بطور كلی بالاتر بوده است. به این معنا كه هم تعداد بیشتری مبتلا شده اند و هم از جمع مبتلایان تعداد بیشتری نسبت به آنفلوآنزای H۱N۱ فوت كرده اند كه فاصله بسیار قابل توجه و تفاوت معنادار آماری وجود دارد.
وی افزود: یافته های اطلاعاتی ما حاكی از این است كه اساسا و حداقل رفتار كروناویروس جدید در كشور ما هم بیماری زایی شدیدتری نسبت به آنفلوآنزای H۱N۱ داشته و سریع الانتقال تر و سریع الانتشارتر است. البته آمار در بعضی كشورهای دیگر هنوز نهایی نشده است. بعنوان مثال در ایالات متحده آخرین آمار مربوط به آنفلوآنزای فصل پاییز و زمستان است كه در آمریكا حداقل ۳۱۰ هزار بستری، ۳۲ میلیون مبتلا و ۱۸ هزار مرگ و میر را در ایالات متحده در سال قبل تا ۲۲ فوریه ۲۰۲۰ داشته است.
وی اضافه كرد: قاعدتا باتوجه به پیك و رشد سریع موارد مبتلاشدن و مرگ و میر در این كشور باید منتظر ماند تا ببینیم كه آیا همین رفتاری كه از كرونا ویروس جدید در ایران دیدیم در آنجا هم خواهیم دید و آیا شدت و حدت بیماری زایی این بیماری در ایالات متحده هم بیشتر خواهد بود یا خیر. البته در اروپا هم بنظر می رسد كه اطلاعات فعلی كفایت می كند كه شدت و حدت بیماری زایی این ویروس و موارد مرگ و میر ناشی از آنرا بیشتر از آنفلوآنزای فصلی بدانیم.
خطر موج دوم كرونا در تهران با ادامه ترددهای غیرضروروی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، در خصوص احتمال بروز موج دوم بیماری در تهران باتوجه به خارج شدن مردم از خانه هایشان، اظهار داشت: به هر حال ترافیكی كه طی دو سه روز اخیر در سطح شهر تهران مشاهده كردیم، ارتباطی به مصوبات ستاد ملی مقابله با كرونا ندارد. برای اینكه تا ۲۳ فروردین هیچ تغییری در مصوبات نداشتیم و هرآنچه كه در هشتم فروردین تصویب و ابلاغ گردیده بود تا ۲۳ فروردین هم ادامه دارد. آنچه شاهد بودیم رفتاری بود كه شاید برخی شهروندان اتخاذ نموده بودند و به خیابان ها آمده بودند كه ما معتقدیم بخش زیادی از آن ربطی به اشتغال و مراجعه به محل های كار نداشت. برای اینكه تغییری در مصوبات اشتغال تا ۲۳ فروردین نداشته ایم.
جهانپور اضافه كرد: آنچه كه بود تغییر رفتار در قسمتی از جامعه بود كه به هر حال شاید پس از چند هفته در خانه ماندن این تصور برای برخی به وجود آمده كه كرونا هم تابع تقویم رسمی است و احیانا پس از تعطیلات رسمی خداحافظی كرده است. اطلاعات اولیه ما حاكی از آنست كه تعداد زیادی از این ترددهایی كه روزهای اخیر در تهران وجود داشته غیرضرور بوده و ارتباطی با شغل و اشتغال ندارد. حدودا اطمینان داریم كه اگر این روند ادامه یابد ظرف هفت تا ۱۰ روز آینده با پیك مجدد بیماری در شهر تهران مواجه خواهیم بود كه این بسیار نگران كننده است. ما با تلاش ارگان ها و نهادهای مختلف و با مشاركت خوب مردم وارد فاز مدیریت بیماری شده ایم كه هنوز خیلی از كشورهای توسعه یافته به آن نرسیدند، اما این فاز شكننده است و به راحتی با یك تغییر رفتار حتی در قسمتی از جامعه می توانیم از این فاز خارج شده و باردیگر وارد پیك بیماری شویم كه این بسیار نگران كننده خواهد بود.
پاسخ به چند ابهام درباره خطر كرونا در بیماران قلبیجهانپور در پاسخ به سوال دیگری درباره تشدید كرونا در بیمارانی كه به بیماری های قلبی هم مبتلا بوده اند با مصرف داروهایی مانند لوزارتان و والزارتان، اظهار داشت: درباره داروهای مهاركننده آنژیوتانسین شامل كاپتوپریل یا داروهایی مانند لوزارتان، بحث هایی از روزهای اول بروز این بیماری مطرح بود. با توجه به این كه گیرنده اصلی ویروس كرونا در بدن گیرنده ای به نام ACE۲ است و به صورتی با مكانیزم عمل این داروها نیز مرتبط می باشد، درباره مصرف این داروها در بیماران قلبی ابهاماتی وجود داشت و مقالاتی كه وجود داشت با هم ضد و نقیض بودند. نهایتا تا این لحظه می توان اظهار داشت كه قطع مصرف این داروها اصلا سفارش نمی گردد و موضوعی تحت عنوان تشدید بیماری كووید۱۹ با مصرف داروهایی مانند كاپتوپریل یا لوزارتان و سایر داروهای اینچنینی نداریم. هیچ مركزی تا این لحظه دستاوردی دراین زمینه مطرح نكرده، بلكه عوارض قطع ناگهانی این داروها می تواند برای بیماران بمراتب بیشتر هم باشد. بدین سبب این بیماران داروهایشان را با نظر پزشك شان با همان دوز سابق ادامه دهند.
چرا استفاده از ماسك برای جمعیت عمومی هم سفارش شد؟ وی اشاره كرد: البته باید توجه كرد كه موضوع علوم پزشكی و تجربی مبتنی بر شواهد و مستندات است. هر مستند جدید می تواند نظریات قبلی را تغییر دهد. این مساله در زمره همین مباحث بود. مثال دیگرش درباره بحث ماسك است. شاید برای خیلی ها این سوال ایجاد شود كه چگونه بود كه تا یك ماه یا دو هفته پیش ماسك برای جمعیت عادی سفارش نمی شد، نه مركز مدیریت بیماری های آمریكا، نه اروپا و نه سازمان بهداشت جهانی و نه در وزارت بهدات ایران این مساله سفارش نمی شد، اما چرا هم اكنون استفاده از ماسك برای جمعیت عادی هم سفارش می شود؟. كسی كه كوچكترین آشنایی با حوزه علوم تجربی داشته باشد، این مساله را به راحتی درك می كند. به هر حال مستندات و شواهدی ارائه شد كه بنظر می رسد كه استفاده از ماسك و حتی ماسك های خانگی بتواند از انتشار و ورود قطرات تنفسی خصوصاً در جایی كه فاصله گذاری فیزیكی مناسبی وجود ندارد، جلوگیری كند. بدین سبب از آنجایی كه هر چیزی برای سلامت عمومی استفاده می شود، از این شواهد استفاده شد و عدم سفارش به استفاده از ماسك برای جمعیت عادی كنار رفت و استفاده از ماسك برای مردم عادی را سفارش كردیم. بدین سبب این ماهیت علوم تجربی است كه برمبنای شواهد موجود صحبت می نماییم.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره تحویل پیكر قربانیان كرونایی به خانواده هایشان بدون توجه به پروتكل بهداشتی در بعضی مناطق، اظهار داشت: در همه جا مراكز و آمبولانس های مخصوص انتقال جسد، آنرا در كاوری كه آغشته به محلول رقیق شده هیپوكلریت سدیم است، تحویل گرفته و در غسالخانه و آرامستان های مجاز دفن می كنند. حال ممكنست در بعضی آرامستان های غیررسمی در بعضی مناطق روستایی، اشكالی وجود داشته باشد. به هر حال كارشناس بهداشت محیط بیمارستان باید این مساله را ثبت كرده و به شبكه بهداشت منطقه ای كه جسد باید به آنجا منتقل شود، اعلام كند تا كارشناس بهداشت محیط هنگام دفن جسد برای رعایت پروتكل بهداشتی حاضر شود. احیانا اگر در جایی تخلفی رخ داده و اگر همه چیز صادقانه بوده و خانواده متوفی آدرس دقیق داده باشند، این ارتباط برقرار نشده است.
سلامت را به سیاست پیوند نزنیمجهانپور در پاسخ به سوالی درباره حواشی كه روز گذشته درباره اظهاراتش در زمینه انتقاد از آمارها و داده های چینی ها در باب بیماری زایی كرونا، اظهار داشت: به هر حال ما طبق رویه همیشگی مان در وزارت بهداشت و در حوزه سلامت، تمامی تلاش مان در تمام ماه های اخیر این بوده كه قطار سلامت را به لوكوموتیو سیاست پیوند نزنیم. البته حوزه اجتماعی حوزه ای است كه ممكنست عده ای همیشه به دنبال تحلیل ها، تفاسیر و تعابیر سیاسی از هر گزاره ای حتی گزاره علمی و پزشكی مطرح كنند.
اصول دیپلماسی را رعایت كنیموی اضافه كرد: ما نمی توانیم جلوی تعابیر و تفاسیر دیگران را بگیریم، اما آنچه مشهود است این است كه تمامی تلاش مان را به كار می گیریم كه حوزه سلامت برخلاف خیلی از حوزه های دیگر، رنگ و بوی سیاست به خود نگیرد. البته این به مدلول آن نیست كه سیاست را بلد نیستیم، اما نمی خواهیم وارد این حوزه شویم. برای اینكه اساسا سبب می شود كه كار ویژه و ماموریت مان تحت تاثیر قرار گیرد. در عین حال همیشه نباید تهدیدها را نگاه كرد، فرصت ها را هم باید دید. اگر نیمه پر لیوان را نگاه نماییم، این مباحث حداقل سودمندی كه داشت، این بود كه همه ما به این نتیجه رسیدیم كه باید اصول دیپلماسی را رعایت نماییم و به آن احترام بگذاریم. اینكه خیلی از دوستان پس از سال ها به این نتیجه رسیدند و برای اصول دیپلماسی هم حرمت و اولویت قائل شدند، قابل تقدیر است. ان شاالله عزیزانی هم كه به ما چنین سفارش ای داشتند، بیش از گذشته این مساله را رعایت می كنند و در كنار دولت، دستگاه دیپلماسی و در امتداد سیاست های نظام جمهوری اسلامی خواهند بود، خواهند نوشت و گام برخواهند داشت.
چین، پشتیبان ایران در همه گیری كروناظلم آمریكا را فراموش نمی كنیموی اشاره كرد: ما خیلی روشن اعلام كردیم كه ملتی نیستیم كه قدردان تلاش ها و زحمات و تلاش هایی كه در امتداد اهداف و خواست ملت مان انجام می شود، نباشیم و همزمان حافظه تاریخی ملت ما هیچ گاه از ظلم و ستمی كه از نواحی دیگر با تحریم های یكجانبه به كشورمان تحمیل شده و مردم مان را در سخت ترین شرایط نگه داشته است، فرموش نماییم. بدین سبب همزمان كه استقلال خودرا حفظ می نماییم و برای حرمت و هویت مردم مان و نظام جمهوری اسلامی احترام قائل هستیم و ممكنست به رویه برخی كشورها در حوزه سلامت و به لحاظ علمی نقدی داشته باشیم، همزمان هم نمی توانیم اقدامات، تلاش ها و پشتیبانی كشورهایی را كه در شرایط سخت در كنار ما قرار گرفتند، مانند چین كه با فاصله در تمام هفته های اخیر بدون تعارف بیشترین پشتیبانی را از كشور ما در همه گیری بیماری كووید۱۹ كرده، نبینیم و یا اینكه ظلم و ستم یكجانبه كه تحت عنوان تحریم از طرف آمریكا و هم پیمانانش مقابل مردم ما با تحریم دارو و تجهیزات پزشكی انجام شده است، از خاطرمان حذف نماییم. استقلال ما حكم می كند كه همه این ها را باهم ببینیم.
همچنان در خانه بمانیدوی درباره سفارش یكی از اعضای شورای شهر تهران در خصوص استفاده از ماسك برای همه مردم تهران، اظهار داشت: برمبنای شواهد علمی كه بتازگی مطرح شده، این است كه امروز اعلام می نماییم كه استفاده از ماسك برای جمعیت عادی می تواند به پیشگیری و جلوگیری از انتقال بیماری به جامعه كمك نماید. قاعدتا بحث الزامی شدن استفاده از ماسك موضوع دیگری است و ممكنست در بعضی مكان ها كه خصوصاً فاصله گذاری فیزیكی اعمال نمی گردد و یا اعمال آن دشوار است و یا مكان های پرخطری است، بتوان استفاده ماسك را به صورت الزامی اعمال كرد. البته قاعدتا این مساله شامل همه مكان ها نخواهد شد و استفاده از ماسك برای جمعیت عادی در مكان های عادی داوطلبانه خواهد بود. البته می توان با ماسك های ساده خانگی كه روز گذشته هم یكی از شیوه های آموزشی آنرا منتشر كردیم، در مواقعی كه در خانه نیستند و تردد ضروری دارند، استفاده كنند. باید توجه كرد كه سفارش در خانه ماندن همچنان وجود دارد.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره درصد فوت شدگان نسبت به مبتلایان كووید۱۹ در كشور و سایر كشورها، اظهار داشت: وضعیتی كه در كشورهای مختلف وجود دارد، متفاوت می باشد. البته با وجود اینكه نسبت به آمار ایالات متحده اطمینان نداریم و فكر می نماییم آمار ایالات متحده آنگونه كه باید و شاید قابل اطمینان نیست، اما با همین آمار موجود می توان مقایسه ای را انجام داد. امروز شاخص موارد فوت ناشی از كرونا نسبت به افراد بهبودیافته و ترخیص شده در جهان ۲۱ درصد است. این شاخص در ایران ۱۴ درصد است. در عین حال در كشور فرانسه این شاخص ۳۳ درصد و در آلمان این شاخص پنج درصد است كه بسیار پایین تر از میانگین جهانی است. شاخص ما نشان میدهد كه ما در فاز مدیریت بیماری هستیم و هنوز برای صحبت از مهار و كنترل كووید۱۹ خیلی زود است.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت سلامت روان كاركنان بهداشتی و درمانی، اظهار داشت: پروتكل هایی در اداره كل سلامت روان وزارت بهداشت دراین زمینه تدوین شده و همكاران ما در دانشگاه های علوم پزشكی موضوع رصد وضعیت سلامت روان همكاران مان را در دستور كار دارند. هم از باب ارتقاء وضعیت بهداشت روان برای پیشگیری و در عین حال تشخیص و درمان زودهنگام برای مشكلاتی كه ممكنست ایجاد شود، همكاران روانپزشك ما در دانشگاه ها موضوع را پیگیری می كنند.
ظلم به ایران مقابل دیدگان دنیاجهانپور اشاره كرد: همانطور كه امروز دوستان مان در دستگاه دیپلماسی مطرح نمودند، در مقابل دیدگان دنیا ظلم بزرگی به مردم ایران به نام تحریم های یكجانبه می شود كه حتی تحریم های دارو و تجهیزات پزشكی هم در اوج این همه گیری از طرف ایالات متحده به كشور ما تحمیل می شود، اما كشورهایی بودند كه در تمام این روزها در كنار مردم ما ایستادند. هم از كشورهای همجوار و منطقه ما بودند و در عین حال دولت و ملت چین نیز بیشترین همكاری و همراهی را خصوصاً در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی برای ما داشتند. این واقعیتی است كه باید گفته شود تا دنیا و سایر كشورها هم این مهم را بدانند كه همچنان كه در مقابل ظلم ابرقدرت ها می ایستیم، همزمان قدردان دولت های دوست خواهیم بود.
وی در پاسخ به سوال دیگری اجرای فاصله گذاری اجتماعی، اظهار داشت: از زمانی كه فاصله گذاری اجتماعی از هفته اول اسفند در كشور آغاز شد، افرادی با اغراض مختلف اهتمام می كردند كه با عنوان كردن موضوعی به نام قرنطینه كامل به صورتی این تدبیر را تحت تاثیر قرار دهند تا جایی كه بیماری وارد فاز مدیریت شده قرار گرفت و این طرح اثربخشی خودرا نشان داد؛ بطوریكه گزارش هایی از كشورهای دیگر داریم كه قرنطینه الزامی كارایی خودرا حتی در مقایسه با یك فاصله گذاری اجتماعی معتدل نتوانست اثبات كند و فاصله در كنترل بیماری كووید ۱۹ موثر بیفتد. برخی قصد دارند فاز سوم كه به صورتی خلاقیت ایران است را تحت تاثیر قرار دهند. نكته مشهود این است كه همانگونه كه فاز اول یعنی فاصله گذاری اجتماعی معتدل بوسیله اقناع و جلب افكار عمومی موثر واقع شد، فاز دوم كه تشدید فاصله گذاری بود، موثر بود و امروز همه دنیا به تاثیر آن و اینكه ایران توانست با همین تدبیر بیماری را مدیریت كند، ان شالله فاز سوم یعنی فاصله گذاری هوشمند هم موثر خواهد بود. تمام تلاش مان این است كه این فاز را به بهترین نحو پیش بریم و اساسا با جلب مشاركت عمومی و همكاری بین بخشی گام های بلندی در زمینه تداوم مدیریت و بعد هم مهار و كنترل بیماری برمی داریم.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره مشكلات مردم در زمینه رد و بدل كردن پول حتی در بانك ها، اظهار داشت: به هر حال پروتكل هایی برای رفع خطر از اسكناس هایی كه تحویل بانك ها می شود وجود دارد و قاعدتا بانك مركزی هم ابلاغیه های لازم را دراین زمینه خواهد داشت و پروتكل های لازم هم از طرف وزارت بهداشت ابلاغ می شود. از آن جایی كه داریم وارد فاز فاصله گذاری اجتماعی هوشمند می شویم، نیازمند پروتكل هایی خواهیم بود. در سایتی به آدرس Markazsalamat.behdasht.gov.ir پروتكل های بهداشتی جدید بارگذاری می شود.
وی درباره ضدعفونی كردن شهرها، وسایل حمل و نقل عمومی و تاكسی ها، اظهار داشت: این اقدام از طرف شهرداری ها انجام می شود و مورد نظارت هم قرار می گیرد، اما باید توجه كرد كه تاریخ انقضای ضدعفونی یك ماشین یا واگن مترو و... با ورود نخستین گروه افراد به آن می گذرد. نمی توان در یك روز بارها و بارها یك ماشین را ضدعفونی كرد و رعایت بهداشت فردی بیشتر مورد توجه است.1399/01/18
21:08:56
5.0 از 5
2947
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است